457 Shares 4047 views

Ernst Haeckel: biografia, działalność naukowa. Wkład Haeckela biologii

Poświęcając swoje życie na studium natury, Ernst Gekkel zrobił wiele odkryć i zrobiła wielki wkład do nauki. Więcej informacji na temat działalności naukowej tego naukowca, aby dowiedzieć się w dalszej części tego artykułu.


Ernst Haeckel: biografia

Niemiecki filozof i przyrodnik Ernst Haeckel urodził się w Poczdamie w 1834 r. Po ukończeniu liceum w Mezerburge, studiował medycynę i nauki przyrodnicze w Berlinie, Uniwersytetu w Würzburgu. Ph.D. w zoologii na Uniwersytecie w Jenie. W 1858 roku otrzymał dyplom lekarza.

Ernst Haeckel pokazał nadzwyczajne zainteresowanie mikroskopowej anatomii i zoologii. W 1859 roku, wysłał wyprawę do Włoch, gdzie studiował planktonu, gąbki, robaki, otwiera nowe formy radiolarii. Po powrocie naukowca ona zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego, a następnie profesor Uniwersytetu w Jenie i uczy anatomii porównawczej.

Od 1863 roku, do aktywnego działania społeczne i naukowe. Mówi o darwinizmu, zwolnić ich dzieł drukowanych, formułować teorie naukowe. Pod koniec XIX wieku, badacz idzie na wyprawę do Egiptu, Algierii, na Maderze i na Cejlonie. Później udał się do Syrii, Korsyka, Teneryfa, Norwegii, Gibraltaru i innych miejscach, studiując ich przyrody i podejmowania szkice.

W 1867 roku, Ernst Haeckel poślubia Agnes Huschke. Mają syna, Walter, córkę Emmę i Elizabeth. śmierć żony w 1915 roku w znacznym stopniu wpływa na zdrowie i samopoczucie naukowca. Zmarł w Niemczech 09 sierpnia 1919.

Badania i publikacje

Uzyskanie dyplomu lekarza nie wpływa na pracę zawodową naukowca. Pod wieloma względami, jego badania i prognozy wpływ komunikację z Charles Darwin. Książki Ernst Haeckel zaczyna publikować w 1866 roku. Jego pierwsza praca nazywana jest „General morfologia organizmów.” Po pewnym czasie, książka „The Natural History of Creation”, w którym wyraził poparcie dla teorii ewolucji.

W 1866 roku, tworzy on ulepszoną wersję ustawy biogenetycznym sformułował kilka lat wcześniej. W związku z tym, Ernst Haeckel gastraea buduje teorię, która wyjaśnia pochodzenie organizmów wielokomórkowych z organizmów jednokomórkowych. Ze względu na to, Haeckel stał się znany w kręgach naukowych.

W 1874 roku wydał publikację „antropogenicznych, czyli historię rozwoju człowieka”, w którym wyjaśnia swoją teorię na poniższym istnienia pośredniczącego między małpą a człowiekiem.

Podczas wyprawy w Afryce i Azji, pisał prace na meduzy, ryb głębinowych, radiolarii, a następnie przydzielone badań tych organizmów książce „Systematyczna filogenezy”. Razem Ernst Haeckel pisał około 26 utworów, niektóre z nich w języku rosyjskim.

Ogólne morfologia organizmów

Inną dyscypliną, której rozwój wniosła znaczący wkład w Ernst Haeckel – ekologia. W swojej pierwszej książce „General morfologia organizmów,” naukowiec theorizes na potrzeby aby wybrać go jako odrębnej dyscypliny biologicznego. Według niego, złożone procesy interakcji między żywym organizmem i ich relacji z otoczeniem musi być przedmiotem badania nauka zwana ekologią.

Ernst Haeckel Uważa się, że głównym zadaniem tej dyscypliny jest nauką o organicznych i nieorganicznych warunków środowiskowych, które muszą dostosować się żywych organizmów. O charakterze nieorganicznym naukowiec rozumieć czynników klimatycznych, takich jak światło, prąd powietrza, wilgotności, temperatury i składu gleby i wody. Organic Haeckel obejmuje wszystkie rodzaje relacji między organizmami.

prawo biogenetycznym

Zainspirowany teorii ewolucji, Haeckel sformułował prawo, które nazywa się również prawo Haeckel-Müllera. Opiera się ona na założeniu, że w trakcie rozwoju poszczególnych organizmów powtórzeń tworzą główne etapy jej ewolucji. Oznacza to, że obserwując rozwój zarodka, możemy prześledzić powstawanie naturalnego w swoim rodzaju.

Po raz pierwszy taka hipoteza podniesionych Charlz Darvin w publikacji „O powstawaniu gatunków”, ale to nie było bardzo jasno wyrażone. 1864 Fritz Muller w swojej książce „Darwin”, mówi, że rozwój historyczny znajduje odzwierciedlenie w rodzaju rozwoju jednostki. Dwa lata później, Haeckel na podstawie własnych badań dał wyraźne sformułowanie tych myśli zwane prawo biogenetycznym.

Prawo jest często używany jako dowód teorii Darwina, choć w chwili obecnej istnieje wiele faktów, które mogłyby obalić jego ważność. Na przykład, we wczesnych etapach rozwoju kręgowców nie jest taka sama. Podobieństwa obserwowano jedynie w późniejszych etapach.

teoria gastraea

Na podstawie biogenetycznym prawa Ernst Haeckel tworzy teorię, która wyjaśnia pochodzenie organizmów wielokomórkowych z jednokomórkowe. Zgodnie z nim, pierwszy wielokomórkowe istota miał podobieństwa z gastruli – zarodkowych formy, składającą się z warstwy zewnętrznej i wewnętrznej komórek.

Według teorii, jednokomórkowe organizmy rozpoczęła podział taki sposób, że komórki potomne nie rozpraszają się i tworzą klastra. Później zaczęli się różnić w funkcjonalnych i cech anatomicznych – jedno odpowiedzialne za ruch, inni na trawienie. Tak więc, według teorii Haeckela powstała organizmu wielokomórkowego, który został nazwany gastraea. Przypomniał pierwsze jamochłonów zwierząt.

wniosek

Podczas swojego życia, Ernst Haeckel opublikował liczne prace, wprowadzonych do nauki ekologii ujmując, Pithecanthropus, ontogenezy i filogenezy. Poznawanie przyrody morskich wypraw odkrył ponad sto gatunków radiolarii. Haeckel był jednym z pierwszych niemieckich zoologów, dołączył teorię Darwina. Wspieranie teorii ewolucji w swoich badaniach, że próbuje określić sferę systemu zwierzęcego, sformułował prawo biogenetycznym i teorii o pochodzeniu organizmów wielokomórkowych.