571 Shares 2419 views

Zewnętrzne urządzenie pamięci masowej (TSD): charakterystyczne, funkcji i klasyfikacji.

Każdy właściciel komputera lub laptopa musiał słyszał o zewnętrznych urządzeniach pamięci masowych, ale co to jest i co wygląda, nie było możliwe w rzeczywistości. Nadszedł czas, aby wyeliminować luki w wiedzy i poznać wspaniałe gadżety i technologie, które mogą ułatwić życie użytkownikom.

W tym artykule znajdują się zewnętrzne urządzenia pamięci masowej. Czytelnik zapraszany jest do sprawdzenia, jak wyglądają, zasady ich działania i głównego celu wykorzystania tej techniki w życiu codziennym. Ponadto użytkownik zapozna się z nowoczesnymi urządzeniami, poznawszy ich charakterystykę, typy i klasyfikację.

Musi istnieć zawsze motyw

Jakakolwiek technika, która pojawia się na rynku, musi z pewnością wykonywać pewne zadania, w przeciwnym razie po prostu nie będzie popytu na nowość. Do przechowywania danych wymagane są zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (VCD). Informacje w takich przypadkach mają duże objętości i muszą być zachowane w uczciwości przez dłuższy okres czasu. W związku z tym pojawiają się wymagania dotyczące samych urządzeń: niezawodność i objętość, bez których nie będzie rezultatu. Jednakże czytelnik powinien wiedzieć, że oprócz podstawowych wymagań istnieją dodatkowe zadania:

  • Szybkość pisania informacji – im wyższa, tym lepiej dla użytkownika;
  • Koszt urządzenia rejestrującego i nośników ;
  • Obsługa szyfrowania – istnieją również tajne dane;
  • Zgodność – dobra, gdy medium można czytać na innym komputerze.

Jak pokazuje praktyka, niemożliwe jest znalezienie uniwersalnego urządzenia, które może spełnić wszystkie wymagania. Dlatego kupujący często uciekają się do wyważania, decydując się dla siebie, co jest dla nich ważniejsze. W każdym razie każdy użytkownik znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje na rynku.

Koniec uzasadnia środki

Wielu czytelników będzie zainteresowanych klasyfikacją zewnętrznych urządzeń pamięci masowej. Stało się tak, że na rynku komputerowym istnieje ścisły podział produktów zgodnie z ich podstawowymi kryteriami:

  1. Pojemnościowy . W kontekście dużego przedsiębiorstwa, które posiada ogromną bazę danych, jest to zdolność przewoźnika, który jest pierwszym. Tu rozmawiamy co najmniej kilkanaście terabajtów, które muszą być przechowywane codziennie.
  2. Szybka . W większości przypadków szybkie nagrywanie jest konieczne tylko dla tych firm i organizacji, w których chcesz przechowywać materiały multimedialne (dźwięk i wideo). Warto zauważyć, że w takich sytuacjach nie ma wątpliwości co do długoterminowego przechowywania danych.
  3. Proste . W segmencie domowym w pierwszej kolejności jest koszt i łatwość użycia. Oczywiście, dla przeciętnego użytkownika, kompatybilność i duża szybkość pisania i czytania informacji nie są zbędne.
  4. Niezawodny . To kryterium jest lepiej nazywane długoterminowym, ponieważ koncepcja niezawodności dla wszystkich mediów jest inna.

I czy jest to konieczne?

Celem zewnętrznych urządzeń magazynujących dla każdego konsumenta jest inne. Duże przedsiębiorstwa muszą zapisywać codzienne zmiany w bazie danych. Faktem jest, że duże ilości informacji nie mogą być po prostu umieszczane na podstawie kilku serwerów i wielu komputerów. Dokumentacja z ostatnich okresów zawsze musi dotyczyć np. Analizy lub tworzenia raportów.

Użytkownicy domowi mogą łatwo rezerwować zawartość multimedialną, zapisywać zdjęcia, pliki wideo lub muzyczne. Nawiasem mówiąc, wielu właścicieli komputerów i laptopów naiwnie uważa, że informacje są bezpiecznie przechowywane na dysku twardym. Jednak bardzo niewiele osób wie, że stale pracujący dysk twardy znacznie skraca żywotność, a nie zastrzeżone informacje mogą się po prostu zgubić. W tym celu komputery użytkowników w sklepie są wyposażone w napędy DVD umożliwiające nagrywanie na dyskach optycznych.

Uniwersalna optyka

Tak, media optyczne są najprostszym przykładem. Tutaj zewnętrzne urządzenia pamięci masowej to płyty CD, DVD, HD i Blu-ray. Głównym kryterium dla takich przewoźników jest wysoka niezawodność przechowywania danych. Jest to średnio 70-100 lat. To prawda, że wskaźnik ten jest wykonalny tylko w przypadku niezawodnej ochrony dysków przed wpływem fizycznym.

Co się tyczy tomu, możemy już zobaczyć podział na kategorie, na których dyski CD i DVD mają odpowiednio 700 MB i 4 GB, a nośniki Blu-ray to 25-50 gigabajtów. Nawet przy pojemności koszt urządzenia pisarskiego wzrasta wraz z mediami. Nie zapominaj o szybkości nagrywania – ponieważ urządzenia optyczne generują informacje na dysku liniowo (laser jest jednym), to zajmuje dużo czasu na zapisanie dysku o dużej pojemności.

Zalecenia dla profesjonalistów IT

Jednak optyczne zewnętrzne urządzenia pamięci masowej komputera są wciąż popularne wśród użytkowników domowych, a także wymagają małej firmy, w której istnieje przepływ pracy lub jest mała baza danych. Specjaliści zalecają preferowanie konwencjonalnych napędów DVD. Faktem jest, że to urządzenie jest w złotych środkach według kryterium "jakości cen". I z kompatybilnością użytkownicy nigdy nie będą mieć problemów.

Warto zwrócić uwagę na użytkownika i możliwość przepisywania informacji (choć w tym celu trzeba będzie kupić odpowiednie media). W każdym przypadku nabywca otrzyma przyzwoite zewnętrzne urządzenie magazynujące, które ma najbardziej niezbędne cechy. Producenci LG, Samsung i Asus udowodnili, że są na rynku napędów optycznych. Ale media są lepiej kupować pod marką Verbatim – firma ta nie ma wadliwych produktów.

Nieulotna pamięć

Tak, konwencjonalne dyski flash i dyski SSD można również uznać za płyty VCD, ale w tych przypadkach, gdy chodzi o domowe użytkowanie lub krótkotrwałe przechowywanie danych. Faktem jest, że pojemności z pamięcią nieulotną mają wysoki koszt w stosunku "cena-objętość" i niewiarygodne. Jak pokazuje praktyka, ten sam dysk flash może być bezużyteczny przez zwykły statyczny ładunek elektryczny, który gromadzi się w organizmie człowieka. Taka charakterystyka nowoczesnych zewnętrznych urządzeń magazynowych oczywiście nie działa na rzecz pozornie prostego i niezawodnego sprzętu.

Nie trzeba ukrywać złudzeń, że sytuacja z pamięcią NAND ulegnie zmianie w nadchodzących latach. Wolumeny będą rosły w bezpośredniej proporcji do wartości. Problem ze statycznością nie może zostać rozwiązany, ponieważ wtedy konsumenci nie będą musieli kupować nowych urządzeń. Dla średnich i dużych przedsiębiorstw, a także dla fabryk i przedsiębiorstw, taki nośnik informacji nie jest przydatny jako niezawodny posiadacz informacji.

Niewiarygodne urządzenia

Eksperci zalecają, aby wszyscy początkujący, którzy są źle zorientowani w technologię komputerową, wykluczają z listy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej, takich jak karta pamięci i dysk flash. To nie na nic, że te produkty są nawet w sklepowych oknach w dziale akcesoriów, a nie w niezawodnych urządzeniach do przechowywania danych.

Problemy z takimi dyskami są dużo. Począwszy od normalnej awarii pod wpływem napięcia statycznego, kończąc banalne uszkodzenia fizyczne w wyniku upadku lub wilgoci na stykach urządzenia. Tak, ta technika jest niedroga, łatwa w użyciu i ma dużą objętość. Ale podstawowym celem jest krótkotrwałe przechowywanie danych, co jest konieczne w przypadku transportu. Na tej zasadzie tego produktu i kończy się.

Jak wybrać dysk flash USB?

Właściwości zewnętrznych urządzeń pamięci masowej opartych na pamięci Flash są tylko jedną – to szybkość zapisu danych. Nie potrzebuj nabywcy do przeglądania wyglądu, wygody, koloru lub wyposażenia, wszystko zależy od wbudowanego kontrolera, który po prostu musi działać szybko niezależnie od wielkości napędu i interfejsu.

Jeśli mówimy o kartach pamięci, wybór jest tutaj dość prosty – musisz skupić się na klasie urządzenia. Im niższe, tym wolniej informacje są zapisywane na nośniku. Najlepiej, jeśli chodzi o ocenę dziesiątkową i znakiem Ultra. Mówienie marek, Transcend, Pretec, SanDisk i Team okazały się dobrze na rynku.

Ale dzięki napędom USB wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Tutaj większość producentów milczy o szybkości nagrywania. Te marki a priori, nawet nie zwracaj uwagi. Wszystkie urządzenia o przyzwoitej prędkości pracy bezpośrednio na opakowaniu wskazują szybkość nagrywania w trybie USB 2.0. Zewnętrzne urządzenia pamięci masowej Kingston, Pretec i Transcend są oczywiście liderami. Prędkość zapisu takich urządzeń wyraźnie przekracza 10 megabajtów na sekundę. I to jest naprawdę warty wskaźnik.

Ciekawy sposób

Warto zauważyć, że nowoczesne, zewnętrzne urządzenia pamięci masowej, dyski SSD o wysokiej cenie wraz z szybkimi wskaźnikami również w pewnym sensie są godne zaufania. Faktem jest, że nieulotne komórki pamięci pod wpływem pola elektrycznego nie są zastępowane do zera, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych pamięci flash.

Tak, jako dysku twardego dysku SSD po uszkodzeniu nie można już działać. Ale zamieni się w jeden wielki dysk flash, z którego można przeczytać wcześniej nagrane informacje. Jest to cecha, która przyciąga potencjalnych nabywców do zupełnie nowej technologii na rynku komputerowym, ponieważ niezawodność przechowywania danych dla większości jest priorytetem.

Gotowe rozwiązania na rynku komputerowym

Podstawową cechą zewnętrznych urządzeń pamięci masowej pod względem napędu SSD jest minimalny koszt jednej jednostki zarejestrowanych informacji. Oznacza to, że użytkownik musi określić produkt na rynku, którego cena odpowiada objętości. Aby dowiedzieć się, że to całkiem proste – musisz podzielić koszt na rozmiar dysku SSD. Więc kupujący dowiaduje się, ile wynosi 1 gigabajt nagranej informacji na nośniku. Średnio koszt 1 GB nie powinien być większy niż 10-15 rubli.

Logiczne jest założenie, że korzystne jest zakupienie urządzenia z dużą ilością danych (ponad 640 gigabajtów). Tak jest. Jeśli chodzi o konkretne marki, wybór tutaj jest dość duży. Faktem jest, że wszyscy producenci próbują wygrać przysługę kupującego i dostarczają na rynku rzeczywiście godnych produktów. Dobrze sprawdzone marki: Transcend, Toshiba, Kingston i Samsung. Nabywca powinien zwracać uwagę na szybkość przesyłania danych, dla każdego producenta jest inna.

Przejdź przez dekady

Do tej pory najbardziej niezawodnym i wydajnym urządzeniem jest napęd taśmowy, który może zapisywać dane o wysokiej gęstości na specjalnej taśmie taśmą magnetyczną. Ponieważ główne cechy zewnętrznych urządzeń magazynujących to niezawodność i objętość, na świecie nie ma innego urządzenia o podobnych cechach. Tutaj rekord jest mierzony tylko w terabajtach, a nie w dziesiątkach, ale w setkach. Jeśli chodzi o kompatybilność, nie będzie tu żadnych pytań – wiedząc o kluczu do zakodowanej informacji, będzie łatwo ją odczytać z taśmy.

Ogólnie rzecz biorąc, dla streamerów istnieje wiele ciekawych programów, które mogą modyfikować dane (kodować i kompresować), co pozwala użytkownikowi końcowemu zwiększyć gęstość zapisu lub niezawodność przechowywania. Technologia ta przestała istnieć, ale biorąc pod uwagę całkowity brak wymian, twórcy, programiści i technologicy, których prace są bezpośrednio związani z streamerami, muszą stale doskonalić urządzenia i nośniki danych, co zmusza technologię do pracy w granicach swoich możliwości.

Wybór jest zawsze taki sam

Warto zauważyć, że użytkownicy niekoniecznie muszą zakupić streamer na rynku. Faktem jest, że rosyjska firma produkująca instrumenty od dawna produkuje specjalne karty adapterów, które łączą konwencjonalną nagrywarkę wideo i komputer osobisty. Jednak w tym przypadku potrzebna jest karta pod kasetą.

Zewnętrzne urządzenia pamięci masowej komputera o nazwie streamer na zwykłym komputerze nie są dostępne dla użytkownika. Ten specjalistyczny sprzęt i stwierdzić, że mogą być tylko lutni, którzy są zaangażowani w dostarczanie sprzętu serwerowego. Strumienie od HP i Dell okazały się sukcesem. Marki na rynku nie mają wieku od dziesięciu lat i zdołały uzyskać zaufanie administratorów systemów i informatyków. Obecni na rynku i chińscy przedstawiciele z produktem Lenovo. Zapewniają one użytkownikowi godną funkcjonalność, ale zapotrzebowanie na nowość jest wciąż za niskie.

Technologie ubiegłego stulecia

Magnetyczne zewnętrzne urządzenia magazynujące, takie jak napęd taśmowy lub dyskietka, mają jedną poważną wadę, która może prowadzić do utraty ważnych informacji na nośnikach. Faktem jest, że dowolny magnes może być odmontowany. Oznacza to, że każdy zapis, umieszczony w specjalnym polu elektromagnetycznym, może być łatwo zniszczony. W kontekście dużego przedsiębiorstwa, kasety do streamera są transportowane i przechowywane w specjalnym pudełku, który nie przenosi promieniowania elektromagnetycznego.

Również dla VZU wielu ekspertów próbuje włączyć dyskietki i dyskietki ZIP. Rozmowy na tych przewoźnikach są krótkie. Technologie były istotne dopiero na etapie generowania komputerów. W przyszłości tych przewoźników właśnie opuścili rynek zaawansowanych technologii, a obecnie nie są uważani za niezawodny magazyn danych.

Niedrogie rozwiązanie

Urządzenia zewnętrzne (HDD) zawierają zwykłe dyski twarde HDD. Wielu użytkowników ma pewność, że niezawodność tych urządzeń jest gorsza od innych mediów, ale ta opinia jest błędna. Faktem jest, że to rozumowanie czytelników prowadzi do przypadków związanych z utratą ważnych informacji w przypadku poważnego załamania środowiska operacyjnego Windows. Jednak niewiele osób wie, że utracone dane mogą być łatwo odzyskane przy użyciu specjalnych narzędzi.

W rzeczywistości na twardych dyskach magnetycznych można przechowywać cenne informacje od prawie dziesięciu lat, najważniejsze jest okresowe odnawianie danych i monitorowanie na poziomie programu za integralną częścią magnetycznej powierzchni dysku. By the way, jest to zwykły dysk twardy, który stoi na drugim miejscu po streamer na rentowność nabycia w kategorii "cena-objętość".

Bez zaleceń nie ma zakupu

Odkrywając, że zewnętrzne dyski twarde są zwykłymi dyskami twardymi, czytelnik z pewnością chce wiedzieć, który produkt dać pierwszeństwo, ponieważ na rynku jest tak wiele różnych ofert. Jak pokazuje praktyka, lepiej skupić się na ilości buforu, która jest wyposażona w dowolny dysk twardy. WaŜna jest równieŜ prędkość obrotowa wrzeciona, ale wskaźnik ten jest nierozerwalnie związany z bezgłośnością działania – te dwa parametry są odwrotnie proporcjonalne do siebie.

Jeśli chodzi o wybór producenta, lepiej jest dawać pierwszeństwo marceom, które wspomniane są pozytywnie w opiniach użytkowników: Seagate, Hitachi, Toshiba. Ponownie, kupujący powinien być prowadzony i za cenę jednego gigabajta, dzieląc koszt dysku twardego na jego objętość. Przynajmniej więc możesz dowiedzieć się, czy kupujesz.

Platformy NAS i macierze RAID

Korzystając z okazji, chciałbym zauważyć, że na podstawie sztywnego zapisu magnetycznego istnieją wyspecjalizowane rodzaje zewnętrznych urządzeń pamięci masowej. Mówimy o łączenie wielu dysków twardych w macierzy danych. Specjalnego sprzętu do kontrolera i poziomu oprogramowania, jest zdolny do tworzenia płyt, tworząc równoległego lub szeregowego połączenia. Istnieje kilka dysków mogą być ustawione jako jeden duży dysk, lub istnieje możliwość dublowania danych zapisanych na różnych nośnikach.

Tutaj wszystko zależy od potrzeb i możliwości użytkownika. Dla bezpieczeństwa tworzone są macierze dyskowe, które jak lustro, powielić ważne informacje. Ale na wykorzystanie objętości NAS-systemów, które są w stanie zarządzać przepływem informacji i szybko uchwycić ważnych danych na nośniku pamięci.

Konkludując

Każdy użytkownik zgadza się, że zewnętrzne urządzenia magazynujące są integralną częścią komputera osobistego lub laptopa. Podobnie jak to, czy nie, w sposób wiarygodny przechowywania danych, użytkownik musi użyć DDT, wybierając odpowiedni dla siebie najlepsze rozwiązanie według klasyfikacji generalnej.

Okazuje się, że potencjalni nabywcy nie muszą bać się dziwne terminologii, ponieważ kryje wiele znanych urządzeń, w obliczu czytelników w każdym miejscu na co dzień.