688 Shares 8347 views

Solanka grzyb

Solanka grzyby mogą być wytwarzane z różnych rodzajów grzybów, świeżych lub kapustą. Grzyby stosowane do gotowania pikantne, świeży, trawione i suszy. Dla halofitów dobrze nadają Borowik, grzyby, grzyby masła, Gołąbek, bieli i osika, może być również używany świeże lub marynowane grzyby.


Solanka świeżych grzybów z kapustą

To danie jest przygotowywane bez mięsa, więc może być używany do wegetariańskiej i warzyw tabeli. Podstawą halofitów jest bulion grzyba z suszonych lub świeżych grzybów. Aby przygotować to danie będzie potrzeba 200g. grzyby, 0,6 kg kapusty białej, olej roślinny, małe marchewki i cebuli, 2 dojrzałych pomidorów, liście laurowe, koncentrat pomidorowy.

Grzyby dokładnie oczyścić i gotować przez godzinę. Patelni smażyć posiekaną marchew i cebulę, następnie dodać sok pomidorowy lub przecier pomidorowy i obrane, pokrojone pomidory. Pomidory łatwe czyszczenie ich karbem poprzecznie i umieszczenie ich na kilka sekund we wrzącej wodzie.

Gulasz warzywny na kilka minut, następnie trzeba dodać drobno posiekanego kapusta świeża. Wszystko wymieszać warzywa, sól, przyprawy
pieprz, a następnie dodać grzybów bulionu. Solanka grzyb powinien dusić około 40 minut, po czym dodano pokrojone grzyby. W ciągu zaledwie kilku minut, aż gotowane w naczyniu, dodać kilka liści laurowych. Po wyłączeniu ognia, solanka grzyb powinien być dobry napar, około pół godziny. Podawać danie z kwaśną śmietaną i świeżymi ziołami.

Solanka grzyby z kapustą

Zwykle jest to danie przygotowane w zimie, przy użyciu domowej roboty z warzywami. Aby przygotować kaszę się 200 gramów. solone lub suszone grzyby (korzystnie biały), 80 g. marchew, pietruszka, 140 g. cebula, pół szklanki soku pomidorowego lub 100g. przecier pomidorowy, 2 duże ogórki, 0,6 kg
kwaszona, sól, cukier, pieprz.

Potraktowane wstępnie gotowane grzyby, a następnie generuje się w cedzidło i ochładza. Zostały one następnie pokroić na małe plasterki i smażone w oleju roślinnym. Kapusta kwaszona umieszcza się w garnku lub dużej patelni, dodać bulionu grzybów, sól, cukier, koncentrat pomidorowy i dodano w ciągu jednej godziny. W oddzielnej patelni kroi się na cienkie paski, pietruszka, cebuli i marchwi. Następnie do mieszaniny warzyw cięcia diamentów dodać ogórki, wstępnie krystalizacji. Smażone warzywa i grzyby są dodawane do kapusty. Solanka grzyb należy gotować przez kolejne 15 minut. Kiedy służąc danie można posypać masła, posypać pietruszką i pokruszonych herbatników.

Zbioru halofitów na zimę

Gotować galimatias może być na wysokości sezonie grzybowym i otwartych słoików pachnący przekąskę w mroźnej zimy. Aby ugotować galimatias w zimie potrzeba 1,3 kg świeżych grzybów (masło, brązowy cap borowikami, osika), 1,3 kg świeżej kapusty, 350 gr. cebula, marchew i pomidory. Weźmy 120 gramów. rafinowany olej roślinny, 160 ml 6% octu, 70 ° C. grubej soli i 50 ° C. cukier.

Grzyby i warzywa dokładnie płukano i oczyszczone. Warzywa pocięte na cienkie plasterki, drobno posiekanej kapusty, grzybów i pocięciu na plasterki. Wszystkie składniki zostały umieszczone w dużym emaliowanego naczynia i, ciągle mieszając, dodano w ciągu 40 minut. Następnie dodano cukier, sól, pieprz, ocet, i całość miesza się dokładnie gaszenia dalszych 20 minut. przyprawy
Można również użyć goździki, tymianek i liść laurowy.

Przesunięcie gotowy worek w szklanych słojach, wstępnie prosterillizovannye zwijana lakierowane cyna pokrywa
i owijania. Banki muszą ostygnąć do stopniowego ochłodzenia. sklep
preform najlepiej w chłodnym miejscu.