298 Shares 4937 views

Co to jest system BIOS na komputerze

Właściciel komputer, który nie wie , co BIOS, jest jak kapitan nowoczesnym oceanicznego liniowca, który nie jest nawet świadoma istnienia układu napędowego i śmigła. Kontrolowany przez taką osobę jest w stanie wysłać do dalszej podróży tylko wtedy, gdy nie istnieją żadne nieprzewidziane okoliczności, przed którym on (wraz z kapitanem) jest całkowicie bezbronny.

Fakt, że taki BIOS, można przeczytać na licznych stronach i forach w internecie. Ale psychologia ludzka jest taka, że rzadko ktoś ma chęć, żeby sprawdzić na urządzeniu komputera lub laptopa. To działa, i dobrze. Jednak, gdy pojawiają się problemy, aby szukać odpowiedzi na pytanie, co BIOS, to zbyt późno i nie zawsze jest to możliwe, ponieważ czasami nawet załadować system operacyjny zawiedzie. Ale wszystko jest takie proste …

Płyta z dowolnym systemem komputerowym zawsze jest specjalny chip-ROM dysk pamięci, że zastąpienie tylko konkretne środki dostępne dane – programator, nagrywanie programu Flash. Po włączeniu do sieci komputerowej zapisanego w programie chip jest aktywowany i przygotowuje podstawowe komponenty sprzętowe dla dalszego uruchamiania systemu operacyjnego. Pracować wystarczająco BIOS płyty głównej (gdzie faktycznie znajduje się chip), procesor, moduł pamięci i źródłem zasilania. Ale aby wejść do ustawień BIOS, trzeba więcej karta graficzna, monitor i klawiaturę.

Nawiasem mówiąc, akronim angielskiego pochodzenia BIOS i tłumaczy się jako podstawowego systemu wejścia i wyjścia. Bardzo często, te słowa odnoszą się do różnych rzeczy, więc zawsze jest konieczne, aby określić, o co chodzi. Tak, mówimy o tym, co BIOS, konieczne jest, aby podkreślić, że oprócz chip na płycie, tak jak jest ona nazywana firmware (POST), plik oprogramowania sprzętowego (firmware), interfejs dokonać korekt korygujących.

Jak działa ten program? Tutaj użytkownik włączy się przycisk zasilania. Wszystkie komponenty, w tym pamięci, karty graficznej, a kontrolerami portu klawiatury i tak dalej. Uruchom wewnętrzny autotest. Jeśli jest przekazywane bez błędu, kod jest ustawiony na autobus jest gotowy do pracy. Po czym (sekundy) BIOS „przepytuje” odpowiednie rejestry, przy braku problemów, „poszukuje”, czy użytkownik w regulacji ustawienia nie jest wprowadzony. Jeśli nie ma zmian, a następnie wykorzystywane są ustawienia domyślne. Obecność błędu autotestu co najmniej jeden kluczowy element algorytmu zostaje przerwany i wysyła do głośnika (głośnik), „beep-beep” dźwięku, dla których procedura może określić wadliwy komponent. Załóżmy, że ciąg „karta graficzna monitor” został przypadkowo krzywdy, dlatego jest ona częściowo wyciągnięty z gniazda na płycie, przerywając kontakt elektryczny. Jest oczywiste, że w tym stanie nie działa, więc autotestu nie działa. Konsekwencja – BIOS przestanie uruchamiania systemu, sygnalizując użytkownikowi usterki.

Oprócz sprawdzenia składników program BIOS działa jego przerwanie o konfiguracji kanału DMA, przestrzenie adresowe. Wiedząc, jak ustawić BIOS, można dokonać zmian w pracy wielu urządzeń „podkręcania” procesora, zmiany modeli pamięci opóźnienia itp Aby dostać się do ekranu ustawień, trzeba natychmiast po włączeniu zasilania jest często naciskać przycisk «Delete» ..

Wersja BIOS może być aktualizowany. Aby to zrobić, należy pobrać nową witrynę z deweloperem płyty głównej i przeprogramować go.