438 Shares 2595 views

Historia sałatka olivier. Olivier: klasyczna francuska recepta

Wielu znają i kochają oliviera. Ludzie nazywają to "sałatką". Nawet w czasach radzieckich uczestniczył w każdym świątecznym stole i był uważany za integralny element święta. W tamtych czasach niewielu osób martwiło się historią sałatki olivier, najważniejsze było to, że było pyszne i pożywne. Za każdym razem gospodynie przygotowywały "sałatkę z mięsa" według pojedynczej receptury, którą wszyscy wiedzieli. Z biegiem czasu kucharze zaczęli dodawać specjalne składniki, podczas gdy wszyscy twierdzili, że jego opcja gotowania była słuszna. Dlatego często pojawia się pytanie o to, co naprawdę trzeba umieścić w sałatkowym sałatku. Historia pochodzenia pomoże otworzyć tę zasłonę.


Monsieur Lucien Olivier

Przed podaniem laurach twórcy sałatki, powinieneś się dowiedzieć, kim był. Ciekawe, że życie utalentowanego kucharza wyjaśni, dlaczego ten kulinarny arcydzieło jest tak popularny wśród Rosjan i dowiemy się o prawdziwej historii sałatki olivier. Twórcą tego dania był Lucien Olivier, był Francuzem, zdolnym do sztuki kulinarnej. Urodził się w 1838 roku. Miał dwóch starszych braci, którzy ugotowali nie mniej smaczne. Ale woleli pozostać w ich ojczyźnie. W młodości Lucien wyjechał do Moskwy zarobić trochę pieniędzy. Wybrał ten kraj, ponieważ wiedział, że Rosjanie interesują się francuską kuchnią z zainteresowaniem . To tutaj zaczęła się historia sałatki z oliwek. Należy natychmiast zauważyć, że ta rodzina urodziła się ulepszoną recepturą majonezu Provencal, którą Lucien użył w swojej kuchni. Jego firma Olivier zaczęła od otwarcia własnej restauracji "Hermitage", która początkowo cieszyła się wielkim sukcesem.

Tajemnica Restauracji

Lucien szybko zyskał popularność. Wszystko to stało się możliwe dzięki majonezowi, w którym dodał musztardę w odpowiedniej proporcji i kilka przypraw, które dały sosie oryginalne ostrinku. Ogromny popyt skłonił kucharza do otwarcia innej restauracji na Placu Trubnaya. Tego samego sukcesu cieszyli się bracia we Francji, a także możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Olivier: historia kulinarnego dzieła

Jak wiesz, jeśli jedzą jedną kiełbasę, wkrótce stanie się nudna, a ty chcesz spróbować czegoś nowego. Ta sama zasada też tutaj się sprawdziła: ludzie znosili tę pikantną monotonię, a klienci w restauracji stają się coraz mniej. Dzięki temu Lucien zastanawiał się nad nową ciekawą potrawą, która przyciągnie klientów. Podczas kulinarnych eksperymentów miał nowy przepis, teraz znany wszystkim jako olivier sałatkowy. Historia pochodzenia tego dania jest tak ciekawa, że po prostu nie możesz się doczekać, aby spróbować. Wiadomo jednak, że obecne sałatki są zasadniczo różne od tego, który powstał na początku. To było znakomite i coś niezwykłego, coś, co przyniosło popularność Ermitażu i jego właściciela – chwałę wielkiego kucharza. Fani tej potrawy dali mu imię – Olivier. Historia nie kończy się tam.

Oryginalny przepis

Sam Lucien wymienił danie "majonez z gry" i nie mógł nazwać go swoim imieniem – "Olivier". Klasyczna recepta francuskiego szefa kuchni na pierwszy rzut oka nie zmieniła się i składał się z dobrze przygotowanego ptarmiganu i zagłębia mięsa, między nimi umieścił galaretkę, która pozostała z bulionu. Wyciął plasterki młodego cielca i rozłożył go wokół krawędzi, naprzemiennie z małymi rakami. Potem nalał to niewielką ilością majonezu, którą zrobił samemu sobie. W centrum znajdowało się miejsce, które napełnił gotowanymi ziemniakami, pokrojone duże jaja i korniszony. To wszystko dał gościom, którzy korzystali z tej kombinacji.

Tajemnica Oliviera

Historię stworzenia tego potrawy można powiedzieć, dopiero się zaczyna. Wielu kucharzy i tylko gospodynie domowe próbowały powtórzyć ten przepis w swoich kuchniach, ale ku ich zdziwieniu nic się nie stało. Wielu próbowało odkryć tajemnicę, ale Lucien przygotował danie w samochodzie, bez ujawniania swoich sekretów. W rzeczywistości sekret był to bardzo majonez, który niedawno "nudny" dla gości do restauracji.

Wyśmienite potrawy zamieniają się w sałatkę

Lucien starał się, aby jego nowe danie nie tylko smaczne, ale także oryginalne w wyglądzie. Ale wkrótce musiał dokonać pewnych poprawek i zmienić swoje zewnętrzne piękno, a to nie sprawiło, że sałatka była mniej popularna. Faktem jest, że składniki umieszczone w środku płyty raczej były przeznaczone do dekoracji. Ale osoba rosyjska nie ma mentalności, aby zostawić nietknięte jedzenie. Znajduje to odzwierciedlenie w tym, że historia o pochodzeniu Oliviera uległa niewielkiej zmianie. Pewnego dnia Lucien zauważył, że jego goście mieszają wszystkie składniki, a następnie jedzą je. Zdał sobie sprawę, że dla Rosjan pojawienie się naczynia nie jest tak ważne, jak jego smak, więc interpretował własny przepis. Teraz kulinarne kawałki wycinano wszystkimi plastrami, wylano wystarczająco markowy majonez i wszystko mieszano dobrze. Rosyjski człowiek ma znakomity i ukochany sałatkowy olivier. Klasyczna recepta szefa kuchni francuskiej zabrała się z nim i bez ujawniania tajemnic. Wielki kucharz nie stał się w 1883 roku.

Nowe życie sałatki

Można powiedzieć, że nawet tutaj historia oliviera sałatki nie skończyła się. Chociaż Lucien nie ujawnił oryginalnego przepisu nikomu, w 1904 danie było "zrekonstruowane".

Jeden były goście z restauracji pamiętali wszystkie elementy, które twórca tego dzieła dodał. Jedyna różnica polegała na składzie sosu "Provencal", w którym Lucien dodał "tajne" przyprawy. Więc nowa sałatka zawierała następujące składniki:

 • Filet z dwóch zagotowanych grochu;
 • 25 raków;
 • Jeden język cielęcy;
 • Pół-puszek sojowej kapusty;
 • Półbanków pikle;
 • 200 g sałatki (świeże);
 • 100 gramów kawioru sojowego (czarny);
 • Dwie świeże ogórki (kruszenie);
 • 5 jaj twardo gotowanych;
 • 100 gramów kaparów.

Wszystkie elementy zostały uzupełnione przez specjalny francuski Prowansalski. Wykonano go z 400 g oliwy z oliwek, octu i dwóch świeżych żółtek. Te składniki zostały dostarczone z Francji.

Wersja sowiecka

Biorąc pod uwagę historię sałatki z oliwek, na krótko poznawszy jej pochodzenie, wiele osób zauważy, że nowoczesne danie jest zupełnie inne niż ten, który był początkowo serwowany.

Nie jest to zaskakujące, ponieważ w latach radzieckich ludzie nie mieli na stołach takich obfitości potraw, które bogaci właściciele restauracji i szlachcice mogli sobie na to pozwolić. W większości rodzin popularność zyskała nową wersję Oliviera, którą wiele osób nadal używa. Prawie każdy kocha go od dzieciństwa. Oto jego przepis:

 • 4 jajka na stromym;
 • Pół kilogram kiełbasy "Doktor";
 • 4 gotowane ziemniaki;
 • 4 solony ogórek;
 • Groch konserwowany;
 • Paczka Prowansalska;
 • Zielone i solone w razie potrzeby.

Wszystkie składniki są drobno posiekane, mieszane i przyprawione sosem słynnym. Tutaj, ulubione danie radzieckich czasów jest gotowe!

Interpretacja sałatek

Dzisiaj Olivier ma inne imię i jest lepiej znany jako "sałatka z mięsa". Dlatego wiele osób pamięta, że nie powinno się kiełbasek, ale trzeba je białe mięso. Ponieważ kuropatwy i zagłębienie są trudne do zdobycia, gospodynie domowe gotują filety z kurczaka. Z tego składnika powstało wiele rodzajów Oliviera, które różnią się ich składem. Teraz w sałatkach wstaw marchew, jabłka, cebula. Inne elementy, przeciwnie, są wycofywane. Oto jedna z receptur zmodyfikowanego Oliviera:

 • 4 jajka;
 • 4 ziemniaki;
 • 1 jabłko;
 • 1 cebula;
 • 1 piersi;
 • 1 groch z grochu;
 • 3 ogórki marynowane;
 • 2 marchewki.

Warzywa, jak zwykle, gotować i siekać. Z piersi i jajek są również gotowane i rozgniatane. Cebula i ogórek rozdrobniony. Warto jednak pamiętać, że sałatki, w których cebula jest dodawana, nie jest zalecane do przechowywania przez długi czas, ponieważ warzywa ostatecznie dają naczynie nieprzyjemny posmak. Następnie w Olivier wlać groch. Wszystko jest rozcieńczone prowincją. W razie potrzeby dodaj zieleninę i sól.

Inna opcja jest nieco inna. Nadal będzie wymagać takiej samej ilości ziemniaków, jaj, marchwi i piersi. Ogórki marynowane położyć mniej, wystarczy, że wlać 100 gramów grochu i tej samej ilości konserwowych oliwek. Dodano również rozgniatany świeży ogórek. Jest uzupełniany w zwykły sposób.

Trzeci sposób jest interesujący, ponieważ potrzebujesz wędzonego fileta i 200 gramów pieczarek z słoika. Dodaje również szczotkowane jabłko z kwaśnością, rozdrabnia się w małych kawałkach. Dalej 200 gramów grochu, trzech "uniformów", czterech jaj. Wszystkie zmiażdżone składniki są mieszane. Olivier solił się i pieprził. Następnie musisz dostać się z lodówki 250 gramów kwaśnej śmietany tłuszczowej, wlać do niej łyżeczkę cukru i soli. Ta masa jest dokładnie pobita, po czym cienką kroplę wylano na 2 łyżki. Łyżki soku z cytryny i łyżka koniaku. W przyszłym sosie nalewa 1 łyżkę. Łyżeczką gałki muszkatołowej. Przygotowana masa wypełniona jest sałatką.