424 Shares 4080 views

Rak szyjki macicy: oznaki choroby

Rak szyjki macicy ( rak szyjny macicy ) jest jednym z najczęstszych patologii onkologicznych wśród kobiet połowa populacji. Najczęściej dotyczy kobiet w wieku powyżej 30-35 lat, mniej rozpowszechnionych wśród młodszych pokoleń i osób starszych. Jego rola w jego wyglądzie może odgrywać i wczesne życie seksualne oraz pierwsze wczesne (do 16-18 lat) ciąża. Rak szyjki macicy, których objawy mogą manifestować się na wiele sposobów, powstają nie tylko na podstawie już istniejących chorób przedrakowych, takich jak erozja macicy lub leukoplakia, ale także w związku z chorobami zakaźnymi przenoszonymi drogą płciową. Kobiety, które palą, mają zwiększone ryzyko rozwoju raka szyjki macicy (ze względu na szkodliwy wpływ nikotyny na nabłonek).


Zostało udowodnione klinicznie, że wirus brodawczaka ludzkiego może powodować mutacje genów i raka. Ten wirus ma więcej niż sto typów, ale tylko piętnaście z nich powoduje raka. Ale nie zawsze osoba zarażona wirusem brodawczaka otrzymuje rak, w wielu przypadkach system odpornościowy sam niszczy go. Pomimo faktu, że rak szyjki macicy jest nowotworami złośliwymi, śmiertelność tej choroby jest na dość niskim poziomie. Ponieważ ujawnienie raka szyjki macicy, nie jest trudne do określenia stadium szyjki macicy. Ze względu na przedwczesne wykrycie i późniejsze leczenie raka szyjki macicy, można go pozbyć w krótkim czasie. I szansa na całkowite odzyskanie wczesnego stadium wykrywania jest bardzo duża.

W późniejszych stadiach guz może zarażać sąsiednie zdrowe tkanki i kiełkować do pochwy, pęcherza, w ciężkich przypadkach i do odbytnicy. Jeśli rak szyjki macicy nie zostanie zdiagnozowany w czasie, przerzuty mogą łatwo migrować do wątroby i płuc, być może nawet do kręgosłupa. Aby temu zapobiec, wszystkie kobiety muszą znać objawy raka szyjki macicy. Najczęstszymi objawami raka szyjki macicy są objawy objawiające się krwawym wydzieleniem z narządów płciowych, które zwykle powstają w wyniku współżycia seksualnego. Jeśli takie wydzieliny pojawią się w okresie menopauzy u starszych kobiet, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Mogą być nie tylko krwawe, ale także białe. W późniejszych stadiach nabierają też nieprzyjemnego płaczu, ponieważ produkty nowotworowe zaczynają rozpadać się, uwalniając substancje toksyczne.

Jeśli miesięczny trwa dłużej niż zwykle, lub krwawienie występuje nawet w okresie menstruacji, należy skonsultować się z ginekologiem, może to wszystko wynika z banalnego zakażenia, a być może tak przedstawia się rak szyjki macicy. Ponadto, jeśli jest choroba raka szyjki macicy, objawy, które ją świadczą, są bóle pleców, brzucha lub bólu podczas współżycia. Ból pojawia się, ponieważ narastający guz zaczyna ściskać zakończenia nerwowe. Należy zauważyć, że we wczesnych stadiach tej choroby nie powoduje żadnych nieprzyjemnych uczuć. Dlatego też nie czekaj, aż ból się pojawi, lepiej skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia diagnostyki. Prawdopodobną postacią raka szyjki macicy może być obrzęk kończyn dolnych od wewnątrz stóp i stóp. Wynika to z wpływu guza na układ krążenia.

W przypadku raka szyjki macicy oznakami późnego etapu są częste oddawanie moczu, domieszka krwi w moczu i krwawienie z odbytnicy. W przypadku podejrzenia raka należy pilnie ustalić diagnozę i stopień choroby, a także przeprowadzić badanie wszystkich narządów i układów za pomocą kolposkopii i ultrasonografii. Kolposkopia polega na zbadaniu szyjki macicy ze specjalnym lupą z urządzeniem oświetleniowym. Prawdopodobnie częściej zdarzają się badania kobiet, u których rozpoznano raka jajników, cukrzycy, niepłodności i kobiet z nadwagą. Nie zapominaj, że o wiele łatwiej jest zapobiec chorobie niż leczyć później.