231 Shares 1598 views

Jakie są plomby? Rodzaje wypełnień w stomatologii

Nie wszyscy pacjenci kliniki dentystycznej pyta o Jakie są materiały do plombowania zębów. Ale czynnik ten ma bezpośredni wpływ na to, jak długo będzie utrzymywać szczelność. Ponadto rodzaj materiału zależy od zdrowia zębów, jak również jego poziom złożoności procesu leczenia. Dzisiaj mówimy o tym, jak wybrać materiał do wypełnień. Rodzaje uszczelek, ich zalety i wady zostały również omówione w tym artykule.


Ogólne wymagania dotyczące wypełnień stomatologicznych

Najpierw ustalić, co dokładnie jest wypełnienie w stomatologii? Ten materiał medyczny, znamienny tym, że lepkość i plastyczność, która w czasie albo na skutek zewnętrznych czynników krzepnie we wnęce zębów.

Jest to lista wymagań dla wszystkich rodzajów uszczelek:

 1. Bezpieczeństwo. Materiał powinien być zgodny z ustalonymi normami higienicznymi.
 2. Nierozpuszczalność.
 3. Trwałość – uszczelnienie nie może być usunięte lub zmniejszyć objętość.
 4. Powinien krzepnąć w krótkim czasie.
 5. Materiał nie może zmienić kolor, kolorowy.
 6. Siła.

Rodzaje materiałów do wypełnień zębów

W nowoczesnej stomatologii używa różnych materiałów do wytwarzania wypełnień dentystycznych. Każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Niektóre materiały zaoferowania w bezpłatnych klinikach publicznych, podczas gdy inni mają stosunkowo wysoki koszt. Więc, jakie są główne typy uszczelek? W chwili obecnej istnieją trzy:

 • chemicznego;
 • photopolymeric;
 • czas.

Każdy gatunek obejmuje podtypy, w zależności od substancji znajdujących się w składzie materiału wypełniającego zęba.

uszczelki cementowe

Te typy wypełnienia zębów wytworzonych zwykle substancji w postaci proszku oraz ciekłego kwasu. W wyniku mieszania, reakcję chemiczną, w której mieszanina pasty został utworzony mający właściwość utwardzania się w określonym przedziale czasowym.

Uszczelki z cementu, z kolei, są podzielone na podgrupy, w zależności od substancji, obecnych w kompozycji, w następujący sposób:

 • cynk i fosforan;
 • krzemiany;
 • krzemiany i fosforany;
 • poliwęglany;
 • glasjonomery.

Pierwsze cztery plomby są podgatunki chemiczne. I ten ostatni może twardnieć zarówno kwasem i fal świetlnych.

Posiadają takie cnoty wypełnień cementowych:

 1. Niski koszt.
 2. Nie ma potrzeby, aby używać podczas wypełniania specjalnych instrumentów.
 3. Prostota w technice materiału procesowego instalacji.

Mają takie plomby są znaczące wady:

 • szybko tracą kształtu, pojemności,
 • Oni potrzebują dłuższego okresu czasu niezbędnego do całkowitego zestalenia;
 • lub wraz z upływem czasu pod wpływem czynników zewnętrznych jest łatwo pękać, kruszyć;
 • jeśli nie jest właściwie przeprowadzenie procesu ustawiania uszczelnienia jest możliwe przypięte zdrowego zęba;
 • Nie chroni przed ponownym pojawieniem się czy rozmnażania próchnicy;
 • toksyczne.

Te wady mają w większym lub mniejszym stopniu wszystkie podgatunki wypełnień z cementu, szkła jonomery siebie. Materiał ten jest szeroko stosowany w nowoczesnej medycynie, w tym w prywatnych klinikach. Ta uszczelka nie jest toksyczny. Zawiera przełącznik Fluoride, która chroni zęby przed dalszym rozprzestrzenianiem się obszary ubytków. Ponadto, materiał ten nie tylko wypełnia przestrzeń zębów fizycznie, ale jest również wyposażony w szkliwie w reakcji chemicznej. Poprzez ten proces, nadzienia glasjonomerowy trwa długo.

materiały metaliczne

Jakie są rodzaje metalowych wypełnień stomatologicznych? Ten tak zwany amalgamat – rozwiązania oparte na metalach, które mają własność utwardzania. Są to srebro, złoto i miedź.

Uszczelki metalowe mają dużą wytrzymałość, nie rozpuszcza się przez ślinę. Mimo to, w nowoczesnej stomatologii taki materiał jest prawie nie używany. Jakie są wady? Kilka z nich:

 • dla instalacji takich plomb wymagają specjalnego sprzętu profesjonalnego, który nie jest w każdym szpitalu;
 • Metal krzepnie powoli
 • Uszczelka jest znacznie różni się od naturalnego koloru zęba;
 • może wystąpić caries;
 • często rejestrowane przypadki świądu, metaliczny smak w ustach.

wypełnienia z tworzyw sztucznych

Stosowanych w nowoczesnych wypełnień stomatologicznych? Rodzaje uszczelek, istnieje inna, więc lekarz wybiera te, które wykonują swoją funkcję najskuteczniej w konkretnym przypadku. Ale teraz plastiki specjaliści są mniej prawdopodobne, aby polecić swoim pacjentom. Choć zaledwie kilka lat temu, taka uszczelka jest innowacyjną alternatywą dla metalu. Dlaczego plastik nie utrzymać swoją wysoką pozycję wśród popularnych materiałów do montażu wypełnień stomatologicznych?

Chodzi o to, że takie rozwiązanie jest szybko usuwany kurczy objętość, zmienia kolor. Ponadto, uszczelki z tworzyw sztucznych są często wywołuje reakcje alergiczne u wymawiane takie jak wysypka, zaczerwienienie w jamie ustnej. Ponadto, materiały te są toksyczne.

kompozyty

Popularny rodzaj nadzienia są kompozyty. Ich struktura zawiera zarówno substancje organiczne jak i nieorganiczne. Zakrzepnięty materiału kompozytowego pod wpływem procesów chemicznych, jak i promieniowania ultrafioletowego.

Kompozyty formułowania wymaga specjalistycznej wiedzy technologię przygotowania zęba do tej procedury. Ponieważ z naruszeniem procesów jakość i trwałość uszczelnienia jest znacznie zmniejszona.

Niewątpliwą zaletą jest dostępność szerokiej palety materiałów, które pozwala na wykonywanie zabiegów stomatologicznych oraz w celach estetycznych.

lekkie uszczelki

Często, z powodu potencjalnych klientów dokumentacji sprzedaży klinice stomatologicznej po raz pierwszy zapoznał się z terminem, takich jak fotopolimerów. Co to jest naprawdę? To bardzo proste – to te same lub kompozytów szklanych jonomerów, które są zainstalowane w specjalną lampą UV. Te rodzaje wypełnień w stomatologii stosowane są częściej niż inne.

Obecnie trudno jest znaleźć przychodnię, która nie jest oferowany z takiej usługi jak fotopolimeryzacji. Co zatem mają zalety tych rodzajów wypełnień do zębów?

 1. Siła.
 2. Plastyczność.
 3. Estetyki.
 4. Łatwe do zainstalowania.
 5. Szybkie rezultaty.
 6. Nieobecności substancji toksycznych w preparacie.

Z fotopolimerów przeprowadzonych odbudowę zębów przednich. Właściwości materiału pozwalają „rzeźbić” poprawny piękny kształt, po czym bezboleśnie rozwiązać ten wynik za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Tak więc, wszystko za jednym zamachem, można przeprowadzić procedurę na kilku zębów.

Ale tu długie zęby w ten sposób jest dość trudne do wypełnienia – po prostu nie jest możliwe do osiągnięcia lampę do żądanego obszaru jamy ustnej.

materiały tymczasowe

Często dentysta jest konieczne, aby zainstalować tymczasowe wypełnienie dla celów terapeutycznych. do takich wymagań materiałowych są niskie: musi zamknąć dziurę w zębie przez okres od kilku dni do tygodnia, po którym uszczelka może być łatwe do usunięcia.

Wypełnienia tymczasowe pękać i się wyspać, siedzieć, żeby nie ustawić dłuższy okres.

Często tego rodzaju materiały są dodawane do leków. Możliwe jest zatem wystąpienie ustach nieprzyjemny smak lub zapach.

Rodzaje tymczasowych wypełnień są następujące:

 • diagnostyka;
 • przeznaczony do leczenia terapeutycznego;
 • uszczelki do protetyki.

A co zęby uszczelnić dzieci?

Wielu rodziców nawet nie myśleć o tym dziecku, jak i dorosłym, trzeba rutynowej kontroli u dentysty. Dlaczego leczyć zęby, jeśli nadal wkrótce wypadnie? W rzeczywistości, to zależy od stanu zdrowia stały mleko zębów. Dlatego dzieci muszą być natychmiast zamknięte zęby, jak najszybciej wszelkich wskazań do tej procedury.

W tym przypadku ważne jest, aby wybrać bezpiecznych materiałów. U dzieci nadzienia ruchu stomatologii zawierające fluor (w celu zapobieżenia dalszemu powstawaniu próchnicę). Znacznie łatwiejszy w użyciu materiały, które utwardzają w świetle ultrafioletowym – w leczeniu dzieci najczęściej stosowanych takie plomby. Rodzaje uszczelek, które są teraz bardzo popularne w stomatologii dziecięcej, glasjonomerowy przedstawione i kompozytów.

Kolorowe wypełnienia dla dzieci: Co to jest?

Nowością w praktyce stomatologicznej, stal kolorowych wypełnień stomatologicznych dzieci. Rodzaje materiałów są określone przez producenta.

Jasne, jak plastelina, nadzienia spowodować prawdziwe zainteresowanie, a tym samym zmniejszenie strachu przed dentystą u dzieci.

Taki materiał ma również wysoką wytrzymałość. W większości przypadków trwa u dzieci do zmiany zębów. Oprócz kolorowych wypełnień są dobrze wypolerowane, że jest z tworzywa sztucznego, a jego instalacja zajmuje niewiele czasu.

Co do wyboru wypełnień? Rodzaje uszczelek potrzebnych w danym przypadku medycznym powinno tylko polecić eksperta. Ponieważ trzeba profesjonalnie ocenić sytuację, różnorodne czynniki i określić, jaki rodzaj materiału jest najlepiej nadaje się do tego konkretnego pacjenta.