272 Shares 8371 views

Łapanie okonia na pierwszym lodzie na balanserze, trollingu lub mormyshku. Zimowe łowienie okonia

Perch jest uważany za najczęstszą rybę zbiorników słodkowodnych naszego kraju. Można go znaleźć w wielu stawach, rzekach i jeziorach, nawet w tych, gdzie nie znaleziono innych gatunków. Pojawienie się tej ryby zależy od wielu czynników: siedliska, koloru i jakości wody, dolnej gleby itd.


O połowach zimą

Okoń jest drapieżnikiem. On z reguły zjada organizmy zwierzęce. Jeszcze na etapie smażenia okoń już próbuje zooplanktonu, a po kilku latach rośnie, to już sięga do dżdżownic, larw kur niosek lub chironamidów. Osoby dorosłe jedzą smażenia i inne małe ryby. Łowienie okonia, w tym zimą, uwzględnia wiele cech.

Na pierwszy rzut oka wydaje się bezpretensjonalna. Często jednak zdarza się, że zimowy chwyt okonia na lodzie tego samego zbiornika na dwóch rybaków, położonych blisko siebie, jest bardzo różny w poławianiu. Niektórzy uważają, że wielkie szczęście, jeśli uda im się złapać kilkanaście małych ryb, podczas gdy inne i duże wieloryby minke są niewiele.

Wielu doświadczonych wędkarzy wie, że skuteczne chwytanie okonia w okresie zimowym i letnim zależy od wielu czynników. Na przykład od technologii, od mormyshki lub przynęty łyżkowej, poprawne karmienie uzupełniające, przynęty itp.

Funkcje

Określenie liczby ukąszeń jest sposobem, w jaki odbywa się zimowe okoń. W tym celu wędkarz powinien znać cechy dolnej krawędzi danego zbiornika i jego natężenie. Jednak w większości przypadków łapanie okonia na pierwszym lodzie na mormyshce jest przeprowadzane z tą samą grą. I już wzdłuż wędkarza rozumie, na jakim stawie jest i jak można zmienić strategię w celu osiągnięcia dobrego połowu.

Łapanie okonia w mrozu zależy od pogody, która jest ustawiona w miesiącach zimowych. Ten pasiasty drapieżnik lepiej złapać na haczyku w przezroczystym, bezwietrznym dniu.

Ground Ground

Z zamarzaniem zbiorników na okoń należy szukać ich częściej w zwykłych miejscach parkingowych. Łapanie okonia na pierwszym lodzie rozpoczyna się według następującej zasady. Jeśli jezioro lub staw jest mało znane, połowy powinny rozpocząć się od brzegu, stopniowo przechodzić do głębszych działek. Gdy dotrzesz do miejsc, gdzie głębokość przekracza dwa metry, rybak musi wykonać dziury wzdłuż ziemi. Musisz wiedzieć, że górnictwo jest bardzo aktywne w tym okresie. Dlatego też nie trzeba szukać stada: wystarczy odkryć tylko jedną lub dwie osobne próbki i wywiercić przyzwoitą liczbę otworów. Bardzo często sam stado zmienia się w tym kierunku.

Otwory

Więc, łapanie okoń na pierwszym lodzie zaczyna się od wiercenia wzdłuż brzegu. Jeśli jest stromym zboczem skalistym lub tratwą, musisz rozpocząć od jednego metra od krawędzi. W innych przypadkach lepiej iść cztery lub pięć metrów. Podczas wiercenia pierwszych otworów należy zachować ostrożność: na nieznanych zbiornikach, jeśli głębokość nie jest dokładnie znana, można łatwo przeciąć glebę i uszkodzić narzędzie. I jeszcze bardziej: strom się wysypisko, tym mniejsza odległość między otworami powinna być. Wynika to z faktu, że miejsce ogrodzenia nie powinno być zbyt słabo oświetlone. Ponadto otwory wiertarskie muszą być rozłożone.

Oprzyrządowanie

Pręt wędkarski, który zostanie złowiony na pierwszym lodzie – jest to zwykły zimowy pręt pod mormyshku. Sprzęt jest wybierany w oparciu o rozmiar zamierzonego połowy. Ważne jest, aby linia nie była zbyt gruba lub, wręcz przeciwnie, zbyt cienka. Optymalną opcją jest wielkość 0,06 do 0,12 milimetra.

Głowa może mieć dwa typy. Łapanie okonia na pierwszym lodzie jest doskonałe, a opcja sportowa pod wspólną nazwą "snot" i leszczem. Chociaż w płytkiej wodzie bardziej praktyczne jest użycie drugiego typu. Daje to możliwość płynnych wahań w grze. Chociaż głęboka woda jest lepsza "snot". Jej twardy ruch wibracyjny, duże warstwy zmiękczają wodę. W końcu jest to idealna gra.

Na mormyshku

I co najważniejsze: kiedy pojawia się pierwszy lód, złapanie okonia staje się po prostu niemożliwe bez tego elementu olinowania. I można używać zarówno wolframu jak i ołowiu mormyshki. Wśród wędkarzy powszechnie uważa się, że najdroższa pierwsza odmiana wykazuje się najlepiej. Jeśli jednak uważamy, że łapanie okonia na pierwszym lodzie jest przeprowadzane, co do zasady, na głębokości nie większej niż trzy metry, to nie ma żadnego efektu w jego użyciu. Tungsten mormyshka przyciąga uwagę w taki sam sposób jak prowadząca kulka, nie więcej i nie mniej. Ponadto, jest to dość drogie, a kiedy cienkie linie są używane, złamania zdarzają się dość często.

Technika księgowania

Podczas pierwszego lodu nie jest szczególnie trudne. W większości przypadków najlepsze wyniki można uzyskać dzięki aktywnej grze o dużej wysokości i dużej liczbie oscylacji. Trzeba jednak pamiętać, że ciągłe eksperymenty i różnorodne przynęty pomagają osiągnąć sukces w każdych warunkach.

Okres pierwszy to idealny czas na ćwiczenie techniki gry, a także doskonały sezon dla tych wędkarzy, którzy po raz pierwszy uprawiają zimowe wędkarstwo. Wszakże wszystkie błędy, które są dozwolone podczas polowania, wygładzają aktywność okonia, która w tej chwili jest mniej ostrożna.

Na balanserze

Wielu wędkarzy często zastanawia się nad tym, co jest lepsze, aby złapać okoń na pierwszym lodzie – na balanserze lub wózek. Odpowiedź jest prosta: w kościach, w płytkich głębokościach, druga opcja jest najlepszą opcją. Podczas gdy belka wyważająca o takich samych wymiarach ulegnie szybszemu utracie i powiększa znacznie większą przestrzeń. Dlatego często jest on używany na dużej głębokości.

A przecież w pierwszej kolejności wielu rybaków korzysta z balansera. Striped predator to ryba szkolna. W okresie swojej aktywnej zhory, numerem jeden jest mężczyzna. I to z powodu tej okoliczności, że łapanie okoń na pierwszym lodzie na biegunie staje się bardzo skuteczne. W końcu ta przynęta jest bardzo podobna do naturalnej żywności. Ponadto, według doświadczonych rybaków, jest to "głośne", co pozwala z powodzeniem wykorzystać je w poszukiwaniu pasiastej łupiny, ponieważ fluktuacje spowodowane przez to mogą bardzo szybko przyciągnąć głodnego drapieżnika.

Analiza

Oczywiście, jako napój z powodzeniem, zastosuj i mormyshka, balancer i blesna. Ale ten ostatni, stosując taktykę aktywnego wyszukiwania, ma jedną, ale bardzo znaczącą korzyść. Zauważalnie szybciej zauważy się okoń, "deklarując" jego miejsce pobytu. Wystarczy tylko przez 5 minut złapać dziurę łyżeczką, stale zmieniając tempo i amplitudę podczas okablowania, aby dokładnie podsumować obecność ofiar w tym konkretnym miejscu.

Co do zasady, jeśli w tym czasie ugryźć się nie zdarzy, oznacza to, że nie ma go tutaj. Dlatego rybak będzie musiał kontynuować poszukiwania. Niektórzy wędkarze uważają, że najbardziej udany jest łapanie okoń na pierwszym lodzie z kombinacją przynęty łyżkowej i mormyshki. Ponieważ zarówno te przynęty uzupełniają się wzajemnie w pewnym sensie, można uzyskać dobry chwyt, gdy używasz ich we właściwym czasie.

Jeśli szybko znajdzie się miejsce z aktywnym oknem za pomocą spoonbarku, a następnie połowy z mormikiem, to można uzyskać wysokie wyniki.

I na zakończenie

Biorąc pod uwagę wszystkie te dość podstawowe zasady wyszukiwania, jak również taktykę i techniki połowu okonia, rzadki myśliwy pozostanie bez łapania. Szkoda tylko, że okres pierwszego stopnia, a po nim zwiększona aktywność tej ryby szybko przestaje. Za dwa lub trzy tygodnie kończą się wakacje "ryb". Po powstawaniu lodu aktywność okoń stopniowo spada, chociaż pozostawia nadzieję, że ten sam sukces i te same wartościowe połowy zostaną utrzymane.