398 Shares 6088 views

Pietruszka Historia teatru i wydajność. przedstawienie kukiełkowe

Uważa się, że kolebką nowoczesnego teatru lalek są Indie i starożytnych Chinach. Później ten rodzaj sztuki demokratycznej został wymieniony wędrujące wykonawców, a może Cyganów w starożytnej Grecji, a stamtąd rozprzestrzeniły w całej Europie. Gdy lalkarzy pojawił się w naszym kraju nie jest znana, ale rosyjski teatr ludowy Pietruszka około trzech wieków, był bardzo popularny wśród ludzi wszystkich grup wiekowych i klas.


prehistoria

Naukowcy uważają, że istnieją 3 typy w rosyjskim teatrze lalek :

  • lalek, w którym lalki obsługiwane za pomocą gwintu;
  • Pietruszka teatr – z postaciami bohaterów, lalkarz ciągnie na palcach;
  • Szopka – teatr, w którym lalki są mocno przytwierdzone do pręta i przejść przez szczeliny wykonane w specjalnym pudełku.

Ta ostatnia opcja była popularna tylko w południowych regionach kraju i na Syberii, a dopiero pod koniec 19 wieku, kukiełki ze względu na złożoność osiągów użyto rzadko. Tak więc, mówiąc o rosyjskich przedrewolucyjnych lalkowe, często mają w teatrze umysł Pietruszki. To ma swoją nazwę od głównego bohatera wesołych występów, grał na ulicy.

Kto Pietruszka

Ten przydomek dostał rękawicy lalek, który zwykle był ubrany w czerwoną koszulę, spodnie lniane i czapce z daszkiem z pomponem. To nie jest jeszcze do końca jasne, dlaczego jej twarz jest tradycyjnie dołączony „non-rosyjskiego” funkcje. W szczególności, jego zbyt duże głowy i rąk, brązowy twarz, duże oczy w kształcie migdałów i haczykowatym nosie. Najprawdopodobniej wygląd Pietruszka wynika z faktu, że został stworzony na obraz i podobieństwo włoski Pulcinella.

Jeśli chodzi o charakter znaku, że to oszustwo i oszustem, który nie pisze żadnych praw.

Pojawienie Pietruszki

W Rosji, marionetka rękawica z dziwnych cech i Ivan Ratyutyu nazwie pojawił się w 17 wieku. Jednak najczęściej używane, a jego nazwa ostateczna, otrzymała zaledwie 200 lat później. Nawiasem mówiąc, pietruszka reprezentowane Petro (czasami Pietrowicz) octu.

Opis teatru na wczesnym etapie

W 17 wieku reprezentacje były odtwarzane bez ekranu. Dokładniej, tradycyjny teatr Pietruszka domniemanego udziału tylko jednego aktora, który wiązana spódnicę pasa. Ku jej lamówką została wszyta obwodowe Rising, który okazał się być lalkarz ukryte przed wzrokiem ciekawskich. Mógł poruszać swobodnie i ramiona stanowią sceny z udziałem dwóch znaków. W tym przypadku, komik prawie zawsze pracuje w tandemie z niedźwiedzi lidera i działała jako funkcje klauna.

Opis teatru po połowie 19 wieku

Od 1840 roku zaczął być używany ekran. Składał się on z trzech ramek, które zostały zszyte i zaostrzone perkal. Położyła się na ziemi, a ona ukryła lalkarza. atrybut obowiązkowy, bez którego nie można było sobie wyobrazić teatr Pietruszki, był beczki narządów. Brzmi reklamowany publiczność, a za komika ekranem komunikować się ze społeczeństwem za pośrednictwem dedykowanej nazwisko. Podczas spektaklu, mógł wybiec na widowni w kolorze Pietruszka: o długim nosie i czerwonej czapce. W tym przypadku, szlifierka narząd został jego partnerem i razem zagrali komicznej sceny.

lalkarzy

Kina Pietruszka historia, która nie jest w pełni zrozumiała, uważano za całkowicie męskiego. Głos lalkarza był piskliwy i głośny, za pomocą specjalnego gwizdek, gwizdek, który jest wprowadzany do gardła. Ponadto, lalkarz starał się mówić bardzo szybko i paskudny śmiech każdy z własnego żartu.

Działki

Spektakli teatralnych (Pietruszka jest ich głównym, ale nie jedynym bohaterem) były dość monotonne. Główne tematy: leczenie i szkolenie służby wojskowej, spotkanie z oblubienicy, kupowanie i testowanie koni. Sceny następowały po sobie w określonej kolejności. Czas trwania spektaklu zależało od tego, jak długo publiczność obdarzyła ich uwaga ta wydajność ulica.

To odbywa się w następującej kolejności:

  • Pietruszka zdecyduje się kupić konia z Gypsy-spekulanta. Od dawna w obrocie ze sprzedającym. Następnie działalność ta nie przeszkadza mu, a on uderza Cygankę, która ma biec.
  • Pietruszka próbuje wspiąć się na konia, ale ona zrzuca go i idzie po Barysznikow, pozostawiając przebiegły leżeć.
  • Lekarz przychodzi. Pyta Pietruszki o swojej dolegliwości. Okazuje się, że oprócz tysiąc chorób. Dr Pietruszka i walka, ponieważ pacjent nazywa lekarz ignorantami. Bully rozbija pałkę medyczną na głowie.
  • Pojawia się co kwartał i pyta Pietruszka dlaczego zabił lekarza. Dodger odpowiada, że „zły ich nauka nie wie.” Następnie, pietruszka bije klub kwartalne i zabija go. Ośrodki pies. Pietruszka odwraca się do widowni i prosi ją o pomoc. Potem próbuje nakłonić psa i obiecuje karmić jej kot mięsa. Pies brakuje Petrusha nos i przeciągnij go. W tej prezentacji zakończony, a publiczność rozproszona.

„Petrushkina Wesele”

Czasami, zwykle w czasie karnawału i innych festiwalach, wydajność od życzenia publiczności mógł kontynuować nawet dłużej. Potem graliśmy scenę „Wedding Pietruszki”. Jej historia była brutto i niepoważne. Pietruszka przyniósł oblubienicę, który badał w taki sposób, jakby to był koń. Po zgodził się poślubić narzeczona rozpoczął długą perswazji „poświęcić się” przed ślubem. Od tego momentu wykonania widzów wyjeżdżaliśmy, wycofania dzieci. Pozostali mężczyźni entuzjazmem słuchali sprośne dowcipy Pietruszka.

Był tam również scena z księdzem lub urzędnikiem. Jednak z powodów cenzury nie została ona uwzględniona w żadnej kolekcji, gdzie zostało nagrane teksty widokiem z pietruszki.

„Śmierć”

Wśród bohaterów teatru Pietruszka był również jednym z najbardziej złowrogi, który zdobył główną postać. To była śmierć, która po słowna sprzeczka zabrał z Pietruszka. Jednak bohater wkrótce zmartwychwstały gdzie indziej. Ten fakt był powodem tego, że niektórzy badacze zaczęli się znaleźć związek pomiędzy pietruszki i pogańskich bóstw, które są nieskończenie zginęli i ożywił go tu i tam.

Moskwa teatrów lalkowych

Przed rewolucją października nieprzerwanie działających instytucji kultury nie istnieją, a występy były zorganizowane przez pojedynczych artystów na ulicach lub w namiotach, albo zostali zaproszeni do domów prywatnych, tak aby oni zabawiali gości. Pierwsze teatry lalkowe rzeczywistym w Moskwie rozpoczął się na początku 1930 roku. Najbardziej znanym z nich ostatecznie stał się największym na świecie. Ten teatr. Obraztsov. Znajduje się pod adresem: ul. Sadovaya-Gravity, d. 3. Oprócz niego, w tym samym czasie pojawił się w stolicy Moskwa Puppet Theater, pierwotnie stworzony dla promocji literatury dziecięcej. Koncertował w kraju i wprowadza widzów do nowych prac radzieckich autorów, napisane specjalnie dla młodszego pokolenia.

Później nie było innych teatrów lalkowych w Moskwie: „Albatross”, „Firebird”, „Fabulous”, „Komora” i inne. W nich można zobaczyć nie tylko przedstawieniach dla dzieci, ale również spektakle, specjalnie zaprojektowane dla dorosłych.

Teatr Lalek „Pietruszka”

Aby zachować tradycje rosyjskich spektakli ulicznych dla dzieci i dorosłych, Andrey Shavel i malarz Valentina Smirnova zorganizowany nowy kreatywny zespół. Nazwał rosyjskich Teatr Ludowy „Pietruszki” i zadebiutował w 1989 roku w mieście Frezino.

Teatr organizuje prezentacja trwająca 30 minut na ulicy i starać się nie odbiega od tradycyjnych przedstawień scenariuszy farsę.

Powstanie teatru „Pietruszka” Wynika to z chęci jej założycieli do zachowania najlepsze co było w sztuce masowej ulica minionych wieków.

Występy są odtwarzane i we wnętrzach. W takich przypadkach, widzowie zapoznają się z historią i pietruszki i rosyjskiego teatru farsą. W swojej pracy, aktorzy używać rekwizytów, jest dokładną kopią ekranów i lalki, które były ich poprzednicy, aby zabawiać publiczność na ulicach rosyjskich miast 150-200 lat temu.

Teraz wiesz, jak było lalek rosyjski teatr ludowy. Pietruszka i dzisiaj interesują się dziećmi, więc należy ograniczyć je do jakiejś gry w stylu buffoonery.