222 Shares 8323 views

Samochód DeLorean DMC-12: Dane techniczne, zdjęcia

DeLorean DMC-12 – samochód produkowany w latach 1981-1982 przez DeLorean Motor Company. Uwalnianie tego modelu została koncentruje się na rynku motoryzacyjnym USA.


Jego produkcja została wznowiona w 2008 roku i trwa do dziś, jednak dostać się samochodem, można tylko na specjalne zamówienie.

Biografia DeLorean DMC-12 Twórca

Model ten, znany z filmu „Powrót do przyszłości” – o tworzeniu Dzhona Deloreana, jednego z najbardziej tajemniczych i jasnych nazwisk w branży motoryzacyjnej od 20 wieku. Urodził się 6 stycznia 1925 w rodzinie imigrantów rumuńskich. Nawet jako dziecko, John wziął wielkie zainteresowanie samochodami. Ojciec pracuje w tym czasie w fabryce Forda w Detroit, dziesięć-letni syn zauważył pragnienie technologii i kupił mu używany Ford Model T. John wykopane przez wiele godzin w samochodzie na podwórku.

Przeszkoleni w Szkole Inżynierii, młody DeLorean wyświetlane wybitne zdolności w opracowywaniu i fizyki. W 1941 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Lawrence Technological, gdzie został przyjęty bez egzaminów wstępnych.

Ale jego trening nie trwał długo, ponieważ został wcielony do wojska w związku z wejściem Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej. Ale przed John szczęście nie spada, ponieważ jest w rezerwie. Po demobilizacji kontynuował studia i ukończył z wyróżnieniem studia w 1948 roku. Dwa lata później podjął pracę w firmie Chrysler, równolegle studiując na Uniwersytecie Technicznym w Grupie specjalistyczne „Automotive Engineer”. Po ukończeniu studiów, nie pozostają w Chryslerze, a po przejściu na wiele problemów firmy Packard, który jest zaangażowany w produkcję „lux” samochodów klasy.

Packard John DeLorean ujawniły jego potencjał w dużej mierze ze względu na najlepszy zespół projektantów i inżynierów w Stanach Zjednoczonych, pracując w nim. Wszystko, co mógł z zwykłego inżyniera, aby stać się kierownik działu projektowania przez cztery lata. W 1956 roku Packard Company przestała istnieć jako samodzielna marka, a DeLorean otrzymał ofertę na czele Departamentu Rozwoju w elitarnej jednostce koncern General Motors – Pontiac. Musiał się wycofać Pontiac z kryzysu i umieścić kilka nowych modeli do produkcji, co DeLorean powodzeniem.

Już w tym czasie Jan posiadał potężne samochody sportowe. Dwa lata później, zaproponował, że kierownictwo projektu dwumiejscowego sportowego coupe z silnikiem 6-cylindrowym. Odrzucili pomysł ze względu na fakt, że „nowość” może stworzyć nowy konkurs wewnętrzny marki Corvette. Delorean jednak znaleźć sposób na obejście zakazu i wyposażone Tempest 325-moc V8 pojemności silnika od 6,4 litra. Samochód stał się tak popularny, że został odizolowany od linii Tempest, przemianowany Pontiac GTO.

Pontiac GTO stał się kultowy samochód, otwierając erę samochodów amerykańskich muskl. Przyniósł Doloreanu światową sławę. W 1965 roku, w wieku 40 lat stał na czele dywizji Pontiac i najmłodszy wiceprezes w historii General Motors. W 1969 roku został przywódcą głównej marki korporacyjnej – Chevrolet, a trzy lata później John Dolorean rankingu wiceprezes GM do produkcji, to znaczy stał się drugim człowiekiem w olbrzymim niepokojem. Do „top” pozostał tylko jeden krok, ale w 1973 Dolorean z GM, tłumacząc, że nie był zainteresowany współpracą. Mówiono, że akcjonariusze wiedzieli o fałszywych schematów Dzhona Deloreana. Aby nie doprowadzić sprawę do sądu, postanowił opuścić firmę na własną prośbę.

Po opuszczeniu DeLorean opuszcza swój apel o tylne koła napędowe samochodu sportowego. To rejestruje firmę DeLorean Motors i zaprasza na stanowisku głównego projektanta jego przyjaciel Bill Collins, z którymi pracował w Pontiac. Poszli razem do Turin Motor Show, gdzie spotkali się słynny Giorgetto Dzhuarda i poprosił go, aby zaprojektować coupe dwumiejscowego. Zgodził się i dostał wolną rękę pod jednym warunkiem: że samochód musiał mieć drzwi skrzydłowe podobny, jak 300 SL Gullwing Mersedes. Wkrótce dostał szkic modelu DMC-12. Konstrukcja samochodu powiedział, że wpada w kategorii „samochody sportowe”.

Pierwsze kroki do snu

John Dolorean natychmiast kupuje od firmy CTC prawo do użycia specjalnej technologii do produkcji paneli z włókna szklanego i pianki uretanowej. DeLorean zdecydował się cała karoseria wykonana jest z tworzywa sztucznego, a nie tylko drobne szczegóły. Ta konstrukcja nie ulega korozji i mniej trwałe niż zwykłej stali. Ale postanowił wyjść poza to i oblitsevat samochodowego stali nierdzewnej. Stało się tak nie tylko dać ekstrawagancji samochodów, ale również dla gospodarki: z widokiem na zewnątrz blachy ze stali nierdzewnej z tworzywa sztucznego nie jest droższe niż standardowe farby oparciu o stalowy korpus.

Opracowanie modelu

Zbierz DeLorean DMC-12 DeLorean postanowił w Irlandii Północnej, ale nie w Stanach Zjednoczonych. Powodem tego są pieniądze: Wielka Brytania zobowiązała kredytu pod warunkiem, że stworzy 2500 miejsc pracy w niespokojnym regionie państwa. W 1978 DeLorean Motors otrzymała pożyczkę w wysokości 100 milionów dolarów, a następnie budowę montowni w mieście przedmieściach Danmarri, Belfast. W tym czasie, Collins zbudowany pierwsze dwa prototypy podstawie szkiców Giugiaro, zamówił urządzenia do wytwarzania części i znaleźć odpowiedni silnik do przyszłości delorean DMC-12. specyfikacje techniczne z 130-konnym silnikiem V6 o objętości 2,85 litra, opracowane wspólnie przez Renault i Peugeot z Volvo, by nie zaskoczyła nikogo, nawet w tym czasie. Decyzja o użyciu została podjęta ze względu na brak czasu, aby zbudować nowy silnik, ponieważ zgodnie z warunkami umowy z brytyjskim DeLorean miał rozpocząć montaż modelu produkcji w maju 1980 r. samochody sportowe na świecie w tym czasie znacznie lepsze właściwości techniczne pojazdu, ale nie mógł dopasować swój projekt.

Z czystym arkuszu

Budowę całkowicie nowego samochodu w ciągu dwóch lat jest praktycznie niemożliwe, nawet dla dużej korporacji z kilku tysięcy inżynierów, ponieważ w tym czasie wszystkie prace są wykonywane ręcznie, bez komputerowego wspomagania projektowania. Tworzenie dokumentacji technicznej dla modelu DeLorean DMC-12 wkrótce zamarł, więc DeLorean podpisał umowę na przeprowadzenie wszystkich prac z firmą Lotus, dając pracę do 10 milionów. Główny projektant firmy Lotus zamieszczone na tej pracy Michael Lauzbi najlepszym specjalistą w podwoziu zawieszenie. Przed nim stał się bardzo poważny problem, ponieważ wszystkie osiągnięcia Collins nie nadaje. Dla samochodu jako niestandardowej konstrukcji i materiałów to potrzebne poważne podejście do procesu rozwoju.

W 1980 roku projekt został całkowicie przebudowany, a na rozwój Collins był tylko do otwierania drzwi. Praca spowolniony ze względu na kreślarzy błędów, złej jakości w produkcji modeli i słabej dyscypliny w fabryce. W celu zaoszczędzenia czasu w projektowaniu DMC-12 Delorean stosowane rozwiązania techniczne ostatnim projekcie Lotus Esprit Turbo model. W większości przypadków doszło do zawieszenia i podwozia.

Zawieszenie i podwozie

Lauzbi pierwszy wziął na podwoziu. Prostokątna rama podstawy i o kształcie litery T przednie i tylne elementy nośne przewidziane Collins zapewnić dobrą jakość i sztywność. Ale jej sfinalizowanie zajmie czasu, który nie był w stanie w DeLorean. W końcu podwozia pojazdu wykonane w dwóch połączonych ze sobą litery Y. bazowej na podstawie montażowej przymocowana podramek dla silnika układu chłodzenia i mającej elementy zawieszenia. Przekładnia i zbiornik paliwa umieszczony wewnątrz ramy. zmiany wynikają było zmniejszenie sztywności wzdłużnej korpusu od 7000 do 2400 Nm 2 / ° C

Samochód DeLorean DMC-12 był klasyczny dla samochodu na tylne koła rozkład masy: 69% wagi poszedł na tylną oś i 31% – na przedniej osi. Zawieszenie samochodu został opracowany przez Lotus Esprit Turbo obrazu. To był typowo amerykański – miękkie i wygodne. Koła przednie i tylne mają różne wymiary: przód 195/65 R14 były wąskie, a za – szeroki R15 235/65.

silnik

130 KM 6-cylindrowy silnik 2,85 l zakupiono we Francji. Miał wysoką niezawodność i niską cenę kosztów. Właściciele DeLorean DMC-12, którego cechy są gorsze od konkurentów wskazał na małą pojemność samochodu na wiele sposobów. W porównaniu z „niemiecki” i „włoski” jest tym samym dynamika kosztów wozu był „blady”. Michael Lauzbi Uważa się, że mocniejszy silnik nie będzie pasował do zawieszenia sztywność. „Setki” samochód przyspiesza w 9, a jego prędkość maksymalna została opracowana wyłącznie przez 209 km / h.

Seria wzmocnionej silnika

We wrześniu 1982 roku zakład w Danmarri wyprodukował kilka 156-osobową DeLorean DMC-12. Modele z serii 502, cena jak władza była znacznie wyższa niż w poprzednim modelu DMC-12: około 30 000 dolarów. Rozwój i regulacja silnika zaangażowani eksperci z Legend Industries. Modele te zostały zebrane wśród ostatni krótkiej historii firmy DeLorean Motors. Jednostka napędowa została pokryta w 5 przekładnią manualną lub 3-przekładnia automatyczna Renault.

Na drodze

Miękkie zawieszenie, powolność i valkost manewry – tak droga okazało delorean DMC-12.

Pomimo ogromnych wyzwań, model rozwoju jest jeszcze ukończona jesienią 1980 roku. Badania przeprowadzono na drogach Irlandii Północnej, gdzie model testowy stworzony poruszenie wśród mieszkańców. Futurystyczna sylwetka, niestandardowe drzwi i błyszcząca powierzchnia ciała przyciąga uwagę ogromną liczbę widzów. przystanek samochód zamienił się półgodzinny wykład dla ciekawskich.

Produkcja pojazdów

Maszyna Delorean otrzymał wsparcie ze strony prasy, ale stało się jasne, że firma DeLorean Motors jest w trudnej sytuacji finansowej z powodu ogromnych kosztów nieplanowanych.

W lecie 1981 roku na wydziale projektowania zakładu Danmarri rozpoczął pracę nad poprawą silnika DMC-12, aby zwiększyć jego moc. Inżynierowie zaczęły zmieniać ustawienia zawieszenia w kierunku „sportowy”. W tym samym czasie, DeLorean podejmuje decyzję o sposobie przygotowania koncepcji nowego modelu. Zasugerował, że powinno to być sportowy samochód czteromiejscowy z kompozytu lub Kevlar koncepcji nadwozia Meduzy, który stworzył w 1980 roku ta sama Georgeta Giugiaro.

problemy finansowe

Firma stara się znaleźć pieniądze i wyjść z otworu długu, ale czas został stracony. Recesja w gospodarce Stanów Zjednoczonych w 1981 roku doprowadziło do spadku popytu na samochody, co dodatkowo pogorszyło sytuację spółki Delorean. Próbuje uzyskać kolejną pożyczkę od rządu brytyjskiego, ale to nie działa. W lutym doszło do skandalu z firmą Renault, który zaczął się domagać zwrotu silników dostarczanych, grożąc sporów. Wkrótce firma DeLorean Motors wprowadził kontrolę zewnętrzną, po którym cały majątek, w tym niezrealizowane 2000 DeLorean DMC-12 i około 900 aresztowanych drzwi. DeLorean starał się znaleźć pieniądze w dowolny sposób, obiecując uratować firmę i pracę swoich marzeń. To dążenie do niczego dobrego nie doprowadzi, w rzeczywistości był na ławie sądowej. DeLorean był zamieszany w oszustwa z kokainą. Wyjaśnił to przez fakt, że inne sposoby, aby znaleźć pieniądze po prostu nie było. Rewolucyjny samochód zniknął.

drugi wiatr

O DMC-12 jest chwilowo zapomniane, ale słynny reżyser Robert Zemeckis, zaprosił samochód sfilmować w trylogii „Powrót do przyszłości”. Po premierze filmu w 1985 roku, odsetki w samochodzie wybuchła ponownie. Jego cena na rynku wtórnym od razu strzał.

W tym czasie DeLorean został uniewinniony, ale nie wróciła do niego dawnej świetności. Do roku 1988 włącznie, kontynuował procedurę upadłości spółki, w wyniku czego stracił DeLorean.

obecnie

W 2008 roku, firma Texas DeLorean Motor Company, posiada wszystkie prawa do marki, wznowiono produkcję samochodów z 20 jednostek rocznie. Wcześniej spółka świadczyła tylko właściciele części i przywrócić stary model.

Samochód pojawia się często w telewizji, w filmach, programów, gier komputerowych.

Na przykład, że świeciły w takich filmach jak "Beverly Hills", "Idiokracja" (2005), "The Wedding Singer", "Hacker", "Big Fat Liar", "Castle", „Arthur. Idealny Millionaire „i wiele innych.

wyniki

DMC 12 był i pozostaje do dziś jednym z katalogu DMC. Podczas 1981-1982 lat DeLorean Motor Company wyprodukował około 9000 samochodów. Cena Delorean z silnikiem 130-konnym została znacznie przesadzone, a było około 25 000 dolarów.

Futurystyczny design samochodu przeciwstawił monotonia 80s. Model został skierowany na elitarnej publiczności i jest sławna w sobie. Wśród wszystkich jego unikalnych cech, – drzwi, otwierając w górę. Drzwi te nie stwarzają problemów podczas parkowania na pokład lub wysiadania z pojazdu, zgodnie z wymaganiami dla nich tylko 35 cm odległość.

Marka Delorean, pomimo stosunkowo niskie wskaźniki techniczne produkowanych modeli, jeszcze trafić samochodów sportowych.

W 1982 roku fabryka w Irlandii Północnej przestała istnieć z powodu bankructwa firmy i skandale z Dzhona Deloreana.