770 Shares 6480 views

Chipset Intel H81: specyfikacje, opinie

Najbardziej dostępne platformy chipset „Gniazdo 1150” z podstawowym zestawem funkcji – Intel H81. Jest to o możliwościach tego chipsetu, i będzie w przyszłości.


Chipset i jego główne cechy

Aby rozpocząć, niech czynienia z faktem, że za słowem „chipa”. Ten chipset, który jest zainstalowany na płycie głównej komputera. Jego drugie imię – chipset. Do niedawna, to niekoniecznie składa się z dwóch części: północną i mosty Południowej. Teraz Northbridge jest zintegrowany w CPU. Płyta był mostek południowy, co pozwala na składniki reakcji systemu komputerowego z urządzeniami peryferyjnymi oraz karty rozszerzeń PCI w gniazdach PCI Express. Głównymi parametrami każdy chipset się następująco: gniazdo, listę obsługiwanych procesorów zestaw porty interfejsu i typ pamięci obsługiwane.

Na gnieździe zorientowane chipset?

Socket – to gniazdo procesora na płycie głównej. Mieści się on z jednostki centralnej. Co do zasady, w oznaczeniu wskazuje liczbę kontaktów. Wszelkie płyta główna Intel H81 płyta koncentruje się na rozwiązaniach procesorów opartych na gnieździe 1150. I tylko obsługuje CPU generacji „Hasvell” i „Hasvell odświeżyć”. W tym ostatnim przypadku może być konieczne, aby uaktualnić BIOS, że chipset zaczął zdefiniować jednostkę centralną. Ale najbardziej wydajne rozwiązanie dla gniazda 1150 – „BroadVell” – nie mogą być instalowane w takich płyt: one nie są obsługiwane przez ten zestaw logiki systemowej.

chipset nisza

Jak wspomniano wcześniej, N81 jest podstawą chipsetu gniazda 1150, który pod względem funkcjonalności jest gorszy nawet Intel B85. Zgodnie z tym, nisza chipsetu – najbardziej dostępne systemy komputerowe z niskim jak na dzisiejsze standardy, poziom produktywności. Która jest najczęściej znaleźć w takich płyt głównych z serii Celeron CPU „”, „Pentium”, a tym bardziej – „Cor Ay3”. Używają takich komputerów w biurach, instytucjach edukacyjnych, a także w innych przypadkach, gdy szczególne wymagania do obliczeniową zasilanie komputera nie jest podniesione.

Szacowane koszty rozwiązania oparte na tym chipsecie

Ponieważ N81 jest najtańszym zestaw logiki systemu, a koszt jest stosunkowo niski. Nawet Intel B85 jest znacznie droższe. Najbardziej przystępne płyty główne oparte na N81 można kupić za 50 $. Ale jest trochę bardziej funkcjonalne rozwiązania, które można kupić za $. 63. Ale droższe płyty główne oparte na chipsecie to nie wskazane. Nisza zajmowana przez więcej niż 63 dolarów więcej kolekcję logiki systemu, możliwość, która jest znacznie lepsza niż N81.

funkcje

Intel H81 posiada następującą listę specyfikacji technicznych:

  • Możliwe przyspieszenie tylko procesora i akceleratora graficznego. Ale wsparcie dla zwiększenie częstotliwości pamięci, nie jest realizowany. Dlatego maksymalny potencjał pozwalający ujawnić każdego procesora „Intel Corporation” z indeksem „K” (czyli z odblokowanym mnożnikiem a) nie będzie działać. Tak, i zainstalować coś bardziej produktywne niż płyty głównej budżetu „Celeron” lub „Pentium” całkowicie nieodpowiednich.

  • Płyta główna jest wyposażona w tylko dwie szczeliny do instalacji RAM. W związku z powyższym, maksymalna ilość pamięci RAM w systemie komputerowym jest 16 PL (moduł 2 8GB). Obsługiwany typ pamięci RAM – DDR3. Maksymalna dopuszczalna częstotliwość pracy pamięci – 1600 MHz. Można, oczywiście, i moduły wyższej prędkości próbuje zainstalować na płycie głównej, ale to nie daje znaczne osiągi. Częstotliwość RAM automatycznie spada do 1600 MHz i poziom wydajności będzie dokładnie taki sam jak w przypadku PC stałego w pamięci RAM 1600 MHz.

  • Maksymalna liczba standardowych portów USB 2.0 8, USB i 3,0 – 2.

  • Istnieją dwa SATA 2,0 standardowe do łączenia się z dyskiem twardym, dysku SSD i dysk optyczny. Dokładnie ta sama liczba portów SATA 3,0 do podobnych celów.

  • 6 portów PCIe 2.0 karty rozszerzeń dla instalacji określonych w H81 Express.

  • Chipset układ półprzewodnikowy wytwarzane dokładnie według tego samego procesu produkcyjnego, CPU (14 nm).

  • Pakiet mikroukład ciepła 4,1 watów.

Płyty główne Asus

Wiele płyt entry-level sprzedawane na Intel H81 oparte. Asus, na przykład, tylko 6 oferuje podobne rozwiązania oparte na tym chipsecie. Najłatwiej dostępne z nich – H81I-Plus. Ta płyta jest wykonana w mATX obudowie. Posiada 2 sloty na pamięci RAM, slot na karty graficznej i bardzo małej wielkości, który pozwala na zastosowanie w kompaktowych systemach komputerowych.

Podobny układ znajduje się w Asus H81M-Plus, lecz wielkość zwiększa się, i są trzy dodatkowe PCI Express 1.0 szczeliny. Ale tutaj jest obudowa jest taka sama – mATX. Ta płyta nie zostanie wykorzystane w systemach kompaktowych. Trzy kolejne płyty – H81M-A-C i H81M H81M-E – różne od H81I-także zestaw porty interfejsu przewodowej. Co do reszty, to jest prawie identyczne decyzje na podstawie Intel H81, mATX formacie i z tego samego poziomu funkcjonalności.

Wszystkich poprzednio wymienionych płyta różni się znacząco Asus H81-Plus, która jest wykonana w formacie ATX. Jest ona ponadto, trzy gniazda PCI.

Rozwiązania od MSI

Podobna sytuacja z chipsetem Intel H81 i innymi wiodący producent płyt głównych – MSI. Większość z nich są wykonane w mATX obudowie. Najłatwiej dostępne z nich – N81M-N81M-E33 i P33, które można teraz kupić za 50 $. Różnica między nimi jest zainstalowany na portach graficznych na płycie głównej. Na początku to jest DVI-D i D-Sub, aw drugim zamiast DVI-D ma HDMI. Reszta jest on identyczny płyt. Najbardziej przystępne ATX Format płyty głównej jest N81-P33. Różni się od wcześniej omówionego N81M-P33 tylko rozmiarem i trzech dodatkowych szczelin dla kart rozszerzeń PCI.

Gigabyte i jego płyty główne

Chipsety Intel zawsze mogą znaleźć różne rozwiązania oparte na jednym chipsetem. Ale tu jest inny wiodący producent płyt głównych, „Płyty główne Gigabyte” jakoś sprawia, że wszystkie swoje płyty główne oparte na N81 jest prawie identyczny. Wszystkie z nich są oznaczone GA-H81M (na obudowie mATX) i GA-H81 (płyty główne ATX). Na koniec dodaje prefiks zapisu, który charakteryzuje wersję systemu BIOS i dostępność dodatkowych interfejsów przewodowych. Reszta poziomu funkcjonalności dla rozwiązań na podstawie N81 od producenta podobny do Asusa i MSI.

opinie

Chipsety Intel ostatnich kilku pokoleń miał trudny wiążą się ze specyficznymi segmentach rynku. A bohater tego artykułu to rozwiązanie klasy podstawowej. Jest on idealny dla systemów komputerowych budżet.

Coś niezwykłego nie oczekuje się od niego. To samo można powiedzieć o co poziom wydajności w oparciu o ten chipset. W rezultacie właściciele opinii wyodrębnia się w pierwszej dostępności płyt głównych i ich niski koszt. Na tym samym poziomie funkcjonalności wystarczającej do dowolnej szkole lub w biurze na podstawie płyty głównej PC H61.

wyniki

Intel H81 doskonałym rozwiązaniem jest zbudowanie bazy systemu komputerowego. Jest on idealny dla niewymagających użytkowników. W przyszłości, to na pewno nie będzie mógł uaktualnić – platforma cykl dobiegnie końca w 1150 roku, i zastępuje decyzję na podstawie 1151.