645 Shares 9767 views

Idiom „zbierać laury”: znaczenie i pochodzenie

Niewiele osób wie, że słowo „zwycięzca”, który oznacza osobę, która jest przyznawana na nagrody za osiągnięcia, tłumaczone z łaciny jako „uwieńczone laurach.” Oddział szlachetnego drzewa często określane w stabilnych kombinacji słów. Na przykład, nie jest takie wyrażenie jak „czerpać laury.” W tym artykule omówimy to idiom, dowiedzieć się jego znaczenie, historię pochodzenia. Należy również pamiętać, zakres wyrażenia trwałego.

„Aby zbierać laury”: wartość

Aby określić obrót ekspresyjny do wiarygodnych źródeł – wyjaśniających i rozmówek. Siergiej Iwanowicz Ozhegov daje następujące wyjaśnienie: „cieszyć się owocami sukcesu” Zauważa on, że wyrażenie jest używane w sensie przenośnym, często ironiczny.

Słownik Stepanovoy M. I. podaje następujące informacje: – „cieszyć się owocami sukcesu” „zbierać laury” idiom to znaczy

Tak więc, możemy stwierdzić, że rozważamy stabilną ekspresję zostały wyjaśnione do dwóch identycznych lingwistów. Oznacza to uzyskanie korzyści wynikających z udanej pracy wykonanej.

Jednak laury bycia tutaj – gałąź z drzewa? Dlaczego je czerpią? Ten sekret uczymy rozważając phraseologism Etymologia powiązanych z mitem.

pochodzenie

Jest grecki mit. Nimfa Daphne nie chciała zostać żoną boga Apolla. Uciekła od niego i zamienił się w drzewo laurowe.

To był własnością Apollo – bóg poezji i sztuki. Gałęzie laurowe wieńce z nim przyznawane zwycięzcom muzyki, konkursy poetyckie. Później koronowany sportowców, wojskowych i innych znaków. W związku z tym były różne wyrażenia związane z odniesieniem do tego drzewa. Na przykład, „zbierać laury.”

Jak widzimy, idiom pochodzi z faktu, że gałęzie wiecznie przyznane zwycięzcom. I Laura została wybrana z powodu greckiego mitu.

Użycie wyrażenia

Fikcja, nośnik wydruku jest trudno sobie wyobrazić bez stabilnych kombinacji słów. Mistrzowie słowa idiomy aktywnie wykorzystać w swojej pracy. Podkreślają ich cechy, funkcje, niektóre osoby działania przyciągnąć uwagę czytelników nagłówków zawierających wypowiedzi.

Na przykład, ze względu na fakt, że Angela Merkel został uznany Człowiekiem Roku, dziennikarze zaczęli publikować artykuły o tytułach takich jak: „Niemiecka kanclerz nadal zbierać laury.”

Jednak nie tylko w materiałach polityczne biorące ten termin. Jest aktywnie wykorzystywane w celu uczczenia sukcesu ludzi różnych zawodów. Na przykład, film Andreya Zvyagintseva „Leviathan” okazał się sukcesem z krytyków i jury na różnych festiwalach kina, w związku z którymi dziennikarze napisali artykuły o tytułach takich jak „Lewiatana” nadal zbierać laury. " To, oczywiście, rozumie się nabycie nowych nagród i wyróżnień.

Kiedy staje się znane zwycięzców różnych konkursach, rozważamy wyrażenie jest również aktywnie wykorzystywane. Pozostaje aktualne i jest często używany w mediach.