711 Shares 7553 views

Tarcza sprzęgła: Slave – ciśnienie

Sprzęgło w samochodzie służy do łączenia i odłączania wału korbowego i przekładni, przenosząc moment obrotowy na koła lub zatrzymując transmisję. W samochodzie z ręczną skrzynią biegów zawsze trzeba ręcznie sprzęgać lub odłączać sprzęgło, to znaczy, aby podczas rozruchu i podczas hamowania podłączyć lub odłączyć wał korbowy oraz przekładnię, na początku podróży.

Dysk sprzęgła

Prace płyt należy pocierać je ze sobą, z których każdy znajduje się na wale. Wynika to z faktu, że powierzchnia każdej płyty jest nierówna. Jest więc płyta dociskowa sprzęgła (połączona z silnikiem) i dysk sprzęgła (połączony z przekładnią).

Jak działa płyta sprzęgła?

Przy łagodnym rozruchu pod działaniem sprężyn płyta dociskowa jest docierana do urządzenia podrzędnego. Samochód zaczyna się poruszać, gdy oba te tarcze są przyczepiane, tzn. Dotknęły i zaczęły obracać się w jednym kierunku. W sprzęcie sprzęgła może być jako jeden napęd podrzędny, a dwa; Są nazywane odpowiednio: pojedynczymi dyskami i dwoma dyskami. Pierwsze z nich wykorzystywane są przede wszystkim do transportu pasażerskiego, dla samochodów ciężarowych o małych ładunkach, a także do samochodów dostawczych i autobusów. Mają najprostsze urządzenie i niską cenę, niezawodność i zwartość, a jednocześnie mają wysoką odporność na ścieranie; Są po prostu serwisowane, demontowane i naprawiane. Większość samochodów krajowych wyposażona jest w tzw. Suche sprzęgła cierne. W swoim przyrządzie przydziela się grupę części, która wykonuje napęd włączający, rozłączający i sprzęgło. Tak więc włączenie następuje pod wpływem działania sprężyn, podczas gdy wyłączenie następuje poprzez przezwyciężenie tej siły, gdy pedał jest wciśnięty. Sprzęgła cierne, w zależności od typu sprężyn, różnią się. Główna różnica polega na sprężynach samych siebie. W sprzęgle mogą być peryferyjne, a także membrana. Częściej spotykanym sprzęgłem są mechaniczne skrzynie biegów zainstalowane na nowoczesnych samochodach: z sprężyną membranową. Jeśli chodzi o sprzęgło dwutarczowe, są one szeroko stosowane w ciężarówkach, ponieważ ze względu na dużą masę pojazdu należy zwiększyć powierzchnię tarcia, pozostawiając zewnętrzne wymiary sprzęgła bez zmian.

Kolejność wymiany zespołów sprzęgła:

  1. Zespół sprzęgła jest demontowany.
  2. Sprawdzone powierzchnie tarcia w pobliżu koła zamachowego, tarcze sprzęgła, zwracają uwagę na oznaki zużycia, zadrapania.
  3. W przypadku wykrycia zużycia wymieniono następujące części: koło zamachowe, tarcze sprzęgła, sprzęgło .
  4. Sprzęgło jest zainstalowane. Płyta dociskowa musi być zamontowana na kole zamachowym; Do prasy napędzany krążek jest ciągniony przez wystającą część.
  5. Jeśli jest prawidłowo zainstalowany, sprzęgło musi się obracać swobodnie. Wszystkie niezbędne części muszą być smarowane.