225 Shares 5464 views

BelAZ-75710 – największy samochód na świecie

We wrześniu 2013 r. Było dość interesujące wydarzenie: rekord świata w Guinness został pokonany w kategorii "największy samochód na świecie". Stał się właścicielem białoruskiego samochodu BelAZ, znanego wszystkim naszym rodakom. Jest mało kto nie słyszał o tej ciężarówce. Większość chłopców przynajmniej raz w życiu, ale marzyła o przejażdżce na tym potworze. A teraz Belaz zdobył tytuł największej ciężarówki. W najbliższym czasie BelAZ-75710 zostanie wpisany w kolumnie "największej na świecie maszyny" w Guinness Book of Records. JSC "Białoruska Fabryka Samochodów" jest jedynym w WNP i jednym z największych na świecie producentów sprzętu kamieniołomowego i górniczego. Przedsiębiorstwo produkuje wozu kamieniołomów o ładowności 30-450 ton, urządzenia do produkcji cykli produkcyjnych w kamieniołomach, spychaczach, maszynach podziemnych, ciągnikach lotniczych i wózkach widłowych. Rozważmy bardziej szczegółowo, jaki jest samochód.

Prezentacja nowej wywrotki odbyła się 25 września 2013 roku. Na terenie testowym pojawili się nowy model BelAZ-75710. Pojemność tego samochodu wynosiła 450 ton, co przekracza możliwości najbliższych konkurentów – Swiss Liebherr T282B i BelAZ-75601- o 90 ton. Te ciężarówki do niedawna podzieliły mistrzostwo – były to największe samochody na świecie (zdjęcie poniżej pomoże czytelnikowi wyrazić opinię na temat takich potworów z branży motoryzacyjnej).

Samochód ma łączną masę 810 ton. Źródłem energii są dwie jednostki napędowe (silniki wysokoprężne) o łącznej pojemności 8500 litrów. Z. Ta ciężarówka zastosowała dość interesujące rozwiązanie techniczne – moment obrotowy z silników diesla nie jest przenoszony bezpośrednio na koła samochodu, ale jest przenoszony na koła obracające się silników elektrycznych. Tak więc nowy BelAZ jest kolejnym samochodem hybrydowym. Wyposażony jest w kombinowany układ hydrauliczny: do sterowania, układu hamulcowego i mechanizmu pochylania nadwozia. Największa maszyna na świecie ma osiem kół, które są "shod" w oponach pneumatycznych Michelin opony radialne. Maksymalna prędkość wywrotki wynosi 64 km / h, co biorąc pod uwagę masę samochodu jest całkiem do przyjęcia.

Warto zauważyć, że największa na świecie maszyna ma listę urządzeń, które kierowcy samochodów będą zazdrościć. Uchwyt na ciężarówkę wyposażony jest w klimatyzację, regulowane siedzenie kierowcy, systemy monitorowania stref martwej, przeciwpożarowe, sygnalizację zbliżenia ciężarówki wywrotki do linii wysokiego napięcia itd. Samochód spełnia wymagania normy dotyczące poziomu wibracji, hałasu, kurzu, powietrza, a także stężenia szkodliwych substancji.

Podsumowując, zauważamy, że największa na świecie maszyna przeznaczona jest do transportu mas górskich w bardzo trudnych warunkach górniczych związanych z odkrywaniem otwartych kopalin, wzdłuż dróg gruntowych, w różnych warunkach klimatycznych w temperaturach od -50 do +50 stopni Celsjusza.