260 Shares 9892 views

Kabel optyczny audio

Do tej pory optyczny kabel audio jest jednym z najnowocześniejszych, a zarazem niezawodnych sposobów transmisji danych. W światłowodzie transmisja danych odbywa się przy użyciu światła. Jak każdy wie, światło jest jednym z najszybszych zjawisk na świecie, więc warto zrozumieć, jak jest kabel, jak to działa i co jest potrzebne.


Światło jest falą elektromagnetyczną o wysokiej częstotliwości. Jeśli przechodzi przez włókno światłowodowe, może jednocześnie prowadzić bardzo dużą ilość informacji. W takim przypadku taka metoda transmisji jest stabilna i ma dużą odporność na promieniowanie elektromagnetyczne. Przechodząc przez prowadnicę świetlną, rozpada się fala świetlna – zależy to od przejrzystości, a także innych właściwości włókien światłowodowych, w szczególności optycznych kabli audio.

Przyjrzyjmy się przykładowi kabla optycznego DAXX R07. Wykonany jest z włókien szklanych o wysokiej przejrzystości. Ma również niski współczynnik dyspersji, co zapewnia stabilny przepływ danych i dużą szybkość propagacji światła. Ze względu na te właściwości, optyczny kabel audio R07 w rodzinie blokad jest uważany za jeden z najlepszych, więc jest idealny do domowego kina domowego.

Włókno szklane tego przewodu to 280 cienkich włókien. Grubość jednego włókna wynosi 53 mikronów. Każde włókno jest lakierowane specjalną warstwą odbijającą, która ma wysoki współczynnik załamania – przyczynia się to do tworzenia płynnego przepływu światła z możliwie najniższym tłumieniem. Ten projekt zapewnia dużą stabilność podczas przesyłania dużej ilości danych, dlatego dla sygnałów audio, kabel optyczny R07 jest jednym z najlepszych.

Aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych, włókno osadzone wylano specjalnym buforem, a dla maksymalnej elastyczności całej konstrukcji zastosowano podwójną warstwę polichlorku winylu. Z nadmiernych zakrętów kabla chroni zewnętrzny ekran nylonowy. Złącza metalowe zapewniają trwałość użytkowania.

Przed elektrycznym przewodem koncentrycznym optyczny przewód audio ma kilka zalet:

– optyka ma możliwość przenoszenia dużych ilości informacji cyfrowych;

– za pomocą włókna można dokonać między dwoma elementami oddzielenia na "podłożu". Jest to szczególnie ważne, gdy jednostka systemowa komputera jest podłączona do odbiornika.

Wysokiej jakości kabel światłowodowy nie jest tania. Jest to również kosztowne do wdrożenia (do 40-50 dolarów). Z ekonomicznymi urządzeniami trudno jest skorzystać z "optyki", więc często zamiast kabla optycznego użytkownicy wybierają tańszy kabel koncentryczny.

Często pytani są specjaliści, czy trzeba zakupić kosztowny kabel, ponieważ większość odbiorników satelitarnych jest wyposażonych tylko w optyczne wyjście cyfrowe? Więc kosztowny kabel nie jest naprawdę potrzebny. W telewizji satelitarnej jakość dźwięku nie jest najwyższa (cyfrowy strumień audio ma niski poziom szybkości transmisji), dlatego w tym celu optyczny kabel audio można kupić najłatwiejszym, co kosztuje około 10-12 dolarów.