849 Shares 2260 views

Chłodnica samochodowa z zapalniczki: wybór, specyfikacja

Samochodowa lodówka z zapalniczki jest bardzo użytecznym urządzeniem w przypadku wyjazdu na piknik lub dom letni, a po prostu długie podróże samochodem nie będzie zbędne. Nie jest źle, gdy taki system nie zajmuje dużo miejsca, ale utrzymuje produkty świeże i zimne napoje nie tylko podczas samej podróży, ale także na chwilę po przybyciu na miejsce.


Lodówka termoelektryczna w samochodzie z zapalniczki

Przenośne systemy chłodzenia są różnego typu. Najbardziej odpowiedni do użycia w samochodzie jest tak zwana termoelektryczna auto lodówka, opinie wielu konsumentów o takich modelach są pozytywne. Są one oparte na efekcie Peltiera, zjawisku termoelektrycznym, w którym następuje rozdzielenie lub rozproszenie ciepła na połączeniu dwóch różnych przewodników, gdy przepływają przez prądy elektryczne. Taki chłodnik samochodowy z zapalniczki jest plastikowym pojemnikiem lub torebką. Taki system może pracować nie tylko w samochodzie, niektóre modele mogą być dodatkowo podłączone do domowej sieci stacjonarnej. Taka możliwość sprawia, że urządzenia te są uniwersalne. Są bezpieczne dla środowiska, bezgłośne i, w przeciwieństwie do niektórych typów przenośnych lodówek, są odporne na drżenie. Idealny dla rosyjskich off-roadów.

Kryteria wyboru lodówki termoelektrycznej: główne cechy charakterystyczne

Po pierwsze, musisz określić wymaganą wielkość modelu. Lodówka termoelektryczna w samochodzie z zapalniczki jest zaprojektowana w zasadzie nie więcej niż 50 litrów. Dla jednej rodziny lub małej firmy jest to więcej niż wystarczająco. Wybierając chłodnicę samochodu z zapalniczki, lepiej sprawdzić, jak można wypełnić proponowaną objętość. Zdarza się, że przy pozornie przyzwoitych wymiarach pojemnika nie mieści się nawet dwulitrowa butelka – ani pionowo, ani poziomo.

Następnie należy pomyśleć o tym, jakie funkcje są konieczne: tylko chłodzenie lub chłodzenie i ogrzewanie – istnieje również taka lodówka z zapalniczki, cena za nią jest oczywiście wyższa. Ale ten model jest bardzo wygodny, gdy po ochłodzeniu napojów można podgrzać obiad. Poziom ogrzewania 60-70 ° C i termostat jest monitorowany. Czasem istnieją różne tryby chłodzenia i ogrzewania: ekonomia i tryb z maksymalnym obciążeniem i szybkością.

Nigdy nie będzie zbędne zasilanie urządzenia nie tylko z samochodu, ale również z sieci domowej.

Materiał korpusu jest zazwyczaj plastyczny, ale istnieją również modele tkanin. Plastikowe pojemniki są łatwiejsze w pielęgnacji, ale pojemniki na tkaniny są składane i zajmują minimum miejsca w stanie pustym.

Bardziej praktyczne jest rozważenie plastikowej chłodnicy samochodu z zapalniczki. Opinie użytkowników wykazują, że urządzenia z taką obudową szybciej chłodzą produkty i zachowują temperaturę dłuższą po zaniku zasilania niż modele wykonane z tkaniny. Wewnątrz, plastikowe lodówki mogą być dodatkowo wyposażone w półki do oddzielania objętości, wgłębienia na pokrywie plastikowych butelek.

Stopień chłodzenia chłodziarek samochodowych jest charakterystyczny, który w dużym stopniu zależy od temperatury otoczenia. Dlatego w opisie modelu stwierdza się, że temperatura "za burtą" może znacznie zmniejszyć ten model. Z reguły wskaźnik ten zmienia się w granicach 10-20 ˚С. Oznacza to, że jeśli temperatura otoczenia wynosi 25 ° C, produkty w lodówce będą chłodzone w temperaturze do 5 ° C.

Wady auto-lodówek

Jedną z głównych wad chłodziarki samochodowej jest zazwyczaj to, że po wyłączeniu zasilania temperatura w pojemniku wzrasta bardzo szybko. Pytanie brzmi, jak szybko. W różnych modelach parametr ten jest wyrażany na różne sposoby, ale ogólnie po upływie 2 godzin, jeśli lodówka jest odłączona od zasilania, temperatura wewnątrz pojemnika będzie niższa niż temperatura na zewnątrz niższej niż 5-7 ° C, a fakt ten musi być brany pod uwagę. Ale jeśli model obsługuje sposób karmienia ze zwykłej sieci domowej i po przyjeździe można podłączyć lodówkę do niej, w ogóle nie ma żadnych problemów.

Ponieważ chłodzenie w takich strukturach jest dość powolne, przed umieszczeniem żywności w lodówce samochodowej z zapalniczki, nie jest konieczne zbieranie ich. Możesz użyć dodatkowego zimnego akumulatora z roztworem soli.

Charakterystyka techniczna chłodnic termoelektrycznych

Moc prądu pobieranego przez urządzenia mieści się w zakresie od 4,5 do 8,5 A, co nie spowoduje przeciążenia zapalniczki samochodowej. Zasilanie może być dostarczone z sieci 12 V, a niektóre z sieci 220 V. Element roboczy w lodówkach termoelektrycznych może być umieszczony na pokrywie lub na jednej ze ścian. Pamiętaj, że nie można zablokować przepływu powietrza do niego.

Komory przewodu zasilającego są najczęściej umieszczane w osłonach. Zwróć uwagę na długość przewodu, zależy to od tego, czy będzie można zainstalować lodówkę na tylnym siedzeniu samochodu bez użycia przedłużacza. Aby zmienić tryb chłodzenia na ogrzewanie i odwrotnie, podczas podłączania przewodu zasilającego należy zmienić biegunowość. Instalacja lodówek może być zazwyczaj pokryta, ale niektóre modele umożliwiają montaż pionowy, w takim przypadku pokrywa staje się drzwiami.

Funkcje projektowania lodówek: dodatkowe funkcje

Oprócz tego, że ściany pojemnika mogą być plastikowe lub tkaniny, niektóre cechy uchwytu lodówki. Może być rozkładana i dodatkowo blokada, która zapobiega otwarciu pokrywy podczas jej przenoszenia. Funkcje uchwytów czasami sprawiają, że rowki są po obu stronach obudowy, w tym przypadku na korpusie znajduje się zatrzask lub ślizga się. Pokrywa jest koniecznie wyposażona w szczeliwo, dlatego zwykle otwiera się ona bardzo szczelnie, a w niektórych modelach jest złożona – jest to wygodne, gdy trzeba coś małego – nie musisz otwierać aparatu całkowicie, uruchamiając ciepłe powietrze.

Dno jest wyposażone w port zamykający. Czasami są nawet koła do transportu, w tym przypadku dostarczana jest długa rączka.

Koszt

Wielu producentów lodówek samochodowych jest na rynku. Oto niektóre z nich: Campingaz, Ezetil, Koolatron, Mystery, Waeco, Mobicool, Indel B. W tym samym czasie zakres cen lodówek termoelektrycznych bez przesadzania jest najszerszy: dosłownie od 3000 do 30 000 rubli, w zależności od objętości, Producent.

Wybierając lodówkę samochodową z zapalniczki, recenzje innych kierowców o modelu, które trzeba dokładnie zbadać, aby nie rozczarować się zakupem.