276 Shares 3996 views

Motocykl M-72. Radziecki motocykl. Retro motocykl M-72

Motocykl M-72 z okresu sowieckiego był produkowany w dużych ilościach, od 1940 do 1960 roku w kilku zakładach. To miało miejsce w Kijowie (CMH), fabryka Leningrad "Czerwony Październik", w mieście Gorki (GMZ) Irbit (IMZ), w fabryce Moskwa motocykla (MMZ). Początkowo ciężki motocykl M-72 był produkowany wyłącznie dla dostaw przeznaczonych dla sił zbrojnych. Urządzenie jest wyposażone w maszynowy światła, który zamontowany z przodu wózka. Rower nie przybyć w sektorze cywilnym handlu, a jeśli dana osoba ma „top” na M-72, to zatrzymał się, a maszyna została wybrana bez wyjaśnienia.

misja wojskowa

Motocykl M-72 został sklasyfikowany z użyciem terminu „zbroi”, choć nie był opancerzony. Dołączone w zmotoryzowanych jednostek wojskowych i był podstawą do walki piechoty pojazd na równym podłożu. Decydujących bitew II wojny światowej nie miał motocykl, ponieważ nie był chroniony przed muszli i pociski wroga. To wystarczyło na mały fragment kopalni, aby dostać się do silnika i zatrzymał się, żołnierze pozostały bez pokrycia i umarł. Efektywne wykorzystanie M-72 było to możliwe tylko w przypadku ataku z piorunami w atmosferze zaskoczenia, gdy przeciwnik jest zdezorientowany i nie może stawić opór.

Rozpoczęcie produkcji

Prototyp M-72 był niemiecki motocykl BMW R71, najbardziej popularny model w Wehrmachcie struktur. Pięć z tych motocykli były potajemnie zakupione w Szwecji, przewieziono do Moskwy, zdemontowane i zbadane. W marcu 1941 roku fabryka motocykli Moskwa rozpoczęła produkcję wersji rosyjskiej. Radziecki motocykl okazał się nie gorszy od swojego niemieckiego odpowiednika, chociaż maszyna linia montażowa poszedł regularnie. Podstawowe jednostki i komponenty motocykl produkowany w różnych fabrykach: silnik sprawia, fabrykę samochodów o nazwie po Stalinie, skrzyni biegów – na MZMA Lenina Komsomołu (plant), wózek oraz wał napędowy wytwarzany w GAZ w mieście Gorki. Tak więc, w pierwszym, M-72 motocykla planowane uwalniania utrudnione przez niezgodność dostawców.

okresu powojennego

W czasie wojny, motocykl M-72 był produkowany w zakładach zlokalizowanych na wąglika strefy ewakuacji. Następnie dodano do nazwy indeksu „Ural”. Po zakończeniu wojny, ZSRR nastąpił boom eksport, rząd starał się uzyskać jak najwięcej pieniędzy ze sprzedaży towarów za granicą. M-72, radziecki motocykl eksportowane do 50 lat za granicą w dużych ilościach. M-72 "Ural" dobrowolnie zakupione w Europie. Prosta konstrukcja i niezawodność to główne argumenty przemawiające za modelu.

Od 1955 motocyklu „Ural” M-72 zaczął sprzedawać ludności wewnątrz kraju. cywilna wersja różniła ulepszony silnik, silne ramy, przekazującą moment obrotowy silnika do przewozu koła. Zbiornik gazu został ozdobiony napisem „Irbit”. Nominalnie motocykle samochody zostały uznane jako należące do ich właścicieli, ale tylko w czasie pokoju. W przypadku wojny, każdy motocykl „Ural” M-72 może zostać zarekwirowany i wysłany na front.

parametry techniczne

Konstrukcja M-72 również mieści się w procesie montażowym transportera, co pozwoliło na uwolnienie dużej liczby maszyn w stosunkowo krótkim okresie czasu. produkcja motocykl został ograniczony przez pragnienie projektantów w celu poprawy parametrów technicznych poszczególnych mechanizmów. Niemiecki motocykl BMW R21 zawiera szereg innowacji technicznych, które nie zostały uwzględnione w procesie, który został użyty w zespole wersji Radzieckiego. Dlatego inżynierowie chcieli dogonić i wprowadzony do produkcji wszystkich użytecznych osiągnięć niemieckich ekspertów.

Następnym krokiem było opracowanie konstrukcji ramy dupleksu: podwójna zmiany biegów – z dźwignią, oraz (ewentualnie), motocyklisty amortyzatorów sprężynowych zawieszenia z tyłu, z przodu strukturę teleskopową wideł. Zamiast przeniesienie łańcucha charakterystyczne transmisja radziecki motocykl ustalone. Praktykowane oddzielenie siłowników, w tym przypadku ustala dwa motocykl gaźnika.

konstrukcja silnika

Naprzeciw układ cylindra zapewniają dobre zrównoważenie silnika w połączeniu z nisko położony środek ciężkości, który znajduje się na wysokości 592 mm. Składniki pomocnicze – prądnica, pompa olejowa, timer – obracać za pomocą napędów zębatych. Cylindry odlane z żelaza były pokryte specjalnym czarnej farby o właściwościach odpornych na ciepło. Pozyskanie korbowy pracował na łożyskach igiełkowych. Korbowody zostały podzielone i każdy usiadł na szyi korby. Wiązało się to z poziomą osiowe przemieszczenie cylindrów w mm, w stosunku do każdej innej wartości 39,2. Podwójnie korbowy może zmniejszyć długość skrzyni korbowej powodu rozcieńczenie (18 mm) pomiędzy policzkami i czopów korbowych.

obiektów wojskowych

W motocykla M-72 w przykładzie wykonania cywilnego jeszcze ustanowione części do komórek i amunicji, a także urządzenia obrotowe do systemu broni maszynowej RPD. W tym przypadku nowy właściciel nie ma prawa do demontażu uchwytów armii. M-72 – motocykl, który opublikował zdjęcie na stronie – jest najlepszym przykładem czasów radzieckich.

ulepszenia

Od 1956 Irbit silnika roślin przełączony na model M-72M, który różnił się od poprzednich kilku ulepszeń. Bębny amplifikowano płyt o tłoczone poprawa szprychy montażowych różne optymalne położenie tylne skrzydło bardziej efektywne oczyszczenie z jej lepką brudu. przednie skrzydło podnosi się i mocuje się do nieruchomej części przedniego widelca. wózek zmienił swoją konfigurację.

modyfikacje sportowe

Wydanie M-72M nie trwała długo „IMZ” wkrótce włączony do produkcji modelu M-61. Oprócz standardowych motocykli roślin w Irbite opracowano modyfikacji sportowych M-72k, lekką konstrukcję, z silnikiem o pojemności 30 litrów. s., wyposażona w urządzenie do zmiany faz rozrządu.

M 72k, przeznaczone do wyścigów motokrosowych zasilanych ze specjalnego kanału, wykonuje masy powietrza od górnej pojemności zbiornika płyt. Motocykl Wheel „buty” w opony z głębokim bieżnikiem. Reflektora została usunięta, całkowity ciężar jest zmniejszony o jasnej stronie przyczepy.

Motocykl M-72, części zapasowe

W Związku Radzieckim, w związku z gospodarki planowej, produkcja części zamiennych został podniesiony do najwyższego poziomu. Wierzono, że środki techniczne powinny być gwarantowane do zapewnienia możliwości naprawy. Dlatego założyliśmy inwentarz, który przez wiele lat zbierał kurz w magazynach. Jak wszystkie motocykle z okresu radzieckiego, M-72 został wyposażony w części w nadchodzących dziesięcioleciach. Obecnie brak zestawu do ciężkiego motocykla od drugiej wojnie światowej.

Motocykl M-72, cena

Obecnie na rynku pojazdów używanych w partii ofert. Nie jest wyjątkiem i M-72 „Ural”. Istnieją nawet rzadkie przypadki – motocykle retro kin w 1957 roku. Koszt zależy od ich statusu – jeśli to tylko samochód trójkołowy jest zardzewiałe, to może kosztować 10 tysięcy rubli. Ale jeśli rower zdał resuscytacji techniczną przywrócone przez odpowiedniej technologii, posiada doskonałą prezentację, kwota ta może wzrosnąć do 399 tysięcy rubli, jako że nie jest to motocykl, a wyłącznym retro.