122 Shares 4004 views

Czujnik zużycia wkładki hamulcowej: zasada działania, wymiana, instalacja

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu. Głównymi jej cechami są: tarcza i podkładki. Hamowanie jest oparte na sile tarcia. Poduszki stykają się z tarczą, powodując oporność na moment. Samochód zaczyna spowolnić. Jednak z biegiem czasu zużywa się materiał cierny , a but wymaga wymiany.

Ważne jest nie tylko prawidłowe zainstalowanie tych części, ale także diagnozowanie zużycia. To pomaga kierowcy nosić klocki hamulcowe. Zasada działania, urządzenie, typy – znajduje się w naszym artykule.

Funkcja

Opierając się na nazwie, staje się jasne, że głównym zadaniem tego elementu jest określenie stopnia zużycia materiału ciernego. Na panelu wskaźników wyświetlana jest specjalna lampa. Kiedy grubość klocka zamyka się na minimum, styki są bliskie. Kierowca widzi odpowiedni sygnał na tablicy przyrządów.

Rodzaje

W tej chwili jest kilka rodzajów czujników:

  • Mechaniczne.
  • Elektroniczny.

Mogą być montowane na jednej lub kilku osiach samochodu. Aby poznać ich istotę pracy, rozważymy każdy typ osobno.

Czujniki zużycia mechanicznego

Jest to dość proste, ale skuteczne narzędzie do śledzenia zużycia wykładziny ciernej. Taki wskaźnik zużycia klocków hamulcowych ma proste urządzenie i składa się z płyty o określonym kształcie. Jest zamontowany na spodzie buta. Jak działa ten element? Zasada działania jest następująca. Płyta czujnikowa jest zainstalowana w taki sposób, aby jej końce wystały poza ten but. Gdy materiał cierny zostanie skasowany do wartości minimalnej, ten wystający koniec zacznie się stykać z tarczą. W rezultacie pojawia się charakterystyczny skrzypek. Na nim i określić zużycie. W samochodach współczesnych montaż manometru hamulca pogarszającego się колодок rodzaj mechaniczny nie jest wykonany, ponieważ ma wiele braków. Pierwszym negatywem jest możliwość utraty płyty. Drugą wadą jest częste fałszywe wyzwalanie mechanizmu. Element jest umieszczony w taki sposób, aby przylegał do niego brudu i inne osady. Dlatego nawet nowe klocki piszczą. Ponadto mechaniczny czujnik zużycia klocków hamulcowych nie może być zainstalowany na mechanizmach bębna ze względu na ich cechy konstrukcyjne.

Elektryczny

Są to bardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie narzędzia. One oddziałują z lampą na tablicy przyrządów. Kierowca nie musi już słuchać swojego samochodu. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na panelu.

Z kolei elektroniczny wskaźnik zużycia klocków hamulcowych dzieli się na dwie podgatunki:

  • Urządzenia zewnętrzne.
  • Zintegrowane.

Pierwszy typ jest zainstalowany na metalowej części buta. Na boku znajduje się specjalne wycięcie. Główną zaletą jest to, że podczas wymiany obuwia nie musisz zmieniać czujnika. Może zostać zamieniony na nowy element hamulca. Zintegrowane urządzenia są umieszczone wewnątrz wykładziny ciernej. Nie można ich wyodrębnić. Zmieniają się wraz z nowymi klockami hamulcowymi. Należy zauważyć, że te elementy są bardziej proste do zastąpienia.

Cechy pracy

Czujnik elektroniczny składa się z rdzenia metalowego umieszczonego w plastikowej obudowie. педаль), стержень изготавливают из мягких сортов стали. Aby wykluczyć ryzyko uszkodzenia tarczy hamulcowej (ponieważ rdzeń zetknie się z nią po wciśnięciu odpowiedniego pedału), pręt wykonany jest ze stali miękkich. Działanie czujnika zużycia klocków hamulcowych opiera się na zamknięciu styku. Tak więc, gdy grubość wkładek jest minimalna, obwód elektryczny zostanie zamknięty. Na panelu wskaźników pojawi się odpowiednia żarówka. Ostatnio producenci często instalują dwuparametrowy wskaźnik zużycia klocków hamulcowych. Tak więc, lampa może zmieniać swój kolor w zależności od stopnia zużycia materiału ciernego.

Objawy wadliwego działania

Ten element może się nie powieść z kilku powodów. Najczęstszym jest uszkodzenie lub złamanie przewodów zasilających. W takim przypadku lampka nie świeci się, nawet jeśli zużycie wkładki wynosi 99 procent. Drugim powodem jest utlenianie kontaktów. Często zdarza się to w punkcie podłączenia czujnika i wtyczce, blisko zacisku. Podczas pracy woda i brud mogą dostać się do czujnika. Wszystko to wpływa na opór obwodu. W rezultacie czerwona lampka może zapalić nawet z nowymi klockami hamulcowymi. Należy również pamiętać, że eklektyczny czujnik zachowuje swoją funkcję nawet w przypadku awarii okablowania. Faktem jest, że wewnątrz elementu znajduje się stalowy rdzeń. Po dotknięciu dysku powoduje to charakterystyczny dźwięk. Oznacza to, że element będzie nadal działał, ale tylko jako czujnik mechaniczny.

Jak wymienić?

Wymiana czujnika zużycia klocków hamulcowych może być dokonana samodzielnie. Aby to zrobić, musisz podzielić niezbędną część samochodu i odkręcić koło. Czujnik zewnętrzny będzie znajdował się w pobliżu piasty (nie będziemy zmieniać osobno). Element mocowany jest do sprężyny lub za pomocą zacisków. Ostrożnie zdejmij mechanizm mocowania i wyjmij czujnik zużycia klocków hamulcowych. Następnie dokładnie wyczyść gniazdo brudu i złóż. Przetwarzane są też kontakty czujników. Zamiast starych instalacji nowy element i zamocuj koło. Opuszczamy samochód z gniazda. Sprawdzamy skuteczność nowego elementu. Jeśli wkłady są zużyte, lampka powinna świecić. W niektórych przypadkach wystarczy oczyścić styki, aby przywrócić pracę czujnika.

Wymogi wymiany kieszeni

Wielu ludzi zastanawia się nad tym, jak długo trzeba zmienić wkładki. Dokładna odpowiedź na to nie będzie udzielona nawet przez producenta, ponieważ wszystko zależy od stylu jazdy. Praktyka pokazuje, że w umiarkowanym użyciu, przednie klocky "idź" do 40 tysięcy kilometrów. Tylne podwozie trwa dwa razy dłużej, ponieważ podczas hamowania główną siłę układa się z przodu. Przy aktywnym stylu jazdy, zasób materiałów ciernych może wynosić do 15 tysięcy kilometrów. Eksperci nie zalecają długiej jazdy z zapaloną lampką kontrolną. Stalowa końcówka szybko się zużywa, więc oprócz poduszek trzeba ją zmienić.

Wnioski

Więc dowiedzieliśmy się, jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych. Jak widać, jest to bardzo przydatne urządzenie, które automatycznie sygnalizuje konieczność wymiany wkładek ciernych. Taki element można często oglądać na samochodach "Mercedes" i "BMW". Jeśli jest to pożądane, to urządzenie jest zainstalowane na innych samochodach. Najprostszym sposobem na umieszczenie urządzenia mechanicznego. Nie można ustawić czujnika elektrycznego, ponieważ na tablicy przyrządów nie ma odpowiedniej lampki kontrolnej.