893 Shares 6186 views

Thyroglobulina – co to jest? Jaka jest norma tyroglobuliny?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia czynności tarczycy lub jest badany przez endokrynologa w związku z podejrzeniem chorób autoimmunologicznych, wobec konieczności podawania krwi do tyrooglobuliny. Co to jest, nie wszyscy lekarze wyjaśniają. Dlatego też ludzie zaczynają szukać informacji w internecie lub znajomych. Często prowadzi to do sytuacji stresowych, ponieważ, według wielu, analiza tyreoglobuliny odbywa się z podejrzeniem raka. Ale nie zawsze tak jest. Dlatego ci, którzy są zmagani z potrzebą takich badań, musisz dowiedzieć się wszystkiego o tyroglobulinie. Co to jest, możesz skonsultować się z lekarzem lub z innymi specjalistami. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, ponieważ częściej występują awarie hormonalne.

Co to jest tyroglobulina?

Gruczolak jest reprezentowany przez akumulację małych form kulistych – mieszków. Wewnątrz nich znajduje się duża ilość białka tyroglobuliny. Co to jest, znać tych, którzy są zakłóceni produkcji hormonów tarczycy. Wszakże to białko jest podstawą ich produkcji. Przechodząc przez komórki gruczołu, tyroglobulina rozkłada się na cząsteczkę tyrozyny i atomów jodu. W ten sposób otrzymuje się tyroksynę. To białko – glikoproteina o dużej masie cząsteczkowej – może dostarczyć główne hormony tarczycy przez dwa tygodnie. I okazuje się, że jest to rodzaj formy ich magazynowania, z którego są uwalniane w razie potrzeby. Nie wszyscy pacjenci, którym zaleca się badanie hormonalne, mogą odpowiedzieć na pytanie: thyroglobulin – co to jest? U kobiet takie badanie odbywa się częściej, ponieważ są one bardziej podatne na uszkodzenia hormonalne i dysfunkcję tarczycy.

Przeciwciała przeciwko tyroglobulinie

Co to jest nie znany wszystkim. W niektórych chorobach tarczycy możliwe jest agresywne działanie autoimmunologiczne. W tym przypadku synteza hormonów jest złamana, ponieważ przeciwciała niszczą tyreoglobulinę. Co to jest? Jest to zdecydowana reakcja układu immunologicznego organizmu, który poprzez specjalne komórki niszczy białko, biorąc go za obcy element. W rezultacie osoba nie ma hormonów tarczycy. Często pojawiają się takie objawy, jak osłabienie, zmęczenie, utrata masy ciała. A potem przepisują test przeciwciał dla tyrooglobuliny. Odbywa się to w obecności chorób, które zwiększają ryzyko dysfunkcji tarczycy:

Zespół Downa;

– cukrzyca insulinozależna;

– reumatoidalne zapalenie stawów;

Niedokrwistość hemolityczna.

Ponadto takie badanie powinno być przeprowadzone przez kobiety w ciąży z chorobami autoimmunologicznymi przy określaniu przyczyny niepłodności i identyfikacji grupy ryzyka wśród dzieci, których matki mają zaburzenia endokrynologiczne.

Norma zawartości krwi

Białko to znajduje się głównie w pęcherzykach tarczycy. Tylko w bardzo małych ilościach jest threoglobulina uwolniona do krwi. Jego norma zależy od wielu czynników, a dla każdej osoby jest inna. Ilość thyroglobuliny zależy od wielkości tarczycy, aktywności jego funkcjonowania i zapotrzebowania organizmu na hormony. Istnieją pewne ograniczenia, których nadmiar wskazuje na odchylenie w funkcjonowaniu tarczycy. Najczęściej dzieje się tak, gdy komórki są zniszczone, powodowane przez procesy zapalne lub przyczyny zewnętrzne. Dlatego często nie zaleca się analizy tyreoglobuliny. Norma zawartosci we krwi nie przekracza 50 ng / ml. Analiza może wskazywać, jaki jest rozmiar tarczycy, jak aktywnie funkcjonuje i czy są w nim procesy zapalne. W większości przypadków, przy badaniu poziomu tyreoglobuliny, ważne jest nie dla jej ilości we krwi, ale dla dynamiki, to znaczy wzrost lub spadek wraz z upływem czasu.

Wskazania do analizy

Czasami zdarza się, że lekarze bezzasadnie przepisują badanie krwi na tyroglobulinę. Co to jest, nie wszyscy pacjenci wiedzą, a wiele takich analiz przeraża. Ale nie zawsze jest to zrobione, gdy podejrzewa się raka. Tylko u tych pacjentów, którzy zostali usunięci z tarczycy, badanie to jest regularnie prezentowane w celu zapobieżenia nawrotom. Ponadto, w celu monitorowania skuteczności terapii, przeprowadza się analizę tyrooglobuliny i tych, którzy są leczeni radioaktywnym jodem . Przydzielić go w niektórych innych przypadkach:

– badanie rozwoju wrodzonego nadczynności tarczycy u niemowląt;

– w celu kontrolowania rozwoju zapalenia tarczycy;

– w kompleksowym badaniu niedoboru jodu;

– do obliczenia skuteczności terapii nadczynności tarczycy.

Jak prawidłowo przekazać analizę?

– Pobieranie próbek krwi odbywa się z żyły rano, na pusty żołądek. Zaleca się, aby nie jeść już wieczorem, nie palić, wykluczać dużych wysiłków fizycznych i uniknąć sytuacji stresowych.

– Aby uzyskać wiarygodne wyniki, konieczne jest również przeprowadzenie analizy anty-thyroglobuliny. Co to jest? Są to przeciwciała przeciwko białku, które go niszczy. Jeśli istnieje wiele, poziom thyroglobuliny we krwi będzie niski.

– Trzy tygodnie przed dostarczeniem krwi należy przerwać leczenie lekami zawierającymi tyroksynę i inne hormony tarczycy.

– Analiza w celu określenia nawrotu raka dokonywana jest nie wcześniej niż trzy miesiące po operacji lub sześć miesięcy po użyciu radioaktywnego jodu.

Zwiększenie tyreoglobuliny – co to znaczy?

Jeśli wiele z tego białka wrzuca do krwi, może to być konsekwencją zniszczenia komórek tarczycy. Może się to zdarzyć z różnymi chorobami endokrynologicznymi i autoimmunologicznymi. Dlatego zwiększona thyroglobulina wskazuje, że pacjent może mieć:

– zapalenie tarczycy;

– rozlany toksyczny wózek;

– choroba Basedowa ;

Gruczolak łagodny;

– Śluzowate zapalenie tarczycy;

– powikłania po zabiegu, biopsja tarczycy lub uraz;

– zniszczenie komórek tarczycy z innych powodów.

Wzrost poziomu tego białka we krwi występuje również po użyciu radioaktywnego jodu w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Nieznacznie podwyższone stężenie thyroglobulin również u pacjentów z zespołem Downa, u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub w okresie ciąży.

Co może mieć wpływ na wyniki analizy?

Najczęściej wykrywane są fałszywe wyniki w obecności przeciwciał przeciwko tyroglobulinie. Dlatego też ich obecność musi zostać zidentyfikowana. Wyniki mogą wpływać na spożycie leków hormonalnych, preparatów jodu, obecności przewlekłych chorób zakaźnych lub dziedzicznych predyspozycji. Ponadto analiza może być nierzetelna z powodu narażenia na promieniowanie lub obecności toksyn we krwi. Nawet silne stres może wpływać na poziom thyroglobuliny i przeciwciała przeciwko nim. Ustalono, że stężenie tego białka wzrasta w czasie ciąży, a także u kobiet w podeszłym wieku. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych prowadzi do wzrostu przeciwciał przeciwko tyroglobulinie. Może to mieć również wpływ na wyniki analizy.

Czy tyroglobulina jest lekiem oncomarker?

Wielu pacjentów, którzy nie wyjaśniono, co robi analiza, zwracają się do źródeł internetowych. Interesują się pytaniem: wzrasta tyroglobulina – co to znaczy? Często znajdą błędną odpowiedź, co prowadzi do wielu stresów. Wszakże niektóre źródła uważają, że tyrooglobulina jest marką oncomarker, a jej podwyższony poziom wskazuje na ryzyko raka.

Ale w rzeczywistości tak nie jest. Najczęściej taka analiza odbywa się po usunięciu tarczycy w celu kontrolowania powstawania przerzutów. Wszakże tyroglobulina może być wytwarzana nie tylko przez gruczoł, ale również rak nowotworowy. Dlatego, oncomarker, to białko jest tylko w nieobecności tarczycy. Takie osoby po udanym leczeniu raka są kilkakrotnie testowane pod kątem tyrooglobuliny. Jest to jedyny sposób na określenie nawrotu choroby. Nie można jednak określić pierwotnego guza, ponieważ poziom tego białka w obecności funkcjonującego tarczycy nie jest związany z rozwojem guza.