778 Shares 4695 views

Baldaszkowate: charakterystyka i przedstawiciele

Flora jest zróżnicowana i ciekawe. Badając go, można dowiedzieć się wiele ciekawych i nieznanych wcześniej. Rozważmy jeden z najbardziej popularnych gatunków. Parasol, lub seler, zakład należący do działu kwitnienia, klasy dwustronnego i porządkowych selerowce.

Prywatny odcinek profilu Botaniki

Umbelliferae, którego charakterystyka jest rozważane w tej części, składa się głównie z traw wieloletnich. Jednakże, istnieje niewielka liczba krzewów. Rośliny mogą być łatwo zidentyfikowane przez charakterystyczny kwiatostan składający się z małych, białych, żółtych, różowych lub niebieskich kwiatów. kwiatostan parasole mogą być proste lub złożone. Kwiaty w nich są poprawne, biseksualistów, z ledwie dostrzegalnym kubka. Najczęściej corolla kwiatu ma pięć płatków. Kwiat ma 5 pręcików i słupka. Nektaru wabiące owady do zapylania przydzielone wystającą płytę w dolnej części kolumny.

Owocem wszystkich przedstawicieli – dwudzielny achene. Kiedy dojrzałe, jest on utrzymywany przez dłuższy czas na wydłużonej żarnika, który rośnie jak przedłużenie szypułki. Botanicy nazywają to visloplodnikom. Ściany są często wypełnione owocowych olejków eterycznych.

Pozostawia się w większości przypadków z pinnatisected nadmuchany dolna część obejmującą łodygę, jak rowek.

rozsiewanie nasion

Rośliny są wszechobecne. Wolą łagodny klimat, ale także występuje w strefie tropikalnej. Wiele gatunków są odporne na zimno. Parasol rodzina składa się z ponad czterystu urodzeń. Ma szeroką różnorodność gatunków (3,500 gatunków). Ulubionym miejscem wzrostu – Europa, Azja, Ameryka Północna.

Rośliny rodziny Parasol posiada lekkie nasiona, które są rozłożone na duże odległości przez wiatr, woda płynie na sierści zwierzęcej lub ludzkiej odzieży. Aby zwiększyć powierzchnię żagla, wiele nasion wzrosły skrzydła podłużne żebra.

Gatunki te są realizowane przez zwierzęta jak i ludzi, posiada urządzenie w kształcie haka na nasiona. To pozwala na przymocowanie do futra lub odzieży i dostać się do dłuższej odległości od rośliny macierzystej.

Jeśli sadzić nasiona, reprezentujący parasol rodziny, nie mają dodatków, są one przenoszone do brył gleby, stosując się do łapy zwierząt i ludzkich butów.

znaczenie gospodarcze. Warzywa i przyprawy

Trudno przecenić znaczenie tych roślin dla rolnictwa. Na przykład w dużych ilościach uprawia marchewki. Jej korzenie zawierają dobroczynne witaminy i olejki eteryczne. Człowiek kultywuje kulturę, reprezentujący rodziny parasol, ponad 4 tys. Lat.

W dużych ilościach jest uprawiana pietruszkę. Roślina ta, które mogą być stosowane w żywności nie tylko korzenie, ale młode zielone liście. Ludzkie ciało dostaje z wykorzystaniem pietruszki dużych ilości witaminy C, zawiera dobroczynne olejki eteryczne w nasionach.

Baldaszkowatych, której członkowie są wykorzystywane jako przyprawy i przyprawy, rosną na całym świecie. To kolendra, kminek, koper, koper i inne. Jako przyprawa do zup, sałatek i mięsa lubczyk powszechnie stosowane. Jego smak jest podobny do selera, ale nie tak ostre i wyraźne.

rośliny narkotyków

Ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych i kumaryny, rośliną powszechnie stosowany w medycynie. Na przykład, dzieci dać koperek wodę, w parze z nasion tej rośliny jako remedium na wzdęcia i kolki. Anyż jest stosowany jako lek przeciwkaszlowy w herbat i dla coraz większej laktacji.

Zatwierdzone do użytku medycznego vzdutoplodnika syberyjski korzeń. Na podstawie jego przygotowania dimidin rozładowany. Innym leczniczy zioło baldaszkowatych – kminek. Jej nasiona posiadają działanie rozkurczowe, i jest powszechnie stosowane jako środek pokarmowego.

W medycynie chińskiej, właściwości wysoka wartość arcydzięgla uniku. Roślina ta w toku są korzenie i pędy i nasiona. Leki oparte na angelicae leczenia chorób ginekologicznych, łagodzi ból i neuralgia ząb. Niektóre inne rodzaje arcydzięgla jest stosowany jako środek uspokajający i hemostazy.

Folk i oficjalna medycyna używać kilku rodzajów roślin thoroughwax. Mają one korzystny wpływ na żołądka i trzustki, wpływ na kwasowość soku wytwarzanego, poprawy składu żółci. Ponadto thoroughwax kozeletselistnaya stosowane w malaria i denga. Jest udowodnione, że te rośliny mają rozkurczowe, antyseptyczne, uspokajające i działanie moczopędne.

Baldaszkowatych może pochwalić się wiele różnych roślin, które są używane do łagodzenia ludzkiej kondycji.

rośliny ozdobne

Wielu projektantów krajobrazu, jak korzystać z tej rodziny rośliny do dekoracji kwietniki i terenów podmiejskich. Oni doceniają właściwości dekoracyjnych borschevnika Paolo Mantegazza i Mikołajek alpejski.

Jednak wieloletnie Susak parasol wykorzystał do produkcji elementów dekoracyjnych. Z jego liści tkania maty, kosze i maty. Jednak roślina ta nie słusznie należą do gatunków ozdobnych, a na lek. W starożytności został szeroko stosowany w przemyśle spożywczym jako Susaku korzenie mogą być pieczone, zemleć do mąki i smażenia.

Ostrzeżenie! Niebezpieczeństwo!

Wśród roślin parasol całej okazów trujących. Przykładem może być cykuty. Pomimo faktu, że jest to cenne zioło lecznicze, może to spowodować poważne zatrucie. Głównym problemem jest to, jak świerk kanadyjski rośnie chwast, lecz jest bardzo podobny w ich jadalnych krewnych.

Jak widać, parasol rodzina roślin może być bardzo pomocne dla ludzi. Mimo, że istnieją również i gatunki chwastów trujące.