856 Shares 5903 views

Post factum: ekspozycja

W literaturze, zasoby online, a tylko w mowie potocznej czasami występuje wyrażenie „post factum”. Ale każdy dokładnie wie, co to znaczy? Kiedy należy używać? Czy to możliwe, aby zastąpić tę frazę w innych słowach? Na ten temat i nie tylko czytać dalej.


Post factum: wartość

Po fakcie (z akcentem na drugiej sylabie) słownik języka rosyjskiego Ozhegova książki definiuje jako trwałe przysłówek ekspresji. Dosłownie to znaczy „po coś zrobić wydarzyło, wydarzyło.”

To zdanie jest wypożyczony. Post factum tłumaczenie z łaciny jest w następujący sposób: „po fakcie”.

Stosowany jest głównie w prawie. Stamtąd, nawiasem mówiąc, ekspresji i przeszedł w mowie potocznej. Użyj to zazwyczaj w dokumentach, która zajmuje się projektowaniem, projektowania czegokolwiek po rzeczywistość już zostało stworzone. Dobrym przykładem: niektóre wydały pozwolenie na zakup po fakcie. Oznacza to, że po raz pierwszy kupił ją, a następnie dostał na to zgody.

Wyrażenie Post factum należy zastąpić bardziej zaznajomieni naszych uszach słowa:

 • następnie;
 • po;
 • mimo wszystko;
 • po;
 • z mocą wsteczną.

Użycie wyrażenia

Jednak oprócz dokumentów prawnych, ekspresja post factum pasuje do normalnej mowy. To dobrze ilustruje kilka przykładów:

 • Będziesz musiał poinformować mnie o tym wcześniej, a nie po fakcie?
 • Powiedział mi, że w swoim czasie rozmowy były po fakcie, raczej niż na trzy dni przed egzaminem.
 • Czy walka z przestępczością jest wiadomość o nich po fakcie, zamiast zapobiegania ich prowizję?
 • Uczyliśmy się wieść po fakcie, że nie mówi się o tym na spotkaniu.
 • Dlaczego pan to wyjaśnić po fakcie, kiedy to nie jest prawda?
 • Na wszystkie moje pytania, uparcie nadal reagować po fakcie.
 • Nawet Nataszy znajomych dowiedział się o zaręczynach Danilo po fakcie.
 • Tak, masz spędził egzamin, ale nie tak po fakcie.
 • Lepiej jest mówić po fakcie, ale nie teraz.
 • Niestety, wszystkie dobre pomysły przychodzą do głowy po fakcie, niż gdy są one szczególnie istotne.

Nie mylić!

Często spotykamy się zwrotem „PS”. Jest to w każdym razie nie równoważny substytut rzeczywistości.

Postscriptum (łac.) – „napisane po”, „po tym, co zostało powiedziane.” Tradycja jego piśmie pochodzi z dawnych czasów, gdy ludzie komunikują się ze sobą za pomocą liter. Co do zasady, to było na końcu wiadomości musi być „łuk” i umieścić swój podpis. Ale zdarza się, że osoba, pisząc list całkowicie, przypomniał, że chciał coś innego poinformować odbiorcę. Potem on i zapisywane PostScript PS, który również może oznaczać „po podpisaniu”. Jeśli autor naprawdę było zbyt zapomina, a potem poszedł na PPS (po po podpisaniu), a nawet PPP, ważne jest, aby pamiętać, że skrót „PS” nie jest synonimem słowa „podpis”. Tak więc wyrażenie „Maryjo, kocham cię. PS Wania” jest niepoprawne.

Innym PS mogą być wprowadzane przed napisaniem informacji innych niż tematu głównego tekstu. Na przykład, autor napisał kolejną szczegółową historię o tym, jak prawidłowo dbać o jabłoniami. Ale potem nagle przypomina sobie coś, nie związanych z ogrodnictwem. A potem: „PS Jaka jest nazwa Twojego kota Zupełnie zapomniałem?”.

W RuNet czasami stosowane na pierwszy rzut oka zupełnie nielogiczny synonim dopisek – „PS” Jednak wszystko jest wyjaśnione po prostu – litery P i S znajdują się na układ klawiatury rosyjskiej na tym samym klawiszu, co litera H i N.

Co więcej?

Co jeszcze może oznaczać słowo post factum? Oferują tego wyrażenia zbudować proste, jeśli znasz swoją wartość.

Jestem pewien, że wielu z was nawet znaleźć pierwszy radziecki prywatna agencja informacyjna z taką nazwą. istniała w okresie od 1989 do 1996 roku. NA „po fakcie”, aby połączyć się pozarządową aktualności i informacje serwisowe. Jej założyciele, Władimir Jakowlew (założyciel „Kommiersant”) i Gleb Pawłowski (później redaktor naczelny „XX wieku i Pokoju”), powiedział później, że nazwa pochodzi w ich umysłach nie tylko jako „stan otępienia alkoholowego”, bo trochę dziwne tak zwany serwis informacyjny.

Pomimo tego oświadczenia, dziś jest to nazwa nie tylko w świecie nowości i informacji. Druki, factum Nazwa posta, można znaleźć w Pskowie, Charkowie, Bieriezowskiego. Ma taką samą nazwę i ostateczny program „Radio News”, gdzie wyniki ostatniego tygodnia omawiane.

„Po fakcie” – to rosyjska adaptacja nazwą „After” amerykański serial sci-fi, w trakcie której garstka młodych ludzi, którzy próbują przetrwać w surowym post-apokaliptycznym świecie przyszłości.