547 Shares 7343 views

Co jest meandry w dawnej i współczesnej dramaturgii?

Jak często słyszymy wyrażenie „koleje losu” i like it! Występuje w mowie iw książkach. Ale niewielu wie, jakie zwrotów akcji, a skąd to słowo. Wypełnić lukę i jesteśmy w edukacji.

Pochodzenie słowa

Nawiązując do korzeni tego słowa. Co jest meandry w języku greckim? Przetłumaczone, oznacza to, że słowo „niespodziewany, nagły skręt”. W krytyce literackiej zna to pojęcie od samego początku istnienia tej nauki. W jego traktat „Poetyki” Arystotelesa, napisał, że ta nagła zmiana w przeciwnym działaniu. Było tak w antycznej tragedii skomplikowane fabuły i sprawia, że interesujące dla publiczności zepsute.

Wzloty i upadki w starożytnym dramacie

Aby zrozumieć, co wzloty i upadki, zwracamy się do przykładów z literatury starożytnej Grecji. Klasyczny Zastosowanie tej techniki znajdą w Sofoklesa Król Edyp ". Pasterz przychodzi do króla, aby odsłonić mu tajny pochodzenie. On stara się rozwiać obawy przed władcą, ale osiąga efekt odwrotny. Niektórzy badacze zobaczyć podobieństwa i losy tragicznej ironii.

Tragiczna ironia jako analogiczne do perypetii

Zastanawiając się pytanie co zwrotów akcji, literaturoznawcy zwrócił analogie z tragiczną ironią. Teoretyczne zrozumienie odbioru dopiero w czasach współczesnych. W inny sposób, to nazwano „Ironia losu”. Bohaterem tego produktu był przekonany o słuszności swoich działań, ale są one przyspieszając jego śmierć.

Podręcznikowy przykład „ironia” Mamy już omówione – to jest tragedia „Król Edyp”. W dzisiejszych czasach, jest dobrym przykładem – grać F. Schillera „Wallensteina”. Akcja ma miejsce tragedia w czasie wojny trzydziestoletniej. Główny bohater – wielki dowódca Wallenstein. Końcowa część astrologów przewidzieć kapitana pomyślnego wyniku jego zabiegów, lecz oni nie staną się rzeczywistością. Główny bohater zostaje zabity. Przewidywanie astrologów, jak widzieliśmy, nie są prawdziwe.

Główne cechy koleje

Definiując znaczenie słowa „perypetie” Arystoteles powiedział o takie cechy to: jest to najwyższy punkt napięcia, po której akcja zamienia się w katastrofę. Takie metody mówić o zbliżającej się finał historii. W komediach jedno nie wyklucza obecności tego elementu. To może oznaczać niespodziewany skręt w akcji.

Koleje we współczesnym dramacie

Dyskusja na temat współczesnego dramatu jest trudne. W dobie postmodernizmu w literaturze, tradycyjny pomysł działki jest wyczyszczone. Czasami (jak to się dzieje w teatrze absurdu) jest po prostu trudno jakoś zrozumieć i opisać nieprzygotowanego widza. Niektóre z jego dzieł są zbudowane na biorąc anty-zwrotów akcji. Wiadomym jest, że w starożytnym dramacie tej koncepcji był również kategoria filozoficzna, realizacja pojedynczego kosmicznego porządku. Współcześni ludzie odrzucają taki rozkaz.

W niektórych dramatach ze wszystkimi meandry podejścia do narracji tekst istnieje. Stanowią one potęgę losu. Ale to nie pasuje klasycznym sensie tego wyrażenia w duchu renesansu. Prawdopodobnie odnosi się do sytuacji, że niezrealizowane zgłaszane przez autora-bohatera lub wykorzystanie różnych form improwizacji na scenie.