452 Shares 7163 views

Motocykl „Chezet” – cenionych marzenie Radzieckiego rowerzystę

Na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy europejskich drogach pojawiły się już pierwsze „Java”, czeska fabryka broni Ceska Zbrojovka (w skrócie „CZ”) i postanowił udać się do kwestii pojazdów dwukołowych.

historia przedwojenny CZ

Pierwszy motocykl zdjęcie „Chezet”, który pokazuje jednostki, bardziej jak rower został zaprojektowany i przetestowany w 1930 roku i wydała już pierwszą partię na następny rok. Urządzenie było wyposażone w silnikiem o pojemności 60 cm3, umieszczonego na przednim kole. Projekt okazał się tak nieskuteczne, że z trochę więcej niż dwa tuziny kopie nie sprzedano żadnego. Nawet decyzja po prostu rozprowadzać je do pracowników spółki nie dodać pierwszy „popularność Chezetam”.

Następny model CZ76 z silnika 76 cc, wydany w 1932 roku, był o wiele bardziej skuteczne, a rok później z przenośnikiem zstępuje CZ98, wyposażony w silnik 98 cm3, a prawie za nią – CZ175 z silnikiem 175 cm3. Nowy rower „Chezet” miał podwójne opieczętowane ramę i przekładnię trzyetapowy. 175-te był jednym z najbardziej popularnych modeli przed wojną i został wydany w wysokości ponad 20 tys. Kopii.

Ceska Zbrojovka fabryki po wojnie

Po II wojnie światowej firma rozpoczęła produkcję ponownie produkty cywilne, poprawa produkcji wznowieniem „Chezeta-175” z przedniego widelca teleskopowego, a później – z McPherson tylnego zawieszenia. W połowie lat pięćdziesiątych, CZ Firma jest częścią koncernu „Java” i rozpoczyna produkcję motocykli, opracowany w sprawie stowarzyszenia „Java” i jest wyposażony w 123-bitowy i 148-cc silnika. Jednak historia „Chezeta” nie kończą, a inżynierowie fabryki nadal rozwijać swoje motocykle. W tym przypadku, prime rate dokonano w branży sportowej. Jednak z wielu powodów związanych z reorganizacją przedsiębiorstwa, produkcja samochodów sportowych musiało zostać przełożone na chwilę.

W 1962 roku zjechał z motocross rower „Chezet”, wyposażonego w silnik 250 cc, który od razu pokazał się nie tylko w Czechosłowacji, ale także w międzynarodowych konkursach. Na „Chezetah” były słynne zawodników o terminie, ale z różnych krajów – Igor Grigoryev i Wiktor Arbekov ZSRR Joel Robber Belgii, Paul Friedrichs NRD.

Motocykl „Chezet” w ZSRR

W latach 70. CZ nowo rozpoczęła produkcję rowerów szosowych, koncentrując swoje wysiłki na produkcji motocykli z silnikami 250 i 350 cm3, z których niektóre weszły w naszym kraju.

W byłym ZSRR Największą popularność zyskał motocykli CZ z dwusuwowego single-cylindrowym silnikiem o pojemności 123 cm 3 i 172, a także objętości dwucylindrowy agreguje 250 i 350 cm3. Jednak ostatni wzór przyszedł przede wszystkim do licznych klubów motocyklowych DOSAAF które istniały w prawie dowolnym miejscu, nawet w małym miasteczku. Jak również „Java” motocykl „Chezet” „stała się symbolem prestiżu radzieckich silnikowych fanów, a standard niezawodności.

Sunset era CZ

Niestety, wydarzenia z lat dziewięćdziesiątych, które miały miejsce w ZSRR, tylko nie doprowadziła do upadku byłego państwa radzieckiego, ale także całego bloku sowieckiego. Stanowisko fabryce Ceska Zbrojovka okazały się katastrofalne. Pokazując wzrost zainteresowania produkcją czeskiego producenta nabył włoską fabrykę Cagiva firma CZ i rozpoczęła produkcję motocykli Roadster sprzedawanych pod marką Cagiva zakupy. Nowy silnik motocyklowy wykonany z dwóch przykładów wykonania – cagiva dwusuwowy (V = 124 cm3) i cztery CZ (V = 200 cm3). Jednakże projekt okazał się straty, a ostatecznie z produkcji technologii motocykla do zakładów produkcyjnych przedsiębiorstwa CZ został opuszczony. A jednak, motocykl „Chezet” nie tylko grał błyskotliwą rolę w historii mototsikletostroeniya europejskiej i światowej, ale również stać się światowej sławy marki, oryginalna karta czeskich mistrzów Strakonice. Chociaż może to być, wciąż jest tylko do przodu? ..