433 Shares 4335 views

Zhak Lakan, francuski filozof i psychiatra: biografia

Zhak Lakan – wielki francuski psychoanalityk i filozof. Przez całe swoje życie poświęcił na zmieniające świat psychologii, uczynić go bardziej zrozumiałe i dostępne. Z tego powodu jest on uważany za jednego z najwybitniejszych ekspertów w tej dziedzinie. Jak jego popularność jest drugi tylko do jednego człowieka – ojca współczesnej psychoanalizy Sigmunda Freuda.

Więc jaka jest historia życia Jacques'a Lacana? Jak udało mu się dotrzeć tak wysoko w psychologii? Kto był jego nauczycielem i mentorem? I jak popularna teoria Jacques Lacan?

szczęśliwe dzieciństwo

Pełna nazwa psychiatra – Jacques-Marie-Émile Lacana. Chłopiec miał szczęście urodzić się w jednym z najpiękniejszych i najbardziej melodyjnych miejsc na naszej planecie – mianowicie, w Paryżu. Stało się to 13 kwietnia 1901 roku w rodzinie kupieckiej octu. Należy zauważyć, że rodzina Lacana był bardzo konserwatywny i pobożna. Dlatego w 1907 roku został skierowany na studia w Kolegium Św Stanisława.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Zhak Lakan chciał zostać psychoanalitykiem, ale jego pasja do odkrywania ludzkiego umysłu była widoczna już od najmłodszych lat. Być może ze względu na to, że chce połączyć swoje życie z medycyną.

Edukacja i wczesne lata

Bezpośrednio po ukończeniu studiów w 1919 roku, Zhak Lakan idzie do lokalnego Uniwersytetu Medycznego. Naturalnie, jako głównego kierunku wybiera psychiatrii. Jest też w tym okresie po raz pierwszy zainteresował się teorii i praktyki Sigmunda Freuda.

Po ukończeniu studiów (1926) został skierowany na staż w szpitalu św Anny. Tu staje kurator czasie wybitny psychiatra Clerambault, znany ze swojej pracy nad analizą pracy autonomicznej świadomości i paranoidalną delirium.

Nowy uczeń natychmiast zdobywa serce swojego mentora prawdziwego zainteresowania w rzemiośle. I dlatego nauczyciel przekazuje Lacan całą naszą wiedzę i rozwój, które silnie zachęca przyszłych lekarzy. Później będzie on podzielić się z widownią, mówiąc: „Clerambault. – jest jedynym prawdziwym nauczycielem, którego miałem szczęście spotkać na drodze”

Najważniejsze daty: Okres przedwojenny

 • 1931 – dyplom z medycyny sądowej psychiatra. Data ta może być traktowana jako punkt wyjścia, od którego rozpoczął drogę Lacan jako psychoterapeuta.
 • 1932 – praca doktorska na temat „Paranoid psychozy i jej wpływ na człowieka.” Praca ta wywołała prawdziwą furię wśród badaczy psychologii i filozofii. Nawet Salvador Dali zauważyć jego znaczenie i wartość dla przyszłości psychoterapii.
 • 1933 – ślub z Marie Blondin. Ich małżeństwo było nieodpartym impulsem pasji, która dała Jacques trzech wspaniałych dzieci.
 • 1936 – występ na Międzynarodowym Kongresie Psychoanalitycznego w Anglii. To tutaj po raz pierwszy przedstawił swoją teorię „Mirrors”, który od tego czasu stał jedna z doktryn jego nauk. Jednak jego przemówienie zostało przerwane z powodu niezrozumienia ze strony kolegów.
 • 1938 – Zhak Lakan staje się członkiem społeczeństwa psychoterapeutycznej Paryżu. Pozwala to pracować na swoich badaniach z jeszcze większym zapałem i entuzjazmem.

Najważniejsze daty: okres powojenny

Po pierwsze padły strzały nad głowami Europejczyków, Lacan postanowił pomóc jego ludzi niż wszyscy mogą. Dlatego w czasie wojny pracował jako lekarz w terenie, ratowania życia i dusze ludzi.

 • 1953 – czas wielkich zmian w życiu Lacana. W tym roku umiera jego pierwszej żony, po czym ożenił Silvii Batay. Również on został wybrany prezesem Towarzystwa Psychoterapii w Paryżu. Ale w tym samym roku, a jego liście, a jego polityka innowacji spowodowane niechęci uczniów. Ostatecznie Lacan założył własną francuską psychoanalitycznej Society (SPO).
 • 1962 – Apogee nieporozumienie teorii Lacana. Szerokich mas nie chcą uczyć swoje prace i dlaczego zabrania się prowadzenia wykładów w tradycyjnych uniwersytetach. Jedynym wyjątkiem jest szkoła Freuda, który również założył.
 • 1966 – „napisany” książka na zewnątrz. Jest to punkt zwrotny w życiu Jacques, jak jego praca pokonał mur niezrozumienia i stała się bestsellerem.
 • 1969 – uniwersalna akceptacja. Oprócz zwykłego sukcesu, ale także otworzył drzwi do kadry dydaktycznej uczelni. Co więcej, nawet zaproponował, aby prowadzić jeden z Wydziału Psychologii.
 • 1975 – Teraz cały świat wie, kim jest Zhak Lakan. Seminaria i konferencje z jego udziałem zostały przeprowadzone w całej Europie i poza nią. W szczególności, zaczął wykładać w niektórych uczelniach Ameryki.
 • 1980 – Jacques zamyka szkoły Freuda w Paryżu, bo nie może zarządzać. Ale otwiera nowe społeczeństwo „dzieło Freuda” w nadziei, że jego ideały nie są zapomniane w przyszłości.
 • 09 września 1981 – Zhak Lakan umiera. Mówią, że jego ostatnie słowa była fraza: „Zostanę na swoje … Ja odchodzę.”

Zhak Lakan: Książka

Niestety, większość prac Lacana nie mógłby żyć do naszych dni. Po tym wszystkim, wielki naukowiec nie lubię pisać swoje myśli i tak wiele książek o jego nauki zostały spisane ze słów jego przyjaciół i współpracowników.

I jeszcze nauczyć psychoanalizę Jacques Lacan można odczytać jego bestseller „pisemne”. Ponadto, w formie drukowanej ma większość swoich seminariów, które w ostatnich latach zostały przetłumaczone niemal wszystkie języki świata.

Również bardzo zainteresowany w książce ukazując relacje między mową i ludzkiej świadomości. Ich nazwy są :. „Funkcja i pole mowy języka w psychoanalizie” i „wystąpienie litery w nieświadomości, albo los powodu po Freuda”

Zhak Lakan: cytaty

Kompletna biografia Lacana chcą niewielki zestaw swoich cytatów. Po tym wszystkim, tylko oni będą w stanie wykazać, w jaki sposób był Jacques w prawdziwym życiu.

 • „Przed mowy nie jest ani prawdziwe, ani fałszywe.”
 • „W celu fikcji przyniósł mi przyjemność, powinno być coś dziwnego nawet do siebie.”
 • „Nienawidzę, jak sama miłość – nieograniczony kariery.”
 • „Cenzura jest jedynie, aby oszukiwać przez kłamstwo.”
 • „Świat słów zawsze tworzy świat rzeczy.”