858 Shares 8277 views

Nazwy wampirów dla mężczyzn i kobiet

Wampiry znane są wszystkim fanom nadprzyrodzonego i koneserów sił innych światów. Od dawna znajdują się one w większości mitologii narodów z całego świata.

Różnorodność nazw

Nazwy wampirów różnią się znacznie w zależności od obszaru, w którym stały się popularne, a także wierzenia mieszkańców. W tym przypadku, mimo różnic, wspólne znaki definiujące wampiry były powszechne.

Są żyjącymi martwymi, którzy ssą krew od ludzi i śmiertelnie boją się światła słonecznego. W mitologii europejskiej często sięgają z grobów lub do ludzi w postaci nietoperzy, aby ssać krew. Często piją krew na śpiących ofiarach, ale że nie opierają się i nie budzą się, wysyłają do nich straszne koszmary.

W niektórych krajach były przekonania, że wampiry są niegodziwymi martwymi. Na przykład ci, którzy popełnili samobójstwo, zmarli przedwcześnie lub zmarli z powodu ukąszenia wampirów. Wampiry z wielu narodów pozwalały od razu odróżnić klan złych duchów od zwykłej osoby.

Wampiry ze starożytnych narodów

Trzeba wiedzieć, że opowieści o wampirze nie pojawiły się w europejskiej tradycji, ale istniały znacznie wcześniej. Historie zmarłych, żywiących się życiem ludzi, są prawie wszystkie narody, nawet najstarsze.

Na przykład w demonologii babilońskiej były duchy, takie jak wampiry, które nazywano Lila. W jeszcze wcześniejszej sumeryjskiej mitologii, aksjarze są dobrze znane. Zasadniczo byli to żeńscy demony, którzy w nocy wędrowali bez końca. Ich głównym celem były kobiety w ciąży i noworodki.

Znane są wampiry z mitologii starożytnej ormiańskiej. Złych duchów tego ludu nazwano Dahanavar. Wampir mieszkał w górach Ulthis Alto Tem. Jego główną cechą było to, że nigdy nie zabił swoich rodaków, tych, którzy żyli na jego ziemiach.

Zgodnie z ormiańskimi legendami, Dahanavar posiadał nadludzką siłę, co pozwoliło mu obronić swój kraj przed inwazją wrogów. Wszyscy, którzy zaatakowali Armię, stali się jej ofiarami. Zaatakował w nocy, zabił przeciwników i pił ich krew.

W latach pięćdziesiątych XIX wieku jest jeszcze bardziej nowożytna opowieść Barona von Aktausena. Mówił o dwóch podróżnych, którzy byli w domenie Dahanavar. Zdawali sobie sprawę z wszelkich jego nawyków, zwłaszcza, że atakuje tylko w nocy. Aby to spać, zasnęli z nogami schowanymi pod siebie głowami.

Kiedy Dahanavara przyszedł, był tak zaskoczony widzialnym stworzeniem z dwoma główkami i bez nóg, że pozostawił te ziemie na zawsze. Od tego czasu nic o nim nie słyszano.

Azjatyckie legendy o wampirach

Ich odpowiedniki wampirów również istniały wśród Indian. Nazywano ich Vetals. Często znajdują się w dziełach napisanych w sanskrycie. Zgodnie z legendą te wampirze stworzenia są posadzone w trupach.

Najsłynniejsza praca, która opisuje ich zwyczaje i wygląd, nazywa się "25 opowieściami o Vetali". Jest to zbiór opowiadań sanskryckich. Głównym bohaterem jest król Vikramaditya, który próbuje wyprzedzić i złapać nieuchwytny lek. Indyjski Vetala jest nieumarły, związany również z nietoperami, które zawisają nogami w dół nad cmentarzami, a także w miejscach, w których zmarli są krematorami.

W Chinach analog wampirem nazywano zwężającym się trupem. To prawda, w przeciwieństwie do znanych nam wampirów, to nie jedzą krwi, ale z energią qi. W chińskim światopoglądzie – jest to istota życiowa każdej osoby.

Na Filipinach wampir został nazwany Mananangal. To złe zło, które spożywa ludzi. Oprócz światła, obawia się również przypraw, octu, biczu, a nawet ogona rampy. Warto zauważyć, że Mananangal to przykład kobiet wampirów. Do tej pory wiele legend zostało przetrwanych w związku z tym, w jaki sposób uwalniają skrzydła z ramion membranami i wyruszają w podróż – w poszukiwaniu ofiary. W tym przypadku ciało jest podzielone, dolna część pozostaje na ziemi w oczekiwaniu. Język w postaci szyjki ssącej krew od spania, najczęściej u kobiet w ciąży.

Wampiry w Europie

W Europie wampiry są znane z starożytnych rzymskich legend. Lista nazwisk wampirów dla tych ludzi była bardzo szeroka. Są to Empuza, Lamia, Lemurs. Wiele legend rzymskich wspomina ptaka Strix, który żyje tylko w nocy. Zasila ludzką krew i ciało.

W języku rumuńskim, w imieniu tego ptaka, powstało słowo "strigoi", które w tym kraju zostało wyznaczone przez wampiry. Podobna etymologia w języku albańskim (tutaj najczęstszymi imionami wampirów dla mężczyzn jest Striga).

Tradycje o wampirze były często rejestrowane przez średniowiecznych historyków, którzy mogliby szczerze w to wierzyć. Na przykład w 12 wieku angielscy kronikarze Williama z Newurgh i Walter Map zachowali kilka opowiadań o istnieniach podobnych do wschodnioeuropejskich wampirów.

Współczesny mit wampirów

Mity wampirów zasysających krew, które są znane większości z Was, pochodzą z Europy Wschodniej. I przybył tam pod wpływem słowiańskiego folkloru. W słowianach wampiry to istoty, które zabijały ludzi, pijąc całą krew z nich lub przedtłumiąc je.

Było kilka sposobów zabicia wampira. Mógł zostać odcięty przez głowę lub wbijał ostry palec osika do serca. Do martwego nie przyszedł do życia, trup powinien zostać spalony.

W tradycji słowiańskiej było wiele powodów dla pojawienia się wampirów. Jest to narodziny w skorupkach wody, tak zwanej koszuli, pojawieniu się ogona lub zębów noworodka, koncepcji dziecka w pewnych dniach, a także samobójstwa czy ekskomunikacji z kościoła.

Do martwego nie stał się wampirem, krucyfiks został umieszczony w trumnie, a pod brodą był jakiś przedmiot, który mógłby uchronić martwego przed zjedzeniem całunu. Był jeszcze jeden oryginalny sposób. Na trumnę wlano wiele trocin. Wieczorem budzi się wampir, ale zanim wyjdzie z trumny, musi liczyć wszystkie trociny. Robił to, przyszedł rano. Najgorsze jest światło dla wampirów.

Wampiry na świecie

Zajmujmy się kilkoma najsłynniejszymi nazwami wampirów w mitologii świata. Niektóre plemiona afrykańskie uważały, że zamieszkiwanie ludzi może mieć szczególny duch w formie ognistego skrzepu. Nazywał się Azza.

Algul słynie z arabskich ludzi ze szczególnym okrucieństwem i świętami na cmentarzach. Znane są także wampirze dla kobiet. Na liście jest Brooks. Jego celem są młodzi młodzi ludzie, których ślady i zabija.

Najbardziej znany wampir

Najsłynniejsze imiona i nazwiska wampirów są oczywiście Vlad Tepes, nazywany hrabiego Dracula. Jest bohaterem licznych powieści i filmów, które miały prawdziwy prototyp historyczny – rumuński hrabia, znany ze swojego okrucieństwa.

Pierwszy pisał o hrabia Dracula Bram Stoker. Stało się to w 30-tych XX wieku. Od tego czasu Dracula stała się jednym z najbardziej popularnych postaci ostatniego stulecia. Dziś nie traci znaczenia.

To był Stoktor, który wymyślił, że Dracula spała w trumnie, nosiła długą czarną pelerynę i miała niesamowite ostre kły.

Wampiry w filmach i książkach

имя для девушки – это Кармилла. Najlepszym wampirem dla dziewczyny jest Carmilla. W tej sprawie są przekonani, że fanami irlandzkiego pisarza z XIX wieku Joseph Sheridan Le Fanu. Jego najsłynniejsza historia nazywa się "Carmilla". W swoich aktach jest bezlitosną kobietą-wampirem.

Nie przechodził nad tematem wampirów i mistrzu horroru literackiego – Stephen King. W szczególności pojawiają się w jego powieści "Lot". Głównym wampirem w tej pracy jest Kurt Barlow.

Wiele wampirów w kultowym thrillerze Robert Rodriguez "Od zachodu słońca do świtu". Salma Hayek gra rolę krwiożerczego wampira Santanico Pandemonium.

W dramatycznej fantazji Neila Jordana "Wywiad z wampirem" działa kilku przedstawicieli złych duchów. Ich nazwy to Arman, Louis de Pont du Lac, Lestat de Lyoncourt i Clodius.

W komedii Tebe Murphy "Moim najlepszym przyjacielem jest wampir", bohater główny, którego imię jest Jeremy, staje się strasznym krewcarzem. Jest klasycznym nastolatkiem, który przeżywa kryzys wieku dojrzewania. Supernaturalne zdolności, które nabywa po wampirem, uniemożliwia mu życie.

Często temat ten jest adresowany i rosyjskich autorów. W Aleksey Konstantinovich Tołstoj w opowieści o wampirem "Ghoul" jest rycerzem Ambrose, aw literackim pisarzu Nick Perumov, bloodsucker nazywa się Efraimem.