734 Shares 8034 views

Depresja poporodowa: objawy, oznaki, przyczyny. Co to jest depresja po porodzie i jak ją uniknąć?

Już w okresie ciąży kobieta przygotowuje się do przyszłej roli matki na poziomie psychologicznym, a także wszystkich trudności naprzód w tym okresie. Po urodzeniu wiele pań boi się karmienia piersią i opieki nad dzieckiem. Może też być obawa przed zdrowiem noworodka. Jednak wkrótce wszystkie lęki pozostają w tyle, kobieta uspokaja się i stopniowo wchodzi w rolę matki. Niestety, nie cały ten okres kończy się bezpiecznie. Niektóre kobiety mają bolesne lęki, nieuzasadnione obiektywnymi powodami. W medycynie taka zmiana nazywa się depresją. W tym artykule opisujemy dokładniej ten stan, główne powody i sposoby ich zapobiegania.

Co to jest depresja poporodowa?

Jest to dość poważna choroba psychiczna, powstała wyłącznie w okresie poporodowym i charakteryzuje się depresją nastroju, utratą przeszłych zainteresowań. Ten stan patologiczny najczęściej występuje w pierwszym lub drugim tygodniu po pojawieniu się dziecka.

Ten rodzaj depresji ma bezpośredni związek z przemianami społecznymi, chemicznymi i psychologicznymi w życiu damy. Na szczęście ta patologia jest w pełni leczona.

Zmiany chemiczne obserwowane w ciele tłumaczy wahania poziomu hormonów po urodzeniu dziecka. Jednak eksperci do tej pory nie znaleźli naukowego potwierdzenia związku między hormonami a depresją. Wiadomo, że w okresie ciąży poziom progesteronu i estrogenu dziecka wzrasta 10 razy. Po urodzeniu dziecka te wskaźniki gwałtownie spadają, a po upływie kolejnych trzech dni powracają do poziomu sprzed ciąży.

Wraz ze zmianami hormonalnymi, przemiany społeczne i psychologiczne mają również wpływ na początek stanu przygnębionego.

Główne powody

Jest to nie tylko możliwe do walki z tym warunkiem, ale jest to również konieczne. Lepiej jest zapobiegać objawom depresji po urodzeniu i zapobiec rozwojowi poważnych zaburzeń psychicznych. Nie wszystkie kobiety urodzone są dotknięte tym stanem: ktoś może przetrwać to bardzo szybko, a teraz, z dzieckiem, cieszyć się każdym nowym dniem, podczas gdy inni doświadczają codziennych boleści i gniewu, w rezultacie nawet dochodzi do rozwodu. Dlaczego tak się dzieje? Aby zapobiec rozwojowi depresji, ważne jest, aby znać przyczyny i starać się, w miarę możliwości, unikać ich. Czynniki prowokujące:

 • Niechciane lub trudne ciąża.
 • Problemy z karmieniem piersią.
 • Konflikty z ojcem dziecka (zdrada, kłótnia, skandal, rozstanie).
 • Sfrustrowany układ nerwowy przed urodzeniem dziecka.
 • Nadmierna aktywność fizyczna.
 • Problemy natury finansowej.
 • Wyczerpanie moralne.
 • Brak podstawowej pomocy z zewnątrz.
 • Nieuzasadnione oczekiwania.

Oczywiście, nie wszystkie przyczyny depresji zależą od kobiety. Często są podyktowane warunkami społecznymi i życiowymi. Jednak stan emocjonalny młodej matki zależy bezpośrednio od myśli i codziennego nastroju, od postaw wobec życia i innych. Dlatego psychologowie zdecydowanie zalecają ograniczenie wszystkich negatywnych emocji do minimum.

Objawy

Jak objawia się depresja poporodowa? Jak zrozumieć, że masz ten problem, a nie inną chorobę? Przecież to może być najczęstsze zmęczenie ze skumulowanych przypadków, które często przechodzą niezależnie. Specjaliści określają wiele oznak wskazujących na stan depresyjny poporodowy. Jeśli wystąpią, skontaktuj się z lekarzem bez zwłoki. Tylko specjalista może potwierdzić występowanie takiego problemu, jak depresja poporodowa.

 • Objaw nr 1. Regularne skargi kobiet na temat cierpienia z powodu samotności i nadmiernego zmęczenia. Ponadto, można zauważyć mumię płaczu, ostre wahania nastroju, niekontrolowane wybuchy gniewu. Już rodzina i przyjaciele powinni mieć alarm, ponieważ zaczyna się depresja poporodowa.
 • Objaw 2. Niepokój boi się kondycji i zdrowia noworodka. Bardzo często kobieta ma poczucie winy z powodu najmniejszej porażki. Mogą pojawić się myśli samobójcze, mroczna wizja przyszłości.
 • Objaw 3. Nie wzywaj sytuacji konfliktowych, codziennych złości, złości. Krewni i krewni, co do zasady, nie znają głównych powodów takiego zachowań młodej matki. Wskazuje jednak, że występuje depresja poporodowa.
 • Objaw 4. Uczucie paniki i lęku towarzyszy silne wzniesienie, utrata apetytu, regularne bóle głowy, bezsenność. Zdarza się, że kobieta ma nieodparte pragnienie popełnienia bezsensownego, według innych, działań. Proste rozmowy z młodą matką często kończą się poważnymi skandalami.

Są to objawy, po których następuje depresja po urodzeniu dziecka. Jeśli znajdziesz jedno lub dwa z powyższych oznaczeń, nie ma powodu się martwić, ponieważ może to być banalna zmęczenie. Jeśli liczba ta jest niekorzystna, nadszedł czas, aby dźwięk alarmu i natychmiast zasięgnąć porady specjalistów.

Dlaczego ważne jest, aby zrozumieć problem z czasem? Chodzi o to, że przedłużająca się depresja po urodzeniu dziecka, która w niektórych przypadkach może trwać od miesięcy, bez interwencji lekarzy często kończy się psychozą. Taki stan charakteryzuje się zamieszaniem świadomości, delirium, halucynacjami, kompletną nieadekwatnością. Oczywiście tutaj można już kwestionować ograniczenie dostępu matki do dziecka.

Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby?

Jest ich kilka i wszystkie mają odmienną naturę:

 1. Wiek. Im wcześniej kobieta zajęta została w ciążę, tym większe ryzyko.
 2. Samotność.
 3. Brak wsparcia psychologicznego od krewnych i przyjaciół.
 4. Niejednoznaczna percepcja ciąży.
 5. Dzieci. Im więcej dzieci, tym większe prawdopodobieństwo depresji w każdej następnej ciąży.

Rodzaje depresji poporodowej

Specjaliści odróżniają trzy rodzaje zaburzeń o tej naturze, które powstają dopiero po narodzinach dziecka:

 1. Spadek pourodzeniowy. Każda kobieta znana jest z tym stanem, jest to normalna reakcja organizmu na zmiany, które wystąpiły. Mama może mieć dramatyczną zmianę nastroju. Teraz czuje się najszczęśliwsza na świecie, a za kilka minut zaczyna płakać. Kobieta staje się rozdrażniona, nietolerancyjna, wzburzona. Według ekspertów, śledziona poporodka może trwać kilka godzin, a kilka tygodni. Taki stan nie wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ często przechodzi sam.
 2. Depresja poporodowa. Objawy, które charakteryzują ten stan, najczęściej pojawiają się w ciągu kilku dni po urodzeniu dziecka. Są podobne do oznak melancholii poporodowej (smutek, rozpacz, drażliwość, niepokój), ale w większym stopniu manifestują się. W tym okresie kobieta, co do zasady, nie może wykonywać swoich codziennych obowiązków. Kiedy to nastąpi, powinieneś natychmiast szukać pomocy psychologa. Pomimo złożoności tej choroby, depresja po urodzeniu dziecka jest odpowiednia do terapii. Co więcej, współczesna medycyna oferuje różne rozwiązania tego problemu, tak aby każda kobieta mogła wybrać najbardziej zaakceptowaną opcję dla siebie.
 3. Psychoza po porodzie jest najpoważniejszą chorobą psychiczną zdiagnozowaną u młodych matek. Choroba pojawia się niespodziewanie i szybko rozwija (w ciągu pierwszych trzech miesięcy po porodzie). Początkowo kobieta traci nawykową zdolność odróżniania rzeczywistego świata od wymyślonych, są halucynacje dźwięku. Inne objawy obejmują bezsenność, stały stan nerwowy, złość w otaczającym świecie. Kiedy pojawienie się oznak pierwotnych jest niezwykle ważne, aby szukać pomocy od wykwalifikowanego lekarza. W niektórych przypadkach nawet konieczna jest hospitalizacja, ponieważ istnieje ryzyko krzywdy nie tylko dla samego siebie, ale także dla noworodka.

Kiedy zacznie się depresja poporodowa i jak długo to trwa?

Depresja poporodowa jest uważana za poważniejszy problem niż zwykle śledziony. Jeśli młode matki, które przezwyciężyły śledzonę, zdołały poradzić sobie z wszystkimi trudnościami i doświadczyć radości opieki nad dzieckiem, kobiety z depresją po urodzeniu czują się coraz bardziej niezadowoleni i wyczerpani każdego dnia.

Czasami dama, nawet przed pojawieniem się okruchów na świecie, zmaga się z przygnębionym stanem, a narodziny tylko pogłębiają poprzedni problem.

W niektórych przypadkach objawy tej choroby psychicznej pojawiają się kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Początkowo młoda matka przeżywa wyjątkowo pozytywne uczucia i przyjemność komunikować się z dzieckiem, ale po pewnym czasie wszystkie te wysiłki zaczynają wyczerpywać, a kobieta czuje się nieszczęśliwa i przygnębiona.

Jak długo trwa depresja po porodzie? To zależy nie tylko od matki, ale także jej otoczenia. Bardzo często kobieta nie spieszy się, aby szukać kwalifikowanej pomocy psychologa, wierząc, że problem zostanie rozwiązany samodzielnie. Czasami przedstawiciele sprawiedliwego seksu są po prostu boją się szukać wsparcia ze względu na całkowite rozczarowanie w sobie i stałą troskę o zdrowie dziecka.

Oczywiście ta postawa tylko pogarsza sytuację. Nie bądź nieśmiały, jeśli prosisz o pomoc. Przede wszystkim psychologowie zalecają rozmowę z krewnymi, mówiąc o wszystkich zmartwieniach. Jeśli zgodzą się na jakąś część prac domowych, mama będzie miała czas na odpoczynek, a nawet skonsultować się z specjalistami.

Jakie powinny być leczenie?

Jak pozbyć się depresji poporodowej? Jest to pytanie najczęściej zadawane przez bliskich i bliskich kobietom, które musiały stawić czoła temu problemowi. Przede wszystkim należy szukać wykwalifikowanej pomocy. Próbowanie samemu pomóc młodej matce nie jest zalecane, ponieważ w niektórych przypadkach jest konieczne przyjmowanie leków i konsultowanie się z psychologiem. Samo leki mogą pogarszać tylko obecną sytuację, co prowadzi do rozwoju psychozy poporodowej.

W zależności od rodzaju i złożoności depresja jest leczona zarówno ambulatorium, jak i w szpitalu. Decyzja w sprawie tej ostatniej opcji jest podejmowana wyłącznie na podstawie identyfikacji ryzyka tendencji samobójczych i stopnia nasilenia stanu ogólnego. Współczesna medycyna oferuje kilka metod leczenia:

 • Psychoterapia. Ta opcja leczenia jest przeprowadzana indywidualnie lub w grupach.
 • Stosowanie leków przeciwdepresyjnych.
 • Stosowanie leków uspokajających.
 • Mianowanie neuroleptyków (leki te są odpowiedzialne za zmniejszenie aktywności motorycznej i oczywistych objawów psychotycznych).

Z reguły użycie powyższych leków pociąga za sobą całkowitą odmowę karmienia piersią, ponieważ mogą one zaszkodzić dziecku. Należy zwrócić uwagę, że lek należy przyjmować po konsultacji z lekarzem. Kiedy depresja poporodowa przechodzi, leki są stopniowo anulowane, a kobieta wraca do swojego zwykłego życia.

Co powinien zrobić mąż?

Psychologowie zalecają, aby krewni i przyjaciele pomagali młodym matkom, którzy napotykają na taki problem, jak depresja poporodowa. Przyczyny tej choroby, jak wiadomo, często polegają na braku odpoczynku. Mąż może pomóc swojej żonie, podejmując szereg prac domowych w celu zaspokojenia potrzeb fizycznych noworodka. Nie jest tajemnicą, że tego typu frustrację rzadziej rozpoznaje się w parach, w których mężowie początkowo wzięli aktywną rolę we wspólnych sprawach rodzinnych.

Nieocenionym wsparciem dla kobiety jest również fakt, że małżonek jest gotów słuchać wszystkich swoich doświadczeń i zmartwień, aby się pocieszyć. Zaleca się unikanie ostrych krytyków i potępienia.

Powikłania

Do nieprzyjemnych konsekwencji należą:

 • Przedłużona depresja (więcej niż jeden rok).
 • Próby samobójstwa.

Oprócz powikłań natury medycznej możliwe są poważne konsekwencje społeczne. Przede wszystkim jest to rozpad rodziny. Rzeczywiście, ciągłe zmiany nastroju kobiety, niezadowolenie z własnego życia, zwiększona drażliwość – te wszystkie czynniki często sprzyjają małżonkom rozwodu. Ponadto niektóre kobiety w rozpaczy próbują porzucić dziecko. Z reguły taka sytuacja jest powszechna wśród samotnych matek.

Zapobieganie

Jak uniknąć depresji poporodowej? Dokładne przyczyny tego stanu są nadal niewidoczne. Dlatego specjaliści nie mogą zaoferować skutecznych środków zapobiegawczych.

Jednak psychologowie nazywają szereg działań, które w pewnym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia prawdopodobieństwa depresji:

 1. Planowanie ciąży.
 2. Wstępne przygotowanie do przyszłego macierzyństwa (czytanie literatury specjalistycznej, kurs w domu macierzyństwa, rozmowy z psychologiem).
 3. Identyfikacja i szybkie leczenie tzw. Bluesa poporodowego (stan ten, charakteryzujący się emocjonalną niestabilnością i łzawością, rozwija się po narodzinach dziecka).
 4. Psychologiczne wsparcie ciąży.

Wnioski

W tym artykule opisaliśmy, co stanowi depresję poporodową u kobiet. Objawy i przyczyny tego stanu w poszczególnych przypadkach mogą się różnić. Ważne jest, aby pamiętać, że depresja jest raczej poważną chorobą. Bardzo młoda matka nie jest winna za fakt, że musi tak bardzo cierpieć. Dlatego właśnie poza sprawą kobiety przejęcie kontroli nad sobą i poradzenie sobie z tym problemem. Przecież żaden człowiek nie może przezwyciężyć grypy, cukrzycy lub zawału serca za pomocą siły woli.

Z drugiej strony, uwagę męża i rodziny pomaga kobiecie czuć się naprawdę kochana. Będzie dużo łatwiej dla niej znaleźć wolny czas na rekreację lub hobby. Ten rodzaj opieki przyczynia się do szybkiego powrotu do zdrowia matki i jej powrotu do rodziny.