345 Shares 9527 views

Mondragon samozaładowcza karabin (Meksyk): opis, historia i ciekawostki

Na początku ubiegłego wieku między stopniowego rozwoju broni palnej nagle weszła Meksyk – został opatentowany przez kraj pierwszego samozaładowczego karabinu Mondragon, jego cechy nie są gorsze od wielu europejskich typów karabinów. Rozwój perspektywicznych broni automatycznej zaangażowanych wojsk artyleryjskich, generał Manuel Mondragon. Odwiedził Europę i zapoznał z krajów rozwiniętych ramion, doszedłem do wniosku, że ojczyzna potrzebuje własnej broni automatycznej. Tak zaczyna się historia słynnego karabinu Mondragon.

Opracowanie projektu

Opracowanie projektu rozpoczęła się w 1892 roku. W krótkim czasie generał był w stanie sformułować ogólną koncepcję, a już od 1896 th opatentował nowy projekt, który został uznany w Stanach Zjednoczonych, Belgii i Francji. Ale ten projekt nie został zatrzymany – Mondragon karabin dalszej poprawie.

Główną cechą nowych broni stała automatyczna, która będzie działać na energię gazów proszkowych. W tym czasie technologia ta została uznana za „nieopłacalne”, jak stworzyć naprawdę niezawodny mechanizm był praktycznie niemożliwe. Ogólne rozwiązanie tego problemu. Podczas rozwoju karabinu projektu uległa istotnym zmianom. Jedną z takich zmian jest typ nabojów z 6,5 x 48 mm, 7 x 57 mm. Ponadto, plany deweloperskie była idea tworzenia własnej amunicji. Ale tylko kierunek, w którym praca została przeprowadzona w sposób ciągły, było stworzenie niezawodnego automatycznego mechanizmu przeładowaniem.

automatyczny mechanizm

W tych czasach, Mondragon Karabin wyposażony był dość wiarygodnego mechanizmu automatycznego ładowania, który pracował nad energią gazów proszkowych. Głównym elementem silnika gazowego stać rura-obudowy, w której tłok z powrotem sprężynowym. Tłok ma szczególne mocującą dla połączenia z żaluzją. Gaz rur obudowy pod lufą – inną cechą broni. Wraz z nim, była przymocowana do odbiornika. Miała specjalne karty, które były potrzebne, aby wyodrębnić wkładki i blokujące lufę. Ponadto wewnątrz pudełka ma specjalne projekcje – odpoczywa w nich obraca śrubę.

Natychmiast migawki się element cylindryczny z występami, wgłębieniami i spiralnymi kanałami, które zmuszając go obracać w ruchu. Wewnątrz karabinu brama samozaładowczego Mondragon miał mały kanał, w który był perkusistą.

Ościeża i mechanizm spustowy

Po stronie odbiornika miał szczególny wycięcie, które było potrzebne do umieszczenia pokrywy ruchomy z rączką. Uchwyt z kolei wyposażona jest w przycisk wahadłowego i komunikuje się z wnętrza stupor. Ruch z tyłu uchwytu nastąpiło odłączenie śruby i lancy gazowej. W „odłączony” i sprężyna powrotna, ułatwiając ręcznie przeładować. Wstrząs typu mechanizm wyzwalający znajdujący się pod tyłu urządzenia, na ramie uchylnej. Pierwsze wersje tego modelu może zadziałać tylko pojedyncze strzały, wyposażonych w osłony ślizgowych, którzy zablokowali ruch wyzwalacza.

Następnie Mondragon karabin istotnej zmianie, co powoduje możliwość prowadzenia ognia automatycznego. Bezpiecznik również został poprawiony – dostał przełącznik, który zawierał wybuchy trybie fotografowania. Przed USM znajduje pojemności sklepu 10 rund. Został oskarżony za pomocą klipsów.

automatyczne działanie

Po naciśnięciu spustu młotkiem uderzając iglicę, wysadzanie czapkę i zapalić proch. Bystroobrazuyuschiesya gazy proszku przez specjalny kanał w bagażniku spadła do przewodu gazu i działa na tłok, zmuszając jej ruch do tyłu. Podczas ruchu tłoka ściska sprężynę powrotną i popychany śruby w tylnym położeniu – jest ekstrahowany i wyrzucany wkładu.

Po zmniejszeniu ciśnienia gazów proszku prostowane sprężyna, popychając tłok i odbierając przesłonę. Każdy ruchu do przodu i do obracania, jest przekazywana do komory naboju i zamykanie otworu beczki. Natychmiast po tym, można zrobić następny strzał. Mexican karabin Mondragon został zainfekowany przez wycofanie z powrotem śrubę. Spowoduje to otwarcie okna, aby wysunąć łusek, a następnie wypełniony sklepu za pomocą klipsów. Odwrócona ruch żaluzji do komory zostaje wysłany wybuchowy.

Niektóre funkcje karabinu

Główną cechą karabinów jest mechanizm przeładowania. Fakt, że jego konstrukcja pozwala na pracę w trybie ręcznym lub automatycznym. To powoduje działanie broni, nawet w przypadku zanieczyszczenia rury gazowej. Na ramie przesuwnej posiada specjalny przycisk, który rozłącza sprężynę powrotną na przesłonę, tym samym przenosząc karabin przeładunkowy tryb ręczny.

Inną cechą jest obecność karabinu ulepszony model, znany jako Samozaładowczy Mondragon karabinu M1908 (Szwajcaria). Chodzi o to, że po zakończeniu rozwoju – w 1893 roku – żaden z krajów nie odważył się rozpocząć produkcję nowej broni automatycznej. Dopiero po jakimś czasie kontrakt na produkcję pierwszych 50 karabinów podpisanej Szwajcaria.

Staje się szwajcarski karabin Mondragon M1908

Po Rusznikarze Szwajcarii zapoznał się z nowych broni automatycznej, że przystąpił do jej poprawy. Aby rozpocząć nowy nabój został zwolniony – 5,2h48 mm, która różni się od standardowej amunicji (6,5h48 mm) najlepszego uszczelnienia trzpienia i obecności specjalnych podkładek, który dał prawidłową pozycję basenie.

Po tym, we współpracy z dwoma potęgami zaczął rozwijać naboje do strzelb 7,5h55 mm, .30-30 i 7×57 mm „Mauser”. Pierwsza opcja jest przyciągany do rządu szwajcarskiego. Strzelby samego kalibru 7×57 mm mekikantsam lubiłem – tak istnieją dwa warianty pierwszych broni automatycznej: karabin Mondragon arr. W 1908 roku, działa w Meksyku, a Mondragon M1908 w Szwajcarii.

Późniejszy los

Dalszy los broni automatycznej nie powiodła się. Ze względu na wysoką wartość szwajcarskiego rządu nie mógł realizować wszystkie wydane produktów. Zakupy nie mógł opanować nawet Meksyk. Ponadto, w 1911 roku w kraju wywozu (Szwajcaria) była rewolucja, a kilkaset próbki pozostawiono do zbierania kurzu w magazynie.

Rząd rewolucyjny próbował wdrożyć broń. I na początku I wojny światowej został podpisany kontrakt na dostawę karabinów Niemczech. Tutaj uzbrojeniu pilotów. Następnie, po znaczących reform zostały wdrożone ponad 1,7 miliona broni. Kraje, które wymagają samozaładowcza karabin M. Mondragon – Meksyk, Chile, Peru, Chin i Japonii. Wyjście automatycznych karabinów zatrzymał się w 1950 roku. W czasie swojego istnienia, karabin miał czasu na udział w kilku poważnych konfliktów zbrojnych i stała się jednym z najbardziej popularnych rodzajów broni.