272 Shares 2555 views

Jaka jest różnica międzyosiowa i jak to jest rozmieszczone?

Różnica osi jest najskuteczniejszą metodą zwiększania drożności każdego samochodu. W tej chwili prawie wszystkie SUV, w tym kilka przejazdów, są wyposażone w ten element. Podobnie jak wszystkie inne mechanizmy techniczne, różnica międzyosiowa ma plusy i minusy. W tym artykule postaramy się dowiedzieć się, jak efektywnie używać tego elementu, a także jego zasady działania.


Zasada działania i właściwości mechanizmu

W tej chwili jest również wyposażona nowoczesna odmiana międzyosiowa (Niva 2121) w kilku trybach:

  1. Prosta linia ruchu (automatyczna).
  2. Stalling.
  3. Obróci się.

Szczególnie skuteczne jest różnicowanie międzykładnic podczas poślizgnięcia, gdzie często jest używane. Kiedy samochód uderza w śliską powierzchnię, czy to lód, śnieg lub brud, ten element zaczyna działać na osi, a mianowicie koła. Jego zasada działania jest następująca. Kiedy jedno z kół uderza w twardą powierzchnię z dobrą przyczepnością, a druga, przeciwnie, na przykład śliskie, różnica zaczyna przekazywać ten sam moment na obydwa koła, to znaczy, że ten element równa się "przewijaniu" dwóch kół do tej samej wartości. Pozwala to wydostać się z śnieżnej lub zanieczyszczonej części drogi w ciągu kilku sekund. Te same maszyny, które nie mają różnicy środkowej, zaczynają wyślizgiwać się – lewe koło porusza się z taką samą prędkością, prawe koło jest zupełnie inne. Okazuje się, że samochód jest jeszcze pochowany w śniegu lub piasku. W związku z tym różnicę międzyosiową (np. KAMAZ) jest integralną częścią każdego pojazdu z napędem na cztery koła. Często taki element jest dostarczany przez ciężarówki armii lub przez krajowe SUVy przeznaczone do cywilnych warunków pracy. W fabrykach importujących tradycja wyposażyć jeepki z rytmem stopniowo zanika. To nie jest takie dziwne – dlaczego "niemiecka" różnica między różniczkami, jeśli nigdy nie jest używana w jego życiu! Dlatego wśród europejskich pojazdów terenowych były tylko pojedyncze modele, które nadal są obsługiwane przez ten system.

Tak więc ten szczegół "łączy" obie koła, dając im ten sam moment obrotowy z silnika, co daje samochód dodatkową przyczepność do poślizgnięcia się.

I wreszcie, zauważamy kilka zasad dotyczących eksploatacji samochodów osobowych i ciężarowych, wraz z tą częścią.

  1. Aby zagwarantować, że centralna dyferencjał nie wibruje i nie emituje żadnych zewnętrznych dźwięków w działaniu, należy przesunąć zablokowany element w tryb automatyczny.
  2. W trybie poślizgu nie należy zmieniać stopnia blokowania elementu.
  3. Gdy samochód potrzebuje holowania, konieczne jest przełożenie dźwigni transmisyjnej na pozycję neutralną i konieczność przesunięcia środka różnicowego w tryb ręczny. W tym celu opuść dysk DCCD do najniższego położenia.