688 Shares 9396 views

tempomat

Tempomat – jest to urządzenie, które przejmuje kontrolę prędkości pojazdu. Może być zainstalowany na każdym komputerze z transmisji, zarówno ręczne i automatyczne. Rejsu sterowania może być bierny i adaptacyjne (w innym przypadku aktywny).


Pasywny obsługuje prędkość pojazdu na stałym poziomie, danego kierowcy. Jest to dość wygodne na długich trasach, jak noga męczy utrzymać pedał gazu stale. Prędkość podaną przez kierowcę jest stała tak długo, jak nie to zmienić, naciskając na pedał gazu lub hamulców, na przykład, w wymuszonej hamowania lub podczas wyprzedzania innego pojazdu na drodze. W takim przypadku, tempomat jest wyłączony, jednak po raz kolejny kierowca zwolni pedał hamulca lub gazu, prędkość zostanie ponownie ustawiony, który zostanie utrzymany aż do następnego działania kierowcy. Podczas jazdy, można także zmienić ustawienia.

Adaptacyjny lub aktywny tempomat można uznać za bardziej zaawansowaną wersją pasywny. On dba o to, że samochód nie zbliża się do marszu naprzód w odległości mniejszej niż określona. Jeżeli samochód ma zamiar przyjść, będzie zmniejszenie prędkości, system będzie obejmował hamowanie. System ten różni się od pasywny w tym, że zależy od aktywności układu hamulcowego ESP i bezpieczeństwa ABS. Przynajmniej jedna z tych usterek tempomat jest wyłączony, kierowca dowiaduje się o specjalny sygnał na wyświetlaczu. Po pozbyciu wad będzie z powrotem jeździć z maksymalną wygodę.

Adaptacyjny tempomat może być jednym z dwóch typów – radar lub laser. radar typu charakteryzuje się wysoką kosztów i efektywności, dlatego zdecydowano się ustalić jeszcze w Executive klasy samochodów sportowych i modeli odnoszących się do drogiej kategorii. Laser bardziej przystępne, ale przy złej pogodzie tracą właściwości, dodatkowo ignorują brudne samochody. Ale nie całkowicie zaufać tempomatu. Właściciel musi zawsze mieć oko na drodze, ponieważ system czasem błędnie wykrywa pojazd z przodu.

Trochę historii o odwiedzenie tempomatem

Pierwszy samochód, który został wyposażony w ten system, został wydany w 1958 roku przez pory. Model – Chrysler Imperial. Pojazd ten stosowano system odczytu prędkości, z jaką obraca się wał napędowy, a następnie za pośrednictwem solenoidu prowadzenia kontroli dopływu paliwa do komory spalania. To była najłatwiejsza opcja. Zauważalnie później pojawił wdrażaniu systemu kontroli dostaw paliwa, poprzez odczyt prędkościomierza, pomiaru prędkości koła lub wielkość obrotów silnika.

Pojawienie adaptacyjnego tempomatu jest konieczne w 1999 roku i został zainstalowany w samochodzie Mersedes-Bens. Pojawienie się nowego systemu, takie jak pełne adaptive cruise control, odnosi się do roku 2006. System ten pozwala na wykonywanie samochód jest całkowicie zależne od posuwają się naprzód, to znaczy, że zatrzymuje się i przyspiesza samochód do prędkości pojazdu, przesuwając się przed nią.

Co sprawia, tempomat? Jest zaangażowany w regulacji przepustnicy, lecz nie jako kierowcy, to znaczy, nie za pośrednictwem pedału gazu i hamulca oraz z siłownika pneumatycznego. Zawór regulacja mocy odbywa się, a prędkość obrotowa silnika, ograniczając dopływ powietrza. Główną częścią tempomatu jest w postaci małego komputera znajdującego się pod maską lub desce rozdzielczej. Jest ona połączona za pomocą czujników do regulacji przepustnicy. Wszystkie pozostałe elementy systemu komunikują się z przyrządami rejestrującymi.