230 Shares 7815 views

Herpetology – nauka zajmująca się badaniem gadów i płazów

Nauka badająca zwierzę nazywa zoologia. Jest to osobny rozdział w biologii. Dział zoologii zajmujący się gadami nazywa herpetologia.


Herpetology i batrahologiya

Arystoteles jako pierwszym badaniu herpetologa jaszczurki, żaby, żółwie, węże off do odrębnej nauki – Herpetology. Płazy i gady, on zgrupowane i nazywa się „pełzanie”. Z biegiem czasu, pojęcie „robactwa” wyjaśnienie: gady i płazy zostały podzielone na dwie grupy. Badanie płazów zaczął praktykować nauki batrahologiya.

Jednak naukowcy badający gadów i płazów są również zainteresowani, i vice versa. Dlatego batrahologiya jako odrębnej nauki nie ma, i jest najczęściej postrzegane jako podzbiór herpetologii. Jest to nauka badająca gady i płazy nazywa herpetologia.

gady

Płazy – amfibie kręgowce, które nie mogą całkowicie wyeliminować zużycie wody w ich życiu. Mogą żyć na lądzie iw wodzie, więc ich zdolność do oddychania mają swoje własne cechy: oddech jest możliwe za pomocą skrzeli, płuc, skóry i błon śluzowych jamy ustnej. Płazy rozmnażać tylko w wodzie.

Płazy pojawiła się przez długi czas, z obu poglądów, one nie zniknęły, a wręcz przeciwnie, byli w stanie dostosować się do nowych warunków życia.

Charakterystyczne cechy płazów, które pomogły im dostosowanie się do świata wokół nich:

 • małe rozmiary;
 • rozwiązłość w żywności, dzięki czemu można je łatwo znaleźć swoje jedzenie, a to pomaga im uniknąć głodu;
 • znaczący płodności (w ten sposób chronią ich przed wyginięciem gatunków);
 • Kolor, który działa jako przebraniu, nie pozwala wykryć wroga płazów;
 • toksyczność niektórych gatunków – aby chronić się przed wrogami.

gadzina

Słowo „gad” po łacinie oznacza „crawl”, „warować”. Wszystkie gady: ich wygląd, styl życia, reprodukcja rozważa nauka zajmująca się badaniem gadów – Herpetology.

Największą liczbę i różnorodność przedstawicieli tego typu zostały wykonane w mezozoiku (230 mln lat pne – .. 67 milionów lat przed naszą erą ..). Starożytne gady można podzielić na trzy kategorie: życie na ziemi, wody i latać jak ptak.

W dzisiejszym świecie istnieją cztery gatunki gadów:

 • krokodyle;
 • klyuvogolovye;
 • łuszcząca się;
 • żółw.

Nauka badająca węże i inne gady, odnosi je do wyższych kręgowców, z ptaków i ssaków.

Herpetology jako sekcja weterynarii

Każdego roku w domy, mieszkania są bardziej egzotyczne zwierzęta. Zwierzęta żyjące w terrarium, wymagają specjalnej opieki i leczenia, nietypowe dla innych zwierząt.

Uważaj na te zwierzęta muszą specjalista, który rozumie specyfikę życia zwierząt, ma dobrą wiedzę w dziedzinie terapii, operacja może być jakościowy diagnoza możliwych chorób. Zatem lekarz weterynarii powinien być herpetolog. W związku z tym, jak to nauka badająca gadów, tam jest nazwisko lekarza weterynarii – herpetolog.

Traktując gady i płazy, lekarz musi wiedzieć wszystko o ich zachowanie: oni zachowywać w danej sytuacji, jakie funkcje istnieją w różnych okresach ich życia.

Terraria

Stopniowo w życiu ludzi obejmują modę za treść domów egzotyczne zwierzęta: gady i płazy. Jednak entuzjazm dla tych zwierząt – nie jest to tania przyjemność. Koszty wymaga zarówno zakup pożądanego zwierzęcia i jego układ w domu.

Coraz więcej domów w terrariach spróbować stworzyć jak najbliżej rogu natury, przy użyciu naturalnych elementów dekoracji terrarium. Profesjonalnie krajobrazowy terrarium jak estetycznie, a odpowiadające im potrzeby wewnętrzne zwierzęcia, urządzić dom i dają możliwość obserwowania ich egzotyczne zwierzęta z przyjemnością.

wniosek

Zatem nauka badająca gady nazywa herpetologia. Nauka ta obejmuje batrahologiyu – studia płazów.

Płazy stanowią niewielką klasę wśród kręgowców, gadów – dwukrotnie. Jednak przedstawiciele tych klas są wyjątkowe i oryginalne zainteresowanie uczenia się i adaptacji do środowiska. Gady i płazy – zimnokrwistych. Jednocześnie one istnieją różnice:

 • amfibia ciało pokryte wilgotną skórę, gadów ciało pokryte wagi, tarcz lub płyt;
 • płazów, gadów pazury nie – nie ma;
 • płazów jaja nie mają trudne powłoka ma grubość gadów twarde powłoki;
 • nowonarodzone płazy są stadium larwy, gady – nie;
 • płazy składają jaja w wodzie, gada – na lądzie;
 • płazy: Salamanders ropuchy, żaby;
 • gady – krokodyle, żółwie, klyuvogolovye, amfisbaena, węże.

Nowoczesne herpetologia jako nauka zajmująca się badaniem gadów, nadal badać funkcje życiowe, nadzorować rozwój gadów i płazów. W ostatnich latach jest coraz bardziej popularny zawód weterynarza-herpetolog.