631 Shares 7101 views

Literackie przykłady konwersacji stylu tekstów mowy. Mówiąc styl: krótkie teksty przykłady

Nieformalna komunikacja w nieformalnej atmosferze – najczęstszą opis funkcjonalnym stylu. Przykłady tekstów potocznych mowy zawierać języku narodowym, a zawarte w nich informacje są karmione głównie na sprawach wewnętrznych.


Wersja doustne stylu używany w mowie potocznej. Dlatego praca jest często realizowany w dialogach.

Ten artykuł zawiera odpowiednie definicje, opis funkcji i omawia przykłady konwersacji stylu tekstów mowy.

funkcje

Styl, w którym każdy z nas wyraża nasze myśli, emocje i uczucia, a nie zna. Charakteryzuje się brakiem wybór języka. Wynika to z faktu, że większość ludzi „najpierw powiedzieć, a potem myśleć.”

Jednocześnie, konwersacyjny styl zawsze ma odcienie poszczególnych głośników – przyznaje slang, żargon, etc., nie są nieodłączne w takim prostym stylu, jak biznes lub naukowej.

Przykład konwersacyjny styl wypowiedzi, krótki tekst:

– I Tried? – Patrzę wskazał na serze. – Tata powiedział smaczne.
– Oczywiście, pyszne, raz jadł go wczoraj na obu policzkach!
– Ale miała chomik nie jest tak, że w czasie ostatnich zajazdy – Roześmiałem się.

To wyraźnie wyróżnia wyrażeń slangowych, które nie odnoszą się nigdzie indziej niż w zwykłym dialogu.

Zauważ, że w konwersacyjny styl jest pod silnym wpływem czynników pozajęzykowych ważkie znaczenie jak mimiki i gestów, i środowiska, i tak dalej ..

Znaki konwersacyjny styl:

 • prostota;
 • specyfika;
 • Nasycenie emocje, czasami nadmierna ekspresja;
 • obrazowość.

Przykłady konwersacyjny styl tekstów mowy można uzyskać po prostu pisząc codzienne rozmowy, na przykład, między sąsiadami lub kupujący i sprzedający w piekarni.

Wpływ swobodnej atmosferze dialogu

Swobodna atmosfera, tym większa swoboda wypowiedzi. Ona staje się emocjonalne, powszechnie używane wyrażenia potoczne.

Nierzadko w tym stylu – i uproszczenia form słownych, utrata samogłosek, podwajając słów i wykorzystania przyrostków oceny subiektywnej – dwie pierwsze cechy szczególnie spotęgowane przez przyspieszenie tempa mowy.

A. P. Chehov, "Zemsta"

Dobrze ilustruje cechą tego stylu Antona Pawłowicza Chehov w jego „Zemście” – żywy przykład konwersacji stylu wypowiedzi. Małe monolog tekst ma wiele do powiedzenia na ten temat.

historia postać zaczyna mówić do ekpressivnogo: „Otwarty do diabła” Należy zauważyć, że żaden inny styl nie pozwala wulgaryzmów. Jego następne zdanie nie jest mniej odkrywcze: „Jak długo muszę usztywnić więcej na ten przelotowym wiatr?” Jego budowa jerky sposób przekazywania informacji jest proste i bezpretensjonalne. To konwersacyjny styl mowy. Przykłady tekstów z literatury nie jest daremna, gdyby zaczęło się od „Zemsty” Czechowa.

Cechy konwersacyjny styl

„Zemsta” i pokazuje cechy stylu potocznego:

 • preferencji zapytania i wykrzyknik zdania przed narracji;
 • stosowanie wykrzykniki;
 • zaimki osobowe i czasowniki są zredukowane do utworzenia pierwszego lub drugiego człowieka.

Litera A. S. Pushkina do żony

List, który został napisany 3 sierpnia 1834 Alexander do żony Natalii – jest zbyt mały tekst konwersacyjny styl mowy (przykłady są podzielone na propozycje do rozważenia bardziej szczegółowo).

Słynny poeta zaczyna go tymi słowami: „Wstydź się, trochę żony” Odwołanie – jasne potoczne słownictwo , które jest używane w codziennych przedmiotów. Propozycje: „Kto chce zostać wciągnięty bolesnego powiatowego miasta, aby zobaczyć odrażające aktorów grających paskudny paskudny starą operę?” i „Błagałem, żeby nie jechać w Kałudze, tak, to jest jasne, też masz taką naturę” – zawiera wszystkie elementy konwersacji stylu wypowiedzi, takie jak:

 • szacuje derywacyjnej przyrostków (miasto);
 • odwrócenie kolejności słów w zdaniach;
 • korzystanie z mnogiej dla słowa, które jest faktycznie na zasadach języka rosyjskiego nie zawierają (Kaluga – Kaluga dalej);
 • Większość czasowniki stosuje się w czasie teraźniejszym.

środki leksykalne

Konwersacyjny styl mowy (przykłady krótkich tekstów są także omawiane w trakcie artykułu) wykorzystuje następujące środki leksykalne:

 • idiomy;
 • przyrostki zdrabniających;
 • ekspresyjne i emocjonalne barwiących słowa;
 • Słowo-skurcz i obcięcia;
 • przyrostków oceny subiektywne.

Standardowe wzory i kształty wpisane

W życiu codziennym jest zdominowany przez spontaniczne wypowiedzi, nieprzygotowanych ludzi – używane do wyrażenia, nie dbając o formach słownych, a bez myślenia w nich. Bo czasami nawet częściej można usłyszeć standardowej konstrukcji, pewne stereotypy dla każdego konkretnego sytuacjach codziennych. Jeśli weźmiemy pod uwagę krótki tekst konwersacyjny styl mowy, przykłady sklepu będzie w następujący sposób: „Trzysta gramów Cookie … Zważ na dziesięć Proszę dać mi paczkę oleju”. Transportu publicznego „Ty wysiąść na następnym przystanku mnie na sterowcu, gdzie idę do ciągników odbędzie ???”

Etykieta formy są również wiążące. Mimo wszystko, jeśli jesteśmy przygotowani i mniej formalne, to nie znaczy, że była niegrzeczna i bardzo niegrzeczne.

„Dzień dobry, dzień dobry, jak się masz, co nowego” – oto powstała struktura, która nie tracą znaczenie w rozmowach. Przykład konwersacyjny styl mowy – mały dialog tekst właśnie spotkał towarzyszy – w 99% przypadków będzie zawierać poniższe wyrażenia.

osobowość

Z tego samego powodu, spontaniczność, jak opisano w poprzednim akapicie, trwa od osobowości i oryginalności. Tak więc, nawet stereotypowe kształty i wzory niezliczone, i w różnym czasie, lub które są w modzie w niektórych kręgach, lub, wręcz przeciwnie, z nią się przestarzałe, to jednak czasami wracać. Ale nieformalna atmosfera komunikacji nie wyznacza granic formalnych – ludzie mogą używać czy nie używać znane i ugruntowane ekspresję swojego wyboru. Bez typu środki są co oddaje charakter mowy mówiącego.

"Dragon Chronicles"

Yuliya Galanina w swoich „Kronikach” Smoczych oferuje niepowtarzalną atmosferę, ponieważ jest on używany nie tylko w dialogu, ale w całej książce, konwersacyjny styl. Oto przykłady krótkich tekstów:

„A ja zawsze lubię bardziej niż ktokolwiek powinien. Poza mną nikt głupi na ogrodzeniu nie jest indeksowana.”
„A smok -.! Rzeczą niebezpieczną i szkodliwą, i obrzydliwe i szczerze egoistyczne, a nawet smok”

fonetyka

Przez środków językowych, które są wykorzystywane na poziomie fonetycznym języka w stylu konwersacyjnym, to dwie główne cechy:

 • Uproszczenie, kadrowanie, kompresja, czyli niepełne rodzaj wymowy. To nie jest obowiązkowe nieruchomość, która może być konwersacyjny styl mowy. przykładowy tekst (stopień 5, nawiasem mówiąc, w niektórych regionach, studiując książkę w programie szkolnym) – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, a reszta serii. ojczystego funkcja wyraźny charakter Hagrid. Cytat z „Więzień Azkabanu …” „On jest pierwszą rzeczą, w godzinach porannych … teraz zrezygnował nie może, mówi on, jest zagrożone, jeśli … dobrze, znowu to się dzieje ..” Niestety, rosyjskie tłumacze nie w pełni przekazać wszelkie formy słowne uproszczone, w oryginale tekst jest bardziej widoczne, ale w tym fragmencie jest już możliwe, aby podświetlić „żwirek”, przez co rozumie się, „mówi.”
 • Intonacja jako czysto osobistą cechę, że emotsialnalno żadnych plam, nawet stereotypowego struktury. Przykład konwersacyjny styl mowy – mały tekst opowiadania „Hipotetyczny przypadek” autor O. Henry: „Jesteś pan Fineasz C. Gooch?” – powiedział gość, a w tonie jego głosu i intonacji natychmiast lay-badając, zatwierdzania i potępienie.

Słownictwo i frazeologia

Język oznacza związany z poziomem leksykalnych i frazeologicznych:

 • Odsetek mowy jest wyraźnie zdominowany przez neutralnym betonowej wspólnego leksykonu, zwany także mezhstilevaya. To jest podstawa języka. Neutralny leksykon stanowi fakt, a zatem nie mają emocjonalny i / lub wyrazisty obraz. To czyni go wszechstronnym rozwiązaniem do zastosowania w każdym stylu: zarówno mówienia i w biznesowym, naukowym, publicystycznym. Przykłady tekstów konwersacyjny styl mowy, która ma słownictwo neutralne (w rzeczywistości, język autora tekstów literackich, z wyjątkiem, być może, opowieści i podobny do swojego gatunku, w przeważającej części zawiera tylko mezhstilevaya słów) – jest to „Chameleon” Antona Czechowa i „Teddy „Jurij Pawłowicz Kazakow.
 • Neutralny potoczny leksykon. Obejmuje on takie słowa jak „pani doktor”, „zrozumieć” i innych.
 • Terminologia: nomenklatura społeczno-polityczne i ogólne naukowe.
 • Szacuje się emocjonalnie potocznym leksykon. To może nieść negatywne lub pozytywne oceny. Wszystkie słowa z nim są podzielone na trzy grupy, z których: 1) ocena jest zawarte w samym znaczeniu tego słowa; 2) w sensie; 3) o słowach zawarte przyrostków subiektywne oceny. Ten leksykon ma również zastosowanie epitetem „wyraziste”.
 • Znormalizowane elementy figuratywne. Są to metafory, idiomy, hiperbola i litotes. „Pijemy z ślepo będącego misce” (M. Yu.Lermontov). Ta artystyczna metafora, mówiąc ten sam odcień są takie same ojczystego. Przykład konwersacyjny styl mowy, text-dialog: „- Czy on – A on, jak zwykle, mówi, przebić – Dla każdego innego, byłbym zaniepokojony, jak to naprawdę łamie – a potem Heather jak lisy Wszelkie oszustwo?!.! ! "
 • Profesjonalizm i żargon. Warto zauważyć, że każdy przypadek przejścia mówiąc faktycznie często zawiera większość narzędzi wymienionych tutaj: nie można zilustrować tylko jedną właściwość. Zatem powyższy dialog z wyjątkiem metafor „przebiegły jak lis” jest także slang słowo „oszustwo”.

morfologia

 • Mianowniku występuje częściej niż inni.
 • Zdominowane przez osobiste i poglądowych zaimki parametrów i cząstek.
 • Komunia jest rzadko używany, gerund – prawie nigdy.
 • Granice tymczasowych form są niewyraźne. Oznacza to, że są one wolne zmienić i nie korzysta z jego znaczeniem.
 • Istnieje słowne wykrzykniki.

Przykład konwersacyjny styl – małe text-dialog, który ilustruje znaczący poziom językowy morfologicznych w temacie:

– Poszedł z powrotem – machnął Peter.
– Gdzie są – nie? – zapytałam.
– Cóż, jest sklep. Produktów. Mama zapytała skąpić – tak postanowił działać w pośpiechu.
– To galop i uciekł. – prawo i lewo "

składnia

 • W stylu konwersacyjnym proste zdania są używane częściej niż slozhnosochinennye lub związek. Ich konstrukcja charakteryzuje się pewnego rodzaju „spinając razem” na siebie, konkretności przekazywanych informacji.
 • Często są niepełne zdania, w szczególności, brakuje im podstawowych warunków.
 • Struktura nieliniowy niekiedy niepełne. Przerwy intonacja i zwroty, przebudowany w podróży – konsekwencje spontanicznej mowy. Konwersacji styl łatwo przyjmuje aktywnego z wykorzystaniem struktur łączących, wyrażoną w początkowych słowa i wszystkich rodzajów cząstek.
 • Zwroty Mezhdometnyh jako sposób wyrażania myśli w stylu konwersacyjnym.
 • Wolne słowo zamówienie – z ważną zazwyczaj wyrażane w pierwszej kolejności (choć nie jest to wymagane).

Literacki i język mówiony

Mówiąc w najczystszej wyrazem ustnej. W dziełach sztuki potrzebuje specjalnego środka naśladowania. Sam autor może napisać mowę blisko mówione, ale częściej używa go w rozmowach między postaciami. Tak więc, każda postać nabiera indywidualności.

Mały tekst konwersacyjny styl mowy (przykłady „Psie serce” przez Bułhakowa): „sprośny Flatlet ale jak dobrze, a co do cholery ja mu potrzebne to możliwe, że życie pozostawi tu ekscentryczny Dlaczego on jest tylko mrugnięcie oka, był tak jak ..?. pies obzavolsya tego tchnienia ".

Jesteśmy w pełni uznać za konwersacyjny styl mowy, przykłady tekstowe. Klasa 5 program obejmuje badania funkcjonalnych stylów wypowiedzi, ale mówi – jest to styl, który występuje stale, każdego dnia, w dziełach sztuki i środowiska (zwłaszcza w nim).

W celu wyświetlenia konwersacyjny styl mowy, słowo przykłady z literatury zostały już podane powyżej. Równoważne ustawić i jedynie orientacyjne propozycje z nimi.

newspaperese

Gdzie indziej można zastosować konwersacyjny styl mowy? Przykłady tekstów z gazet – pytanie jest o wiele bardziej kontrowersyjne. Dziennikarstwo i rzeczywiście istnieją cechy właściwe dla niego. Gazety seria „bliżej ludzi” i całkowicie pokryta stereotypowych zwrotów z życia codziennego. Jeszcze tylko styl gazeta trudno nazwać w pełni konwersacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę konwersacyjny styl mowy, przykłady tekstowe krótki często pochodzą z dzieł sztuki.