334 Shares 8242 views

Extragenital patologii u kobiet w ciąży: zapobieganie, leczenie. Wpływ ciąży extragenital

Takie szczęśliwe wydarzenie, jak długo oczekiwanej ciąży, niestety, w stanie przyćmić pewne nieprzyjemne chwile. Na przykład, może to być zaostrzenie choroby przewlekłe pośród zmiany hormonalne organizmu. Tylko biorąc pod uwagę wpływ extragenital patologii ciąży, można z powodzeniem nosić i urodzić zdrowe dziecko, nie ryzykując swoje zdrowie lub nawet życie.

Co jest extragenital patologii u kobiet w ciąży

Wszystkich chorób, zespołów, a kobieta w ciąży, która nie nosi miednicy i nie są powikłania położnicze obejmują tę samą grupę, która została nazwana „extragenital patologia” (EGP).

Nasuwa się logiczne pytanie: Ile kobiet w ciąży z extragenital patologii? Statystyki w tej dziedzinie nie jest bardzo pocieszające. Jak pokazuje praktyka, liczba kobiet cierpi z powodu chorób przewlekłych, rośnie tylko z każdym rokiem. Do tej pory, tylko około 40% ciąż przebiega bez żadnych komplikacji. Zagrożona poronieniem i późno toksykoza – dwa z najczęstszych problemów, które zostały zgłoszone w extragenital patologii. Ale oprócz nich istnieją inne choroby, które również należą do EGP.

Choroby, które są zawarte w pojęciu „extragenital patologii”:

 • niedokrwistość, ciężkie stopień ;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • wady serca;
 • reumatyzm;
 • choroba wątroby;
 • choroba nerek;
 • choroby tkanki łącznej;
 • choroby przewodu pokarmowego;
 • choroby układu oddechowego;
 • wirusowe zapalenie wątroby i zakażenia.

Rozpatrzmy bardziej szczegółowo i każda z grup chorób. Pozwoli to lepiej zrozumieć, jak ciąża i poród z extragenital patologii i żadnych specjalnych środków, jakie należy podjąć w każdym przypadku.

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Choroby w tej grupie występują u 2-5% kobiet ciężarnych. W przypadku jakiegokolwiek ciąży chorób układu krążenia powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem District. Opierając się na wynikach badań przeprowadzonych, lekarz podejmie decyzję o możliwości ciąży lub jej przerwania.

Jeśli nie ma ciężka patologia extragenital (rozwój niewydolności serca klasy 3-4 z kołataniem serca i duszności na minimalnym wysiłku lub w spoczynku), nie ma żadnych przesłanek do poronienia płodu nie jest. W takich przypadkach tylko wybrane niezbędną pomoc medyczną, która pomoże utrzymać stabilność stanu matki i nienarodzonego dziecka.

Gorączka reumatyczna w czasie ciąży

W przypadku ostrego reumatyzmu, kwestia przedłużenia ciąży wzrasta bardzo gwałtownie. Jeśli problem pojawia się w pierwszym trymestrze, decyzja w sprawie przerywania ciąży, tak jak w tym przypadku, niezbędne przygotowania są niezgodne z jego dalszego rozwoju we wczesnych etapach.

Jeśli extragenital patologia w postaci reumatyzmu, udowodnił okres dłuższy niż 24 tygodni, możliwe staje się bezpieczne leczenie uratowanie życia dziecka.

Jednak obecność choroby w 40% przypadków towarzyszy późnego zatrucia, niedotlenienie płodu i ewentualnym pojawieniem się wysokim ryzykiem poronienia. Noworodka samo szczególnie predysponowana do alergii i chorób zakaźnych.

nadciśnienie

Ciąża z extragenital patologii w postaci wysokiego ciśnienia krwi jest bardzo powszechne. Podwyższone ciśnienie krwi może spowodować przedwczesny poród lub stać się jedną z przyczyn przedwczesne odklejenie łożyska. 40% kobiet w ciąży, które miały wysokie ciśnienie krwi, cierpi z powodu objawów późnej toksyczności, co może powodować niedotlenienie płodu.

W przypadku braku jakichkolwiek powikłań, jak niewydolność wieńcową, przedwczesne odklejenie łożyska, incydenty naczyniowo-mózgowe, „Hypertension” (jak extragenital patologii) oraz „ciąża” – jest dość kompatybilne koncepcje. Jedyną rzeczą, przyszła mama powinna być możliwa do przestrzegania reżimu pracy i odpoczynku, a także ograniczyć stosowanie soli w żywności (nie więcej niż 5 mg dziennie).

niedociśnienie

obniżaniu ciśnienia krwi w czasie ciąży niesie ryzyko nie mniej niż wzrasta. Kobiety z extragenital patologii w postaci niedociśnienia na wielkie ryzyko samoistnego poronienia w dowolnym etapie. Mogą mieć problemy związane z zaburzeniami w Podłączanie i odłączanie przez łożysko, a także powikłań w trakcie porodu. Ponadto, może wystąpić opóźnienie rozwoju płodu względu na słaby przepływ krwi w łożysku.

niemiarowość

Istnieją trzy główne typy choroby: migotanie przedsionków, przedwczesne skurcze i napadowy częstoskurcz.

Migotanie przedsionków jest najbardziej niebezpieczne, ponieważ z powodu można go rozwijać niedoboru serca i niewydolności serca. Również w tej chorobie nie ma duży odsetek śmiertelności: okołoporodowe – 50% związku macierzystego – 20%. Dlatego decyzja o dostawy cięcia cesarskiego po wykrywania migotania przedsionków, naturalny poród jest zabronione.

Beats zwykle nie wymaga specjalnego traktowania i nie może się odbyć dużo niebezpieczeństwo. Z reguły obserwuje się w ostatnich miesiącach ciąży (trzeci trymestr), a jego wygląd jest wyzwalany przez podniesienie przepony i pobudzenia emocjonalnego podczas porodu.

Napadowy częstoskurcz jest bardzo rzadki i ma charakter odruchu. Objawy choroby mogą być zawroty głowy, osłabienie, ból w sercu, nudności. Aby poprawić stan powszechnie używane środki uspokajające.

Nerek i dróg moczowych narządów

Extragenital patologii u kobiet w ciąży w okolicy narządów moczowych jest najczęściej postrzegane w postaci kamieni nerkowych lub odmiedniczkowe zapalenie nerek.

kamica nerkowa

Towarzyszy temu ból pleców, dolegliwości i ostre bóle podczas oddawania moczu. Ponadto, nie mogą być nudności, wymioty, zaparcia, aw przypadku odmiedniczkowe zapalenie nerek – gorączki i zmian zapalnych we krwi.

Niezależnie od czasu trwania ciąży, operacja może być przypisany jako potrzebne. Jeśli po wyborach i przebiegu terapii lekowej, funkcja nerek jest przywrócona, ciąża jest zachowana.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek ciążowy

Najczęściej choroba występuje w ciągu około 12 tygodni, chociaż może wystąpić również w czasie ciąży. Towarzyszy extragenital patologii gorączka i dreszcze.

Leczenie odbywa się w szpitalu za pomocą leków przeciwbakteryjnych. Pod koniec kursu należy dbać o ciąży pochodzenia roślinnego (uroantiseptiki herbat nerek i tak dalej. D.).

W przypadku braku dalszych komplikacji w czasie ciąży i porodu są normalne.

kłębuszkowe zapalenie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek – ciężka patologia extragenital, który jest przeciwwskazany w okresie przedłużenia ciąży, gdyż prowadzi do rozwoju niewydolności nerek.

Na szczęście choroba u kobiet w ciąży jest rzadkie – tylko jeden na tysiąc.

choroby przewodu pokarmowego

Extragenital patologia choroby przewodu pokarmowego nie jest przeciwwskazane ciąży. Kobiety, które padły żołądka, dwunastnicy lub choroba wrzodowa, bezpiecznie prowadzi i zapewnia zdrowe dziecko.

Jedyną rzeczą, która może być problemem dla kobiet w ciąży, – refluks. Bo z nich przyszła matka pojawia się zgaga, która zwiększa się co miesiąc aż do narodzin. Ponadto, ciąża może przeszkadzać przewlekłego zaparcia.

Zazwyczaj pojawienie zgaga występuje w 20-22 tygodniu ciąży, ale w tym momencie to jest okresowy i szybko mija. Przez okres 30 tygodni na to skarży się na każdych trzech kobiet, ale bliżej do narodzin, ta liczba wzrasta, a nieprzyjemne objawy obserwowane w trzech z czterech kobiet w ciąży.

Jak na zaparcia, ich liczba wzrasta też pod koniec ciąży. Zapobiec taki warunek jest wysoce niepożądany, ponieważ może to pogorszyć ogólny stan zdrowia ciężarnej i wpływa na kurczliwość mięśni macicy. Silny wysiłku przy wypróżnienia może spowodować sygnał macicy, co prowadzi do przedwczesnego przerwania ciąży.

Głównym i najbardziej skuteczny sposób pozbywania się problemów opisanych powyżej, specjalnej diety, która zawiera produkty, które mają niewielki wpływ slabyaschee (buraki, śliwki, otręby pszenne lub t. D.) i bifidobakterii (kefir).

choroby układu oddechowego

Przeziębienie zwykle nie powoduje znaczne szkody dla kobiety ciężarnej i płodu. Ale na zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, sytuacja jest nieco gorsza.

Ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli

Oskrzeli charakteryzuje się zmianami w śluzówce oskrzeli i choroba zapalna. Towarzyszy mu ból w klatce piersiowej, kaszel gwałtowne, aw niektórych przypadkach, ciężkie objawy zatrucia.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli nie jest to powód do kontynuowania ciąży jest niemożliwe. Możliwe jest także obecność niewielkich powikłań, takich jak duszność przy minimalnym stresie lub niewydolności oddechowej pierwszego stopnia. Jednak wcześniej warto zastanowić się, że ciąża będzie trudne.

W przypadku awarii lub drugi- trzeciego stopnia decyzji oddechowego aborcji do ratowania życia i zdrowia kobiety.

Ostre i przewlekłe zapalenie płuc

Zapalenie płuc jest zapalną chorobą zakaźną, który wpływa do płuc. Jest towarzyszy gorączka i inne objawy, w zależności od typu wirusa, czynnik sprawczy i reakcji na nią ciała w ciąży.

Hospitalizacja kobiet ciężarnych z extragenital patologii w postaci zapalenia płuc jest obowiązkowe! Leczenie jest prowadzone pod nadzorem lekarza i położnika.

astma oskrzelowa

Oczywistymi objawami tej choroby są ataki astmy, które występują w nocy lub rano i towarzyszy silny suchy kaszel i duszność wydechowego typu. Koniec ataku odkrztuszanie niewielką ilością ropnej plwociny.

Astma oskrzelowa w łagodnej i umiarkowanej postaci nie jest wskazaniem do przerwania ciąży, ale może stać się przyczyną przedwczesnego porodu, późną zatrucia, słabej pracy i krwawienie podczas procesu porodowego.

choroby wątroby

Z uwagi na inaktywację chorób wątroby estrogenu chorób przewlekłych, takich jak marskość wątroby i mogą powodować bezpłodność. Jeśli ciąża jest nadal występowały, prawdopodobieństwo jest dość mały, to korzystny wynik. W takich przypadkach często prowadzi do przedwczesnego porodu, urodzenia martwych dzieci, a także wysoki odsetek zgonów matek podczas procesu porodowego. Ponadto, w kontekście ciąży u kobiet może zacząć rozwijać niewydolności wątroby.

Jeśli zaostrzenie chorób przewlekłych zostały odkryte przed 20 tydzień ciąży zostaje przerwany. Jeśli minęło więcej niż 20 tygodni, to robi wszystko, aby przedłużyć go jako aborcji może tylko pogorszyć sytuację.

Jeśli przewlekła choroba wątroby nie ulega zaostrzeniu w czasie ciąży, wskazania do jej wypowiedzenia i bez odsetek powodzenia jest prawie taka sama jak u zdrowych kobiet.

choroby układu hormonalnego

Najczęstszymi chorobami układu hormonalnego jest cukrzyca, nadczynność tarczycy i niedoczynności tarczycy. Pozwól nam więcej szczegółowych informacji na temat każdego z nich.

cukrzyca

Choroba charakteryzuje się niewystarczające ilości insuliny lub niewystarczającej skuteczności, w wyniku tolerancji węglowodanów i zespół metaboliczny. W przyszłości mogą wystąpić zmiany w narządach i tkankach.

Cukrzyca objawia się w postaci utraty masy ciała, utrata wzroku, swędzenie skóry, wielomocz, pragnienia. W celu dokładnego rozpoznania choroby powinny być testowane na poziom cukru we krwi i moczu.

Kobiety chore na cukrzycę w czasie ciąży są dopuszczone do szpitala co najmniej trzykrotnie: w chwili początkowej w ciągu 20-24 tygodni i 34-36 tygodni.

Cukrzyca (jak extragenital patologii ciąży) i są dość zgodne. Choroba nie jest wskazaniem do aborcji, a bardzo narodziny dziecka jest dozwolone jako naturalny sposób i za pomocą cesarskiego cięcia.

Jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę: kobiety w ciąży powinny podjąć testy i poddać badaniom lekarskim co najmniej 2-4 razy w miesiącu.

nadczynność tarczycy

Choroba jest związana ze zmianami w tarczycy: zwiększa i nadpobudliwość. Towarzyszy kołatanie serca nadczynność tarczycy, pocenie się, zmęczenie, uderzenia gorąca, zaburzenia snu, drżenie rąk i podwyższone ciśnienie krwi. W efekcie choroba może powodować silne toksykozę i poronienie.

Na łagodną formę ciąży nadczynnością tarczycy jest stosunkowo normalne, z umiarkowaną lub ciężką postać decyzji o jej rozwiązaniu.

Podczas procesu opadania podejmuje wszelkie niezbędne środki, które pomogą uniknąć ewentualnego krwawienia.

niedoczynność tarczycy

Choroba jest również związana z zaburzeniami funkcji tarczycy, które powstały w wyniku zabiegu operacyjnego lub są wrodzone wady.

Podczas niedoczynności tarczycy może wystąpić metabolicznych i sercowo-naczyniowe hipotermii lub zespoły, jak również terapie przeciwzapalne i zmian skórnych. Choroba nie jest najlepszy sposób wpływa i na temat przyszłego dziecka: on może mieć wady wrodzone lub opóźnienie w rozwoju umysłowym.

W obecności umiarkowanych do ciężkich postaci ciąży i porodu przeciwwskazane choroby.

infekcje wirusowe

Obecność zakażenia wirusowe w czasie ciąży może zaszkodzić nie tylko dla przyszłego zdrowia matki, ale również swojego przyszłego dziecka.

SARS i grypy

Jak wspomniano powyżej, ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych (ARI) ma niewielki wpływ na rozwój i stanu zdrowia płodu. Ale kiedy przepływa zimna na grypę, istnieje ryzyko powikłań, które mogą spowodować poronienie. Dotyczy to szczególnie ciężką postać choroby w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, gdyż ma działanie teratogenne na płód.

różyczka

extragenital Zapobieganie jak różyczki należy wykonać przed zajściem w ciążę. Jest to obowiązkowe rutynowe szczepienia, który odbywa się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania.

wirus różyczki może przenikać przez łożysko i do 16 tygodni, aby zapewnić embriotoksycznego płodu i działanie teratogenne. W tym przypadku, wady wrodzone można zaobserwować nawet u dzieci tych matek, które nie są chore, ale po prostu w kontakcie z ludźmi z różyczką.

Choroba charakteryzuje się następujące objawy: powiększenie węzłów chłonnych, gorączka przedłużone, trombocytopenia, zespół stawowej wątroby.

Różyczka w pierwszym trymestrze ciąży jest wskazaniem do zakończenia jej obowiązkowe.

opryszczka

HSV (Herpes simplex virus) jest w stanie przeniknąć przez łożysko i powodować uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, serca i wątroby płodu. W rezultacie, nienarodzone dziecko może pozostawać w rozwoju umysłowym lub mieć zwapnienia w mózgu, małogłowie.

Najbardziej niebezpieczny wirus w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż ma nieodwracalne skutki dla nienarodzonego dziecka i konieczności przerywania ciąży. Opryszczka w trzecim trymestrze ciąży jest warunkiem koniecznym dla cięcia cesarskiego awaryjnego.

Leczenie extragenital patologii u kobiet w ciąży

Jak widzieliśmy, pojęcie extragenital patologii zawiera szereg chorób. Dlatego oczywiste jest, że jedna metoda leczenia nie istnieje. Wszystkie niezbędne terapii w zależności od rodzaju choroby, jej nasilenia, w obecności lub nieobecności zaostrzeń w dowolnym trymestrze i tak dalej.

Jakie leki powinny być podejmowane jeżeli istnieje extragenital patologia? Jeśli poronienie mianowany niektóre leki, zakaźne, wirusowe, choroby zapalne – są zupełnie inne. W żadnym przypadku samoleczenia. Tylko odpowiedzialny lekarz (ginekolog, internista, endokrynolog, itd.) Jest uprawniony do podjęcia decyzji i wyznaczy odbiór leku.

zapobieganie EGP

Zapobieganie extragenital patologia jest przede wszystkim w celu wykrycia ewentualnych chorób przewlekłych. W czasie, gdy niektórzy zdają sobie sprawę z wszystkich problemów zdrowotnych na rzecz osób trzecich w czasie ciąży zaostrzenia choroby może być prawdziwym zaskoczeniem. Dlatego wielu położników radzą, aby poddać się badaniom lekarskim w pełni nawet podczas planowania dziecka.

Kolejnym punktem – sama ciąża. W obecności extragenital może zostać rozwiązany lub jest przeciwwskazane. Iw pierwszych i drugich przypadkach (jeśli kobieta odmówiła przerwania ciąży) konieczne jest, aby zarejestrować się w odpowiedni profesjonalny i trzeba odwiedzić to co najmniej 1 raz w miesiącu. Pomoże to zauważy pojawienie się ewentualnych komplikacji i je wyeliminować.

Ponadto w ciąży kilka razy, aby zaoferować planowanej hospitalizacji. Nie jest konieczne, aby dać je w celu ochrony ich przed negatywnymi skutkami zarówno siebie i swojego nienarodzonego dziecka.

Zapal ciążę, być zdrowe!