124 Shares 5540 views

MAZ-503 – legenda radzieckiego przemysłu samochodowego

Soviet-made sprzętu, nawet teraz wiele niespodzianek za niezawodność, wytrzymałość i trwałość. Wśród najbardziej interesujących przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego ZSRR jest dostarczenie MAZ-503.


Wydała na świat z powrotem w 1965 roku w fabryce w Mińsku, jest on nadal stosowany do transportu gleby, skał i innych ciężkich materiałów.

ojciec

Nowy model dużego sprzętu został opracowany w oparciu o nowoczesny i postępowy w momencie ciężarówki MAZ-500. To była ciężarówka z 11,2-litrowego diesla produkującego 180 KM silnik. Dla przesyłek standardowy model został wyposażony w drewniane deski.

Maksymalne obciążenie wynosiło 7500, kg. Modyfikacje MAZ-500 wyposażony różne rodzaje płyt:

  • MAZ 500B w swej konstrukcji miała platformę metaliczny, co ma pozytywny wpływ na możliwości transportowe;
  • MAZ-500g mają wydłużony korpus, umożliwiając transport długich materiałów.

Następnie te dwa główne modyfikacji otrzymuje nowych przedstawicieli techniki ciężki – MAZ-503 (wywrotka) MAZ-504 (ciągnika) MAZ, 509, przeznaczonych do transportu materiałów drzewnych. Rozważmy pierwszego przykładu wykonania w szczegółach.

MAZ-503 Model Opis

Radzieccy naukowcy wymyślić coś zupełnie nowego, więc samochód w pierwszych latach wydaniu praktycznie nie różni się od swego „ojca”. Istotne innowacyjne zostały włączone do projektu 1970.

Że odkąd podstawy samochodu jest nit części wybity mocnej ramie. Ciężarówka przechowywano w 4 semielliptical sprężyn umieszczonych podłużnie ramy. To, w połączeniu z hydraulicznymi amortyzatorami teleskopowe, umieszczone na ciężarówki MAZ-503 nośności i dobrej zwrotności.

Samochód był wygodny dla długich podróży. Kabina reprezentowany przez cały układ metalu spawane Cabover. Został on wyposażony w koi i oprócz kierowcy zmieścić dwa więcej pasażerów. Obsługiwać maszyny wspomaga układ wspomagania kierownicy.

Dla modelu transportowego wyposażonego w uniwersalną platformą spawanego metalu, który pokrywa bagażnika automatycznie otwiera i zamyka na zawiasie. Hydrauliczny napęd wywrotka ciało, a zawór specjalnie zbudowany został wstrząsając, aby zapewnić całkowite rozładowanie.

parametry techniczne

Dzięki swojej konstrukcji MAZ-503 samochód różni się imponujące specyfikacji:

  • Maksymalna pojemność – 8 ton;
  • masa własna – 7520 kg;
  • Prędkość maksymalna – 75 km / h;
  • Zużycie paliwa – 22 litrów na 100 km;
  • Maksymalny moment obrotowy – 1503 obr / min;
  • Wymiary – 5785h2500h2650 mm;
  • Promień skrętu – 15 m;
  • czystość (eliminacja) – 29,5 cm.

Ze względu na stosunkowo dużych rozmiarów i promień skrętu pojazdu nie można nazwać zwinny. Stosowany jest głównie w kopalniach odkrywkowych, przy dużych budowach iw fabrykach.

Silnik i skrzynia biegów

Jego zwrotność i udźwig ciężarówki MAZ-503 wiąże się z mocnym silnikiem wysokoprężnym YaMZ-236. Elektrownia składa się z sześciu cylindrów ułożonych w kształcie litery V. Objętość robocza została 11.15 litrów, z powodu których maksymalna moc utrzymuje się na poziomie 180 KM.

system chłodzenia cieczą, z wymuszonym obiegiem chłodzącym a urządzeniem termostatycznym. To ostatnie urządzenie jest przeznaczone do tworzenia temperaturę optymalną, niezależnie od warunków pogodowych.

Cechą instalacji można nazwać złożonym systemem oczyszczania paliwa. Przed wejściem do komory spalania, olej napędowy poddany zgrubnego i dokładnego czyszczenia. W tym celu, układ zasilania paliwem miał dwa zintegrowany filtr – element niedoprzędów bawełnianych pierwotnym leczeniu i filtrze z mączki drzewnej na pulverbakelitovoy wiązki.

To jednocześnie zwiększona trwałość urządzenia i pozwoliło na stosowanie paliwa o niskiej jakości. Taki układ jest wykorzystywany w układzie olejowym silnikiem typu mieszanego.

Skrzynia biegów samochodu MAZ-503 jest reprezentowany przez mechaniczne 5 przekładnią z synchronizatory na wszystkich, z pierwszą prędkością. Suche sprzęgło typu podwójnego sprzęgła okazała pozytywnie.

W dzisiejszym świecie

Na rynku dużych pojazdów nie spełniają już ten reprezentatywny ciężarówki. Były one istotne i popytu do 1980 roku, ale potem zostały zastąpione przez bardziej zaawansowanych ciężarowych, stworzonych na bazie MAZ-5335.

Jednak istniejące kopie Radzieckiego kwestii można aktywnie wykorzystywane na średnich budowach, w rolnictwie, w niektórych obszarach przemysłowych. A ich liczba jest coraz mniejszy rocznie.

Wkrótce MAZ-503 (zdjęcia, które można zobaczyć w tym artykule) będzie tylko wspomnieniem. Ci, którzy są zainteresowani w radzieckim przemyśle motoryzacyjnym można znaleźć szeroką skalę modelu (01:43) Kostroma roślinę.