696 Shares 2747 views

Mi-28N „Nocny Łowca”: specyfikacje techniczne i zdjęcia

helikopterów świata od jego uruchomienia na polu bitwy (jak to miało miejsce w latach II wojny światowej) przeszły wielkie zmiany. Dowódcy armii w tych dniach nie daje mu duże znaczenie, biorąc pod uwagę rolę pomocników: samolot obrotowym skrzydło używany głównie do ewakuacji rannych z odległych rejonach frontach. Tak było w przypadku w Korei. Wszystko zaczęło się zmieniać w Wietnamie, gdzie US Army wykorzystał tych maszyn do ataku na cele naziemne, aby wyposażyć je z broni strzeleckiej i rakietowych, a następnie otrzymał pierwsze śmigłowce szturmowe. Podobny metamorfozy wystąpił w ZSRR, chociaż z pewnymi różnicami w podejściu. Ostatecznie specjaliści radzieccy wojskowi dostrzegają zalety amerykańskiej linii frontu szokowej obrotowym skrzydło samolotu. Efektem zmiany podejścia krajowych producentów samolotów stał się Mi-28N. W tej chwili jest on uważany za najlepszy w swojej klasie. To jest dokładnie ten przypadek, kiedy to było możliwe, aby „dogonić i wyprzedzić.”

szturmowcy

W czasie II wojny światowej, głównym środkiem punktowych uderzeń w siedzibie, centra komunikacyjne, kolumny czołgów i innych stosunkowo małe cele były samolot szturmowy. W pierwszych tragicznych dniach wojny na głowach naszych żołnierzy rzucił bomby „Junkers-87”, które miały raczej skromne osiągi samolotu, ale w pełni czerpać korzyści z zaskoczenia. Utworzono KB Iljuszyn „Latająca Tank” IL-2 miał szereg zalet w porównaniu z niemieckim analogowych, z których najważniejszym była ogromna witalność, ze względu na celowe racjonalny układ i ciężką zbroję, w połączeniu z funkcją ramki łożyska. W sprawie stosowania śmigłowców jak szturmowcy wtedy nikt nawet nie marzył, a samoloty te były postrzegane jako bardziej egzotycznych śmieszne, mało przydatne do celów wojskowych. Po dwóch dekadach helikopterem odziedziczy najlepsze cechy „latający czołg” i staną się główne urządzenie uderzające wsparcia powietrznego wojsk podczas operacji taktycznych.

"Huey" i "Cobra"

UH-1 „Iroquois”, zwane amerykańskich żołnierzy „Huey”, dzięki swoim właściwościom, stało się jednym z najbardziej produkowane masowo w historii śmigłowców ludzkości. Jest niezawodny, łatwy w obsłudze, można przeprowadzić wiele w małym opakowaniu ładowności. Ten wielozadaniowy śmigłowiec, używali go jako środka lądowania, latające „pogotowie” wózka lub powietrza. UH-1 również służył jako zadań wsparcia ogniowego, ale pełnoprawnym „perkusista” jego imię nie było. Powodem słabości „Huey” był brak ochrony pancerza – miała tylko siedzenie i zbiornik paliwa pilota. Jednak skuteczne i wydajne układ napędowy zostały wykorzystane w innej maszynie, „Cobra» AH-1 opracowany przez tę samą firmę, «Dzwon». Predatory wąski kadłub został zastąpiony przez „ciało”, „Huey”, piloci znajdują się w tandemie, jedna za drugą, podzielone i ich funkcji. W tym czasie jeden prowadził samochód, drugi starał się znaleźć i zniszczyć wroga. Więcej w samochodzie nie było miejsce dla każdego, cały ciężar użyteczny jedli zbroje i bronie. Śmigłowiec bojowy Mi-28N w obiegu pierwotnym jest zbudowany w ten sam sposób.

Radziecki sposób rozwój śmigłowców bojowych

Tymczasem w radzieckich projektantów samolotów próbowało połączyć funkcje lądowania i ataku w jednej maszynie. W tym celu zastosowano tę samą metodę „pożyczania” elektrowni oraz schemat układu, ale podstawa została podjęta Mi-8, najczęściej radziecki śmigłowiec. Wynik był ogólnie dobry, ale samochód był zbyt duży i ciężki. Mi-24 wyglądał bardziej potężny i imponujący mały „Kobry”, ale gorsze od nich zręczności, zdolności skryty podejście do celu i wrażliwości. Zawsze prawidłowe korzystanie z doświadczenia innych, a on pokazał, że połączenie tych dwóch funkcji w jednym urządzeniu nie jest dobre dla żadnego z nich. Ponadto, po raz od czasu wojny w Wietnamie, Amerykanie dalszy rozwój śmigłowców uderzeniowych, tworząc „Apache» AH-64, który ma duży sprzęt informatyczny i stał się pierwszym na świecie koncepcyjne obrotowe skrzydła atak na linii frontu samolotu. Afganistan wykazała, że armia potrzebuje nowych śmigłowców bojowych.

Wyzwanie – widzieć w ciemności

Analogowy „Apache” można nazwać Mi-28, który ma połowie lat 80. zaczęła produkować Rostów Śmigłowiec Plant. Samochód był bardzo dobry pod wieloma względami lepszy od ekwiwalentu za granicą. Jednak doświadczenia z użycia bojowego swoich śmigłowców Amerykanów w wielu konfliktach zbrojnych ujawnia wiele wad systemowych. Okazało się, że zachowują się nieprzewidywalnie w ciemności lub pod złym „Apache” pojawiają. Podczas operacji „Pustynna Burza” kilka samochodów, US Army traci z powodu zderzenia z ziemią i ze sobą, pomimo dostępności systemów noktowizyjnych. Skuteczny „praca” w ciemności i nie wchodzi w rachubę. Te same problemy były prześladowane i wojsk federalnych w Czeczenii. Taktyka wojny partyzanckiej jest najbardziej skuteczny tylko w nocy. W ciemności, nieprzyjaciel manewruje, reorganizuje i powoduje nagłe uderzenia, po którym, co do zasady, skutecznie oddala się w bezpiecznym miejscu. Przeciwdziałać tej taktyki może jedynie helikopterem – „Night Hunter”, który widzi w ciemności i mgle.

Nowy śmigłowiec i główne różnice

Zbiorowy Biuro nazwie. Mil miał trudne zadanie. Do opracowania nowego samochodu na początku lat dziewięćdziesiątych, to było prawie niemożliwe, to po prostu nie ma wystarczającej ilości środków finansowych. Podstawą rozpuszczono Mi-28A, ulepszoną modyfikacji MI-28. Linia montażowa w zakładzie w Rostowie pożądane jest nie do poważnych zmian, produkcja już debug. Jednak potrzeba dokonania przeglądu wiele informacji o projekcie i systemy są już przeterminowane. Mi-28A i Mi-26H bardzo podobny w wyglądzie. Ale w podobnym „wyglądu” ukrywa wielką różnicę. Zmiany wpłynęły na przekładni głównej i wielu innych jednostek. Inna była elektronika i inne podzespoły i zespoły. Ze starego śmigłowca pozostaje mocny kadłub pancerne, niektóre systemy broni i układ. Jest jeszcze inny szczegół, że rozróżnienie tych śmigłowców bojowych. Zdjęcia górnej części maszyny, mianowicie oś wirnika, pokaż piłkę. Że istnieją all-seeing „oczy” z myśliwego.

Ogólna architektura

Szybowiec Mi-28 jest zbudowany na zasadach właściwych pojęć piątej generacji śmigłowców bojowych. 98% jednostek montażowych produkowanych w Rosji. Ostrza są wykonane z kompozytu polimeru i mają jednorodną strukturę, jak również profile o szczególnych właściwościach aerodynamicznych, co zmniejsza hałas wytwarzany przez nich. Tuleje, zwykle nie potrzebują smarowania, co znacznie ułatwia pracę. W trakcie pracy, projektanci musieli upewnić się, że Mi-28N „Nocny Łowca” na charakterystyce lotu (start waga – 10,5 t, prędkość – 300 km / h dach – 3600M statyczne, 6000m dynamicznie zwalczania obciążenie – więcej niż 2 t) nie był gorszy od modelu podstawowego, zdolny do wykonywania akrobacji w zgodzie z zasadami zapożyczonych układ, rezerwację i powielania podstawowych życiowych węzłów. Podejście cechy było zrobić wóz kiberorganizm z własnymi sensoryki i zdolność do natychmiastowego reagowania na zagrożenia, które pojawiają się w trakcie misji bojowej.

ACS

System sterowania jest zintegrowany w jak największym stopniu. Wszystkie dane potrzebne do wykonania zadania są wyświetlane na trzech ekranach w każdej z dwóch izolowanych kabin. Przetwarzanie informacji odbywa się trzy komputera pokładowego i wielu procesorów peryferyjnych. Interfejs ma otwartą architekturę, która sprawia, że łatwo zmienić zadań operacyjnych. ergonomia kabiny perfekcji.

Mi-28N „Nocny Łowca” sam określa swoje współrzędne. W tym celu odbiera wszystkie informacje sterowania systemem z zewnętrznego źródła, co następuje: czujniki termiczne, aparaty i pokładzie lokalizatora optycznego (RLS „Crossbow”) umieszczonych na osi wirnika. Dzięki informacji o położeniu przestrzennym zapewnia wiele ważnych cech zachowania się maszyny, takie jak zdolność do latania w ekstremalnie niskich wysokościach (5 metrów), automatyczne odchylenie od przeszkody (słupy, drzewa, linia elektroenergetyczna wspiera, etc.), nie wspominając o kolizji z ziemią.

artyleryjskie uzbrojenie

Głównym celem, dla którego stworzył helikopter „Nocny Łowca” – prowadzenie działań wojennych w warunkach słabej widoczności i przy pełnym braku. Jego poprzednik, Mi-28, pod każdym względem wyjątkowy samochód, w tym pod względem siły ognia, więc zasięg ramion Mi-24N ogół powtarza oprzyrządowania prototypu. Pistolet 30 mm łuku pozostaje bez zmian (2A42) jako obrotowy mechanizm umożliwiający wykonywane w części tylnej półkuli (110 stopni), a odchylenie 53 stopni w pionie. Być może zostanie on zastąpiony jeszcze bardziej doskonały instrument, opracowany specjalnie dla Mi-28N. „Night Hunter” jeszcze nie pozbył się mocnego uderzenia, co zapobiega wypalania dokładnie. waga pistoletu, zmniejszyć i przesunąć go bliżej środka ciężkości maszyny, jak już wspomniano, inżynierowie Mil.

pociski

Pocisk kierowany „Ataka-V” może uderzyć z prędkością ponaddźwiękową dowolny cel opancerzony, nawet zawoalowane ERA. Zakłócenia na niego nie działają – będzie przechodzić przez mgły, dymu i kurzu. Nowy ATGM "Ataka-D" wzrosła do 8 km zasięgu. Ale nie we wszystkich przypadkach załoga najnowszego rosyjskiego śmigłowca używa tych pocisków. Są tańsze i prostsze sposoby zniszczenia, który jest uzbrojony Mi-28N. "Night Hunter" może dobrze zrobić Nursi C-13, C-57 lub C-80, jeśli nie wymaga dużej dokładności, w połączeniu z pancerza. Właściwie wszystko, co walczyli z Mi-24, jest w arsenale helikoptera, plus coś innego. Na przykład, można go umieścić pola minowe.

W przypadku działań wojennych na pełną skalę mogą być sytuacje, w których samoloty wroga wszelkich starań, aby obniżyć Mi-28N. „Night Hunter” będzie mógł odpalenie rakiety „powietrze – powietrze” P-73 jest w stanie zwalczać cele powietrzne, ma wysoką zwrotność i szybkość.

Ochrona i ratowanie

Strona główna zadośćuczynienie tego śmigłowca jest jego tajemnica. Może on pochodzić na niskich wysokościach, schować się za barierą, wystawiając tylko ich radaru. Załoga ma czasu na ocenę sytuacji, podjęcie decyzji i natychmiast atak trafić przeciwnika całą swoją siłę ognia. Przeciwko wrogowi obrony powietrznej jest też coś w sklepie. Podczerwieni pułapki rakietowe zostaną przydzielone od śladu termicznego maszyny, a plewy HC-26 zestrzelony z poczuciem głowic naprowadzające.

Kokpit wyposażony okrągłym rezerwacji. Ochrona zapewniona przez 10 mm blachy ze stopu aluminium z osadzonych warstw ceramicznych. Latarnia szkła pancernego mają grubość 43 mm (czołowo) do 22 mm (bocznej). kabiny pilota i operator są podzielone pancerza.

Ostrożność ta nie wydaje się zbytnio pod silnym ogniem wroga. Ponadto, stosowane i technik projektowania, które zmniejszają podatność istotnych elementów, a mianowicie:

– silniki są rozmieszczone po bokach, co zmniejsza prawdopodobieństwo równoczesnego uszkodzenia, przy uderzeniu pocisku;

– śmigłowiec jest w stanie dotrzeć do bazy na jednym silniku, który automatycznie włącza się natychmiast na pełnych obrotach;

– maksymalne wykorzystanie środków pneumatycznych;

– powielanie z głównych systemów.

Rezerwa i załoga zbliżającym alert zagrożenia, w przypadku systemów naprowadzania śmigłowca capture wiedzą o tym natychmiast i być w stanie podjąć środki w celu ratowania samochód, lub w najbardziej niesprzyjających okolicznościach, ich życiu. Ratunkowy działa w dwóch trybach, których wybór zależy od wysokości (do 100 m lub więcej). Zatem istnieje ostrza fotografowania i panele boczne.

I udostępnia tryb twardego lądowania. Krzesła i podwozie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spłacić tempa i zmniejszyć siłę uderzenia o ziemię. W ogóle, inżynierowie CB starali się życiu załogi był najmniej możliwe ryzyko.

Wersja eksportowa

Analiza wydajności taktycznego i technicznego „Night Hunter” prowadzi do wniosku, że rosyjskie siły zbrojne były najlepszy helikopter bojowy na świecie. Jest zdolny do wykonywania misji bojowych w najtrudniejszych warunkach: w całkowitej ciemności, mgły, dymu i ognia. W tym przypadku, załoga ma dużą szansę, aby uratować życie nawet w najbardziej nieprzyjemnym scenariusz bitwy. Nie jest zaskakujące, że nie tylko rosyjskie Ministerstwo Obrony, ale inne kraje chciał wyposażyć swój wojskowy Mi-28N. Zdjęcia tych maszyn z emblematami Sił Powietrznych w Egipcie, Algierii i Iraku pojawiły się w prasie wkrótce, możliwe jest, że w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej, będą bronić interesów narodowych. Duże zainteresowanie w „Night Hunter” i pokazał rząd szwedzki. Oczywiście, wersja eksportowa różni się od wewnętrznego oprzyrządowania Rosyjskiej i napełnianie pewne cechy systemów uzbrojenia.