856 Shares 2546 views

Intel Core i7 950 procesor: Cechy i opinie

Idealnym rozwiązaniem dla CPU entuzjasty, wydany w 2009 roku – jest „Intel i7 950 Kor.” Inne modele z tej serii kosztują znacznie droższe, a reszta CPU tym samym składzie nie mógł zrobić to konkurencyjny z wykonywaniem pozycji. Dlatego też, ten układ jest idealny w tym czasie w połączeniu cenę i wydajność.


I był w stanie tego procesora?

Nawet teraz, po 6 latach od swojej premiery, procesor Intel Core i7 950 pozwala uruchomić większość aplikacji, począwszy od najbardziej wymagających najnowszej generacji gier trójwymiarowych (choć nie przy maksymalnym ustawieniu), a kończąc wszystkie te same „Photoshop” najnowszą wersję. I nie jest to zaskakujące. Procesor ten jest pozycjonowany jako rozwiązanie dla entuzjastów PC i instalowane na płytach serwerowych. W związku z tym, może być określana decyzjami segmencie premium, szczęśliwymi posiadaczami, które nie myślał o wymaganiach systemowych jakiegokolwiek oprogramowania.

Zawartość opakowania

Typowy zakres dostawy dla CPU w czasie był „Intel i7 950 Kor.” charakterystyka Układ zostały wymienione w niebieskiej skrzynki z jej etykiecie. Był to także plac okno w nim, który wyświetla w górnej części procesora. Ona została powleczona oznaczenie chipową, która pozwala na porównanie deklarowaną wartość określoną dla CPU. Ponadto, chłodnicę dostarczone. W trybie pełnym wymiarze czasu pracy swoich możliwości to wystarczyło. Ale było to rozwiązanie dla entuzjastów PC, aw rezultacie, w układzie regularnym, nie były one na tyle na pewno. Dlatego też, w celu ujawnienia pełnych możliwości tego układu, trzeba było kupić ulepszony system chłodzenia powietrza, a nawet płyn. Również w specjalistycznym układzie dostarczanego smar termiczny, który jest stosowany do procesora przed zainstalowaniem systemu chłodzenia. Może być używany podczas instalacji jako standardowy system chłodzenia i poprawić. Innym ważnym akcesorium w zestawie – jest to naklejka z logo dewelopera i rodzaju zainstalowanego procesora. Trzeba było trzymać na przednim panelu jednostki systemowej w charakterystycznej kwadratowej wcięcia. Wykaz dokumentów został ograniczony do zwykłej instrukcji i, oczywiście, w karcie gwarancyjnej. Nawiasem mówiąc, Okres gwarancji dla tego produktu wynosi 3 lata.

gniazdo procesora

Jeden z najbardziej wydajnych gniazd używanych do instalowania chip półprzewodnikowy – „gniazdo 1366” (liczba 1366 oznacza liczbę styków procesora, podczas gdy liczba kołków w głównej, do której jest on zamontowany). Były to najbardziej produktywne płyt w 2009 roku. W tym samym gnieździe zainstalowano rozwiązań serwerowych korporacji „Intel” – Procesory „Kseon”. W rezultacie, „Cor Intel i7 950” może poszczycić się fenomenalną wydajność, że nawet teraz, choć z pewnymi zastrzeżeniami o zakaz maksymalnych ustawieniach niektórych najnowszej generacji gier, ale nadal pozwala na uruchamianie oprogramowania w danej chwili.

półprzewodnik Chip technologia produkcji

i7 950 procesor został wykonany przez najbardziej zaawansowanej technologii procesowej w tym czasie – 45 nm. Pozwala to na stosunkowo małej wielkości kryształu krzemu, a więc układ jest w dopuszczalnym izolacji cieplnej. Oczywiście, najnowsze decyzje „Intel Corporation” wykonane już w procesie technologicznym 14 nm. Ale nie zapominajmy, że ten układ jest produkowany w 2009 roku – od tego czasu minęło już 7 lat.

Szybka pamięć i jej numer

Podobnie jak większość dzisiejszych najskuteczniejszych rozwiązań Intela procesorów i7 950 może pochwalić obecność cache trzech poziomach. Pierwszy poziom podzielono na dwie równe części. Jednym z nich jest przeznaczony do przechowywania instrukcji procesora, a drugi – dla danych. Wielkość każdej z nich wynosiła 4 klastrów (każdy został ściśle związana z jednym z danego modułu obliczeniowego) do 32 KB. Daje to w sumie 64 KB dla danych i 64 KB dla instrukcji. Podobna organizacja była również cache drugiego poziomu. Tylko w tym przypadku została już przydzielona 4 250 Kb klastra, lub w ilości, która wynosiła 1 mb. W przeciwieństwie do pamięci podręcznej pierwszego poziomu, nie było podziału na pamięć instrukcji i danych. Trzeci i ostatni poziom cache było powszechne, a jego rozmiar to 8 MB. Wszystko to szybkiej pamięci do dziś zapewnia bezawaryjne działanie procesora.

Obsługiwane typy pamięci

Intel Core i7 950 obsługuje zaawansowany w tym czasie, i nie bardzo jest już nieaktualne DDR3. Należy również zauważyć, że układ jest pakowana ze sterownikiem pamięci trzech kanałów, która jest maksymalną wydajność 25,6 Gb / s. Ponadto, należy zauważyć, że maksymalna ilość pamięci RAM w komputerach opartych na tym CPU może osiągnąć 24 GB. W związku z tym, rozwiązanie to powinno działać procesor uruchomiony system operacyjny 64-bitowy. W przeciwnym razie, wszystkie przydzielonej ilości pamięci RAM będzie tylko możliwe, aby używać tylko 3,6 GB, z których część jest zajęta przez system operacyjny i aplikacje systemowe.

maksymalna temperatura

Intel Core i7 950 regularny tryb Pracował w zakresie temperatur od 30 do 45 stopni. Jeśli jednostka CPU taktowany w normalnym układzie chłodzenia, zakres ten może rozciągać się do 55 ° (w zależności od wartości przyłożonego napięcia na częstotliwość taktowania i na końcu). Ale o ulepszonych systemów chłodzenia powietrza, ten problem nie występuje, a maksymalna temperatura pracy osiągnęła te same 45 stopni. To samo jest prawdziwe dla dedykowanych układach chłodzenia cieczą. I wreszcie należy zauważyć, że maksymalna dopuszczalna temperatura kryształu półprzewodnika była 67,9 stopni, a jego opakowanie cieplna była równa 130 wat.

Częstotliwość taktowania

Nominalną częstotliwość zegara, co może oferują Intel procesora i7 950 był 3,06 GHz (przy mnożniku 23 na płycie i częstotliwości magistrali systemowej 133 MHz). Ale to rozwiązanie półprzewodnikowych został wyposażony w zastrzeżonej technologii „Turbo Boost” z korporacji „Intel”. Jego istotą było zapewnienie, że w zależności od złożoności problemu, „Intel i7 950 Cor” może dynamicznie zmieniać jego częstotliwość. W aplikacjach wielowątkowych zainstalowany mnożnik 24, i to jest możliwe do osiągnięcia częstotliwości 3,2 GHz. Ale jeśli udziałem tylko jednej jednostki obliczeniowej, współczynnik może przyjmować wartość 25, a w tym przypadku użytkownik otrzymał już 3,32 GHz. W tym samym czasie ciepła tryb pracy procesora nie ulega zmianie.

Obliczeniowej rdzeni i wątków

Rdzeń i7 950 natychmiast posiada obecność czterech modułów 64-bitowe. To pozwala na bezbłędną poziomu wydajności rozwiązań procesora w aplikacjach wielowątkowych, zwłaszcza w większości aplikacji, nawet teraz jest zoptymalizowany dla wielu rdzeni. Ale ten procesor nie jest kolejnym ważnym elementem, który ma wspierać technologię „Hyper Trayding”. Jej istota polega na tym, że na tym samym fizycznym jądra obliczeniowego tworzy dwa wątki obliczeniowe na poziomie programu. Oczywiście takie rozwiązanie techniczne, które nie pozwalają na CPU w pełni konkurować z prawdziwym 8-core chip. Ale z drugiej strony, w niektórych przypadkach pozwala uzyskać dodatkowe zwiększenie wydajności o 10-15% w porównaniu do konwencjonalnego układu 4-rdzeniowego.

Nazwa kodowa procesorów Intel i7 950- Bloomfield chipie. Odnosi się on do rozwiązań dla stacji roboczych i komputerów osobistych z lepszych poziomów wydajności.

Podkręcania i wydajności zyski

Wszystkie płyty główne dla „Socket 1366” zostały wykonane w wyjątkowej konstrukcji ze specjalnym systemem chłodzenia. Dlatego potencjalne problemy z nim, zazwyczaj podczas przyspieszania nie występują. Również dla przyspieszenia musi być jednostka napędowa nadproża (najlepiej użyć zasilaczy w 1000 na ten cel – będzie to maksymalnie zwiększyć wydajność procesora). Jak wcześniej wspomniano, system chłodzenia nominalna nie wystarcza do rozproszenia. W związku z tym, konieczne było uzyskać specjalistycznego roztworu i zaleca się użycie płynnego roztworu. Przed represji na PC trzeba było zainstalować specjalne oprogramowanie, które będzie monitorować status „Intel i7 950 Kor.” Temperatura CPU jest monitorowany przez Utility „Prędkość wentylatora” i jego parametrów – «CPU-Z». Dobrze sprawdzony poziom stresu, „Aida 64”. Całe oprogramowanie trzeba zainstalować to było wcześniej. W przyszłości, kolejność przyspieszenia jest w następujący sposób:

 • Idziemy do „BIOS” na płycie głównej.

 • Zmniejsza to częstość RAM minimalnej wartości dopuszczalnej.

 • Zwiększenie mnożnika procesora do pojedynczej wartości.

 • Możemy zapisać wartości i uruchom ponownie komputer.

 • Możemy sprawdzić działanie całego systemu.

 • Zwiększenie częstotliwości tak długo, jak komputer działa stabilnie.

 • Jeśli komputer nie uruchamia się, a następnie zresetować „BIOS” ustawienie za pomocą odpowiedniej zworki i przywrócić poprzednie parametry robocze.

Dodatkowe zwiększenie wydajności można uzyskać przez zwiększenie napięcia na procesorze, ale można to zrobić tylko w skrajnych przypadkach: zwiększone obciążenie szybko incapacitates kryształu półprzewodnikowego. Rzeczywista częstotliwość stabilne podczas przyspieszania do tego procesora jest 4-4.2 GHz, które w porównaniu ze standardowym 3,06 GHz osiąga zwiększoną wydajność 30-40 procent.

cena

Na początku sprzedaży Core i7 950 został oceniony przez producenta na 562 dolarów. Wiele osób skarżył się jej zwiększenia kosztów. Ale z drugiej strony, chip na poziomie wydajności nie było w rzeczywistości, wyjątkowy z konkurencyjnych platform z „AMD”. Nawet wtedy jej flagowy „Fenomen 1090” nie mógł uczynić go konkurencyjny i koszt znacznie mniej. W rok po rozpoczęciu sprzedaży w 2010 roku, cena kryształu półprzewodnika jest spadła do 294 dolarów. W przyszłości, korporacja „Intel” zastąpił gniazdo 1366, 2011 i platforma dla entuzjastów PC odszedł w zapomnienie.

Opinie na temat tego procesora

W zasadzie były tylko plus „Intel i7 950 Kor.” Recenzje są izolowane od nich:

 • Fenomenalny poziom wykonania oraz możliwość uruchamiania jakiegokolwiek oprogramowania.

 • Doskonałe podkręcania potencjał, co pozwala w pewnych okolicznościach do uzyskania dodatkowego centa 30-40 pojemności.

 • Niezawodne płyty główne.

Ale wady miał tylko dwa:

 • Stosunkowo wysoki koszt. Ale to łatwo wytłumaczyć faktem, że firma „AMD” nie została bezpośrednio konkurujących z kryształu półprzewodnika.

 • Słaby kompletny system chłodzący, który nie pozwalał CPU w trybie zwykłym. W tym celu obowiązkowa musiał kupować dedykowanego systemu chłodzenia, który pozwala na uzyskanie bardzo szanowany nawet według dzisiejszych standardów 4GHz.

wyniki

Doskonałym rozwiązaniem dla entuzjastów komputerowych na rok 2009 są „Intel i7 950 Kor.” On łączy w sobie wysoką wydajność i stosunkowo niski koszt. W pozostałej części procesora, nawet teraz wystarczy uruchomić dowolne zadanie.