176 Shares 3771 views

karta graficzna, jak wybrać?

Karta graficzna – połączony z komputerem, którego zadaniem jest przekształcenie procesor sygnału w sygnale wideo jest doprowadzany do monitora lub telewizora.

Która firma zajmie? Obecnie na rynku są tylko 2 firmy, które gonią się nawzajem w wydajności, jakości i cena jest AMD i Nvidia. Różnica pomiędzy firmami w cenę. Karty od Nvidii są droższe niż AMD. Dlaczego tak? Wielu powie, że więcej problemów z AMD, coś, co nie można uruchomić, nie działa poprawnie. Osobiście cieszył oraz NVIDIA i AMD, a różnica nie zauważył. Jeśli rąk rosną z właściwym miejscu, bez żadnych problemów. Ponadto, wydajność samych kart może być znaczna różnica w cenie. Czasami karta AMD może być tańsze niż słabszych odpowiedników firmy NVIDIA w tej samej cenie. Osobiście wolę AMD. Byłem zadowolony z wszystkiego, nigdy nie miałem żadnych problemów, płacąc mniej za tę samą wydajność jak nVidii, aczkolwiek na ten ostatni nie mają nic na jakości kart vysote.Pomimo kartach referencyjnych (kart, które są dostępne u producenta chipa wideo) istnieją inne firmy, które zbierają wideo , Na przykład takich firm jak: MSI, Gigabyte, HIS, Palit, Zotac, Sapphire. Wszystkie z nich różnią się tym, że umieścić w systemie chłodzenia karty graficznej, a już podstawą jakości chłodzenia chipie częstotliwości podkręcania. Dlatego też, jako zasada jest, mapy te kolektory są sprzedawane z wysokimi częstotliwościami, to lepiej, aby mieć wpływ na wydajność. Wybór producenta często zależy od kupującego własnych upodobań i potrzeb.

Tak więc, z firmy zdecydował, co dalej? Następnie patrzymy na ilość pamięci karty graficznej na pokładzie. 80% wszystkich użytkowników komputerów wierzą, że im więcej pamięci na pokładzie, mocniejszej karty graficznej. Niestety, to nie jest przypadek, udał się z tym zdaniem, to nie jest jasne. Duża ilość pamięci wideo jest ładny, ale nie jest to czynnik, który określa moc. Jeśli masz duży monitor o rozdzielczości 1920×1200 i powyżej, pożądane jest, aby pamięć była bardziej, 2-3Gb. przechowywane tekstury, obiekty w pamięci wideo. Stąd większa rozdzielczość ekranu, tym więcej trzeba tekstury i obiekty przechowywane i przetwarzane w pamięci. Typ pamięci waha się od DDR do DDR5. Co ciekawe, z pamięcią DDR5 wynosi 20% szybciej odczytuje i przekazuje chipie graficznym niż DDR4. Moc zależy od układu wideo, który jest używany w karcie graficznej. Stale pojawiają się nowe karty, nowe chipy, nowy proces nowej częstotliwości. Z całej tej mocy to zależy. Nawet jeśli dwie karty pamięci i częstotliwość rdzenia pokrywają się, nie zawsze są one jednakowej mocy, znowu, to zależy od układu wideo.

Należy zwrócić uwagę na szerokość szyny pamięci. Zwykle, jest ona mierzona w bitach (128, 320, 512bit). Im wyższa wartość, tym szybsza wymiana danych z centralnego procesora i układu wideo. Gracze, bardzo często postawili sobie dwie karty graficzne w trybie SLI lub CrossFire, w zależności od producenta, Nvidia i AMD odpowiednio. Kiedy dwie karty, zwiększa wydajność o około 1,5 razy. W przypadku takiego układu jest to konieczne i wydajne zasilanie i chłodzący układ. Zazwyczaj w takich układach stosuje się ciecz chłodząca lub chłodzenie ciekłym azotem. Ale to już inna historia.