683 Shares 7383 views

Największy pomnik w Egipcie – Sfinks. Legendy Egipcie. Historia Sfinksa

Każda cywilizacja ma swoje własne symbole, które są uważane za integralną część narodu, jego kultury i historii. Sfinks w starożytnym Egipcie – dowody nieśmiertelnej energii, siły i wielkości kraju, milczącym przypomnieniem boskie pochodzenie swych władców, wpuszczonych w wieku, ale pozostawione na ziemi obraz życia wiecznego. Narodowy symbol Egiptu jest uważany za jeden z największych zabytków z przeszłości, wciąż jest sugestywny mimowolnego lęku przed jego potęga, aurą tajemniczości, mistyczne legendy i wielowiekowej historii.

Pomnik w liczbach

Egipski Sfinks znany jest dla wszystkich i każdego mieszkańca Ziemi. Pomnik wykute monolitycznej skale, ma ciało lwa i głowę ludzką (według niektórych źródeł – faraona). posąg o długości 73 m, wysokość – 20 m. Symbolem władzy królewskiej władzy znajduje się na płaskowyżu Giza zachodnim wybrzeżu Nilu i otoczony jest szeroki i dość głębokim rowie. Głębokie spojrzenie Sfinksa skierowana jest na wschód, w kierunku punktu na niebie, gdzie wschodzi słońce. Monument wielokrotnie znalazł się pod osłoną piaskiem i został odnowiony kilka razy. Posąg został całkowicie oczyszczony z piasku tylko w 1925 roku, wyobraźnię ludzi na całym świecie ze względu na wielkość i wymiary.

Historia rzeźb: fakty przeciwko legendy

W Egipcie Sfinks jest najbardziej zagadkowy i tajemniczy zabytek. Jego historia na przestrzeni lat jest gwałtowny zainteresowanie i uwagę historyków, pisarzy, reżyserów i naukowców. Każdy, kto miał okazję dotknąć wieczności, która reprezentuje figurę, oferuje własną wersję swojego pochodzenia. Miejscowi nazywają rockową atrakcją „ojciec terroru” ze względu na fakt, że Sfinks jest strażnikiem wieloma tajemniczymi legendami i ulubionym miejscem dla turystów – miłośników tajemnic i science fiction. Według naukowców, historia Sfinksa ma ponad 13 stuleci. Można przypuszczać, że został zbudowany w celu ustalenia zjawisko astronomiczne – reunion z trzech planet.

Mit o pochodzeniu

Do tej pory nie ma wiarygodnych informacji, które symbolizuje ten pomnik, na którym został zbudowany i kiedy. Brak historii zastępuje legend, które są przekazywane ustnie i opowiada turystom. Fakt, że w Egipcie Sfinks jest najstarszym i największym zabytkiem, generuje o nim tajemniczych i absurdalnych opowiadań. Istnieją spekulacje, że posąg pilnuje największe grobowce faraonów – piramida Cheopsa, Chefrena z i Mycerinus. Inna legenda mówi, że kamień rzeźba symbolizuje tożsamość faraona Chefrena, trzeci – jest to posąg boga Horusa (boga nieba, poluchelovek, polusokol), obserwując wejście na ojca – Boga Słońca Ra.

Legendy

W mitologii greckiej, Sphinx jest wymieniana jako ohydnego potwora. Według greckich legend starożytnego Egiptu na tego potwora są następujące: stworzenie z ciałem lwa i ludzkiej głowy spowodowały Ehidna i Tyfona (poluzmeya kobieta i olbrzymi smok z stu głów). Miał twarz i piersi kobiety, ciało lwa i skrzydłami ptaka. Potwór mieszkał niedaleko Teb, ludzie czekają i zadać mu dziwne pytanie: „Kto spośród istot żyjących w ruchach porannych na czterech nogach, dzień na dwóch, a wieczorem na trzech?” Żaden z lęku drżącym obcych nie może dać jednoznacznej odpowiedzi na Sfinksa. Po tym potworem skazał ich na śmierć. Jednak przyszedł dzień, kiedy mądry Edyp może rozwiązać jego zagadkę. „To jest człowiek w dzieciństwie, dorosłości i starości” – powiedział. Po tym, złamany potwór rzucił się w dół na szczyt góry i roztrzaskał się o skały.

Według drugiej wersji legendy, Sfinks w Egipcie był niegdyś Bóg. Gdy władca nieba spadł do zdradzieckiej pułapce piasku, zwane „klatki zapomnienia” i poszedł spać w jej wiecznego snu.

prawdziwe fakty

Pomimo tajemniczych legend podtekstami, prawdziwa historia jest nie mniej mistyczna i tajemnicza. Według pierwotnego Według naukowców, Sfinks został zbudowany w tym samym czasie co piramid. Jednak w starożytnym papirusie, który wywodzi się z informacjami na temat budowy piramid, nie ma wzmianki o kamiennych rzeźb. Znamy nazwiska architektów i budowniczych, którzy stworzyli gigantyczne grobowce dla faraonów, ale nazwisko człowieka, który dał światu egipskiego Sfinksa, jest nadal nieznany. Jednak kilka wieków po stworzeniu piramidy są pierwsze fakty o posągu. Egipcjanie zachwalają swój „shepes Ankh” – „żywego obrazu”. Brak dalszych informacji i naukowe wyjaśnienie tych słów, naukowcy świat dać nie może.

Ale w tym samym czasie, ikoniczny wizerunek tajemniczego Sfinksa – skrzydlaty potwór panieńskie – jest wymienione w mitologii greckiej, na wiele legend. Bohaterem tych opowiadań, w zależności od autora, okresowo zmienia swój wygląd, mówiąc w niektórych wersjach poluchelovekom-polulvom, aw innych – skrzydlaty lwica.

Historia starożytnego Egiptu, Sfinksa

Kolejną zagadką dla naukowców stały się kroniką Herodota, który w 445 rpne opisano szczegółowo proces budowy piramidy. Powiedział świat ciekawe historie o tym, jak budynki zostały wzniesione, jak długo i ile niewolnicy byli zaangażowani w ich budowie. Narracja „ojciec historii” dotknięte nawet takie niuanse jak jedzenie niewolników. Ale, co dziwne, Herodot nie wspomniał w swej książce Kamień Sphinx. Żaden z kolejnych rejestruje również nie wykryto fakt budowy pomnika.

Pomógł naukowcy rzucają światło na zagadkę Sfinksa pracy rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego „Natural History”. W swoich pismach mówi o innym oczyszczenia pomnika z piasku. Na tej podstawie staje się jasne, dlaczego Herodot nie zostawił światu opis Sfinksa – pomnik w tym czasie był zakopany pod warstwą osadów piaszczystych. ile czasu tak był w pułapce piasku?

Pierwszy „odbudowa”

Sądząc po napisów pozostawionych na kamiennej steli między łapami potwora, faraon Totmes I spędził rok na Pomnik Wyzwolenia. Starożytne pisma mówią nam, że jest księciem, Tutmozis spaliśmy spokojnie u stóp Sfinksa i miał sen, w którym Bóg ukazał mu Harmachisa. Przepowiedział wspinaczkę książę tronie Egiptu i nakazał uwolnienie figurą pułapkę piasku. Jakiś czas później, faraon Tutmozis został dobrze zapamiętany i obietnicę tego bóstwa. Kazał nie tylko kopać giganta, ale także, aby go odtworzyć. Tak więc pierwszy ożywienie egipskiej legendy miały miejsce w XV wieku. BC To, kiedy świat dowiedział się o wielkim budynku i unikalnych zabytków religijnych w Egipcie.

Wiadomo, że po odrodzeniu Sphinx faraona Tutmozisem to ponownie wykopano podczas panowania Ptolemeusza dynastii, pod cesarzy rzymskich, chwycił Starożytny Egipt i arabscy władcy. W naszych czasach, został ponownie zwolniony z piasków w 1925 roku. Do tej pory, pomnik ma być czyszczone po piaskowych, ponieważ jest ważnym atrakcją turystyczną.

Dlaczego nie ma pomnik nosa?

Pomimo starożytności rzeźby, jest prawie zachowana w pierwotnej postaci, urzeczywistniającym Sfinksa. Egipt (zdjęcie powyżej przedstawia pomnik) udało się zachować swoją architekturą, ale nie był w stanie bronić swoich ludzi z barbarzyństwa. Brak statuetki w tej chwili nosa. Naukowcy sugerują, że jeden z faraonów z nieznanego powodu, nauka rozkaz odzyskać nosa posągu. Według innych źródeł, pomnik zniszczony przez wojska napoleońskie, wypalania pistolet z jego twarzy. Anglicy rozdrobnione broda potwora i wysłał go do muzeum.

Jednak później odkryte zapisy historyka Al-Makrizi od 1378 stanowi, że kamienny posąg został mieli nosa. Według niego, jeden z Arabów, chcąc odpokutować za grzechy religijne (w Koranie zabronił przedstawiania ludzkich twarzy), rozdrobnione nos olbrzyma. W odpowiedzi na takie zbrodnie i nadużycia piaskach Sphinx zaczął się zemścić na ludziach, wchodząc na ziemi w Gizie.

W rezultacie, naukowcy doszli do wniosku, że Sfinks w Egipcie stracił nos w wyniku silnych wiatrów i powodzi. Mimo to założenie nie znajduje się do chwili obecnej prawdziwym potwierdzeniem.

Oszałamiająca Tajemnice Sfinksa

W roku 1988, w wyniku narażenia na dym fabryki sody od pomnika przyzwoity część podzielonego bloku kamienia (350 kg). Listę zaniepokojony wyglądem i stanem obiektów turystycznych i kulturalnych, wznowione naprawy, otwierając tym samym drogę do nowych badań. W wyniku wnikliwej analizy Wielkiej Piramidy i Sfinksa kamiennych bloków przez japońskich archeologów została hipoteza, że pomnik został zbudowany dużo wcześniej grób wielkiego faraona. Wniosek był oszałamiające odkrycie dla historyków, którzy sugerowali, że piramidy, Sfinksa i inne konstrukcje grobowe – współcześni. Drugi Równie zaskakujące odkrycie było odkrycie, pod lewym drapieżnika łapy długi, wąski tunel połączony z piramidy Cheopsa.

Po japońskich archeologów Najstarszym zabytkiem zrobić hydrologów. Znaleźli ciało ślady erozji dużego przepływu wody, który przeniósł się z północy na południe. Po serii badań przez hydrologów stwierdził, że kamienny lew był niemym świadkiem Nilu – katastrofy biblijnym która nastąpiła około 8-12 tysięcy lat temu. Amerykański badacz John Entoni Uest wyjaśnił ślady erozji wodnej na ciele lwa i głowie ich brak dowodu, że Sfinks istniały w czasie epoki lodowcowej i jest datowany na dowolny okres do 15 tys. BC. e. Według francuskiej archeologii, historii starożytnego Egiptu poszczycić najstarszym zabytkiem, który istniał jeszcze w momencie zniszczenia Atlantydy.

Zatem kamienny posąg mówi nam o istnieniu wielkiej cywilizacji, która była w stanie wznieść taki wspaniały budynek, który stał się nieśmiertelny obraz przeszłości.

Czczenie starożytnych Egipcjan przed Sfinksem

Faraonowie egipscy są regularnie wykonane pielgrzymkę do stóp olbrzyma, który symbolizował wielką przeszłość swojego kraju. Oni składali ofiary na ołtarzu, który był między nogami, voskurivali kadzidła, odbieranie od gigantycznego cichym błogosławieństwem dla królestwa i tronu. Sfinks był nie tylko wcieleniem boga słońca dla nich, ale także święty sposób, który dał im sukcesji i moc prawną przodków. Reprezentował potężny Egipt, historia kraju znalazło odzwierciedlenie w jego majestatycznej postaci, urzeczywistniającym wizerunku każdego nowego faraona i obracając dostępny składnik w wieczności. Starożytne pisma pochwalił Sfinksa jako wielkiego Boga Stwórcy. Jego obraz powraca do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Astronomiczne wyjaśnienie kamiennych posągów

Według oficjalnej wersji, Sphinx zostanie zbudowany w 2500 pne. e. na rozkaz faraona Chefrena w czasie panowania IV dynastii faraonów. Ogromny lew znajduje się wśród innych wspaniałych budynków na płaskowyżu Giza – kamiennej trzech piramid.

Badania wykazały, że astronomiczne położenie figurą nie został wybrany przez niewidomego instynktu, zgodnie z punktem przecięcia się torów ciał niebieskich. Służył jako punkt równikowej, wskazując dokładną lokalizację na miejscu horyzont sunrise w dniu równonocy wiosennej. Według astronomów, Sfinksa 10.500 lat temu została zbudowana.

Warto zauważyć, że piramidy w Gizie znajdują się na ziemi w taki sam sposób jak trzy gwiazdy pasa Oriona na niebie tego lata. Według legendy, Sfinks i piramidy mają stałe położenie gwiazd, czasu astronomicznego, które starożytni Egipcjanie zwanych pierwszy. Od niebiańskiego uosobienie boga Ozyrysa, który rządził w tym czasie był Orion, konstrukcje stworzone przez człowieka zostały zbudowane w celu wizerunków gwiazd jego pasa w celu utrwalenia i ustala czas jego mocy.

Wielki Sfinks w miejscu turystycznym

Obecnie olbrzymi lew z ludzką głową przyciąga miliony turystów chcących świadkami legendarnych owiana ciemności wielowiekowej historii i wielu mistycznych tradycji rzeźby kamiennej. Zainteresowanie nim całej ludzkości ze względu na fakt, że tajemnica stworzenia pomnika pozostała nieujawniona, pogrzebane pod piaskami. Trudno sobie wyobrazić, jak wiele tajemnic utrzymuje Sfinksa. Egipt (zdjęcie pomnika i piramid można zobaczyć na każdym portalu podróży) może być dumna ze swojej wielkiej historii, wybitnych ludzi, wielkich zabytków, prawdy, z których ich twórcy podjęły z nimi w królestwie Anubis – bóg śmierci.

Duży i efektowny ogromny kamień Sfinks, którego historia pozostaje nierozwiązany i pełen tajemnic. Nadal skierowany rzeźby spokojny spojrzeć w dal i nadal niewzruszony jego wygląd. Ile wieków, jest niemym świadkiem ludzkiego cierpienia, próżność władców, smutki i nieszczęścia, które spotkało się z ziemi egipskiej? Ile tajemnic utrzymuje Wielki Sfinks? Niestety, wszystkie te pytania i odpowiedzi nie znajduje się na przestrzeni lat.