282 Shares 6123 views

Co jest CAN-Bus, a co to jest?

W tej chwili niemal każdy nowoczesny samochód obsadzone przez komputery pokładowe, systemy ABS, EBD, elektryczne szyby i wiele innych urządzeń elektronicznych. Teraz, technika ta może sterować nie tylko mechaniczne, ale także systemów pneumatycznych i hydraulicznych. Nawet silnik nie może się obejść bez elektroniki. Jest to specjalne urządzenie – CAN-bus. To o to omawiane dzisiaj.

Historia wystąpienia

Koncepcja magistrali CAN pojawiły się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy dobrze znana niemiecka firma „Bosch” we współpracy z firmą „Intel” opracował nowe urządzenie do transmisji danych cyfrowych, który nazywa się Controller Area Network.

Co ona może zrobić?

Ten autobus może połączyć wszystkich czujników i steruje bloki znajdujące się w pojeździe. CAN można podłączyć do immoblayzerom, system SRS, ESP, elektronicznej jednostki sterującej silnika, skrzyni biegów, a nawet poduszki powietrzne. Ponadto, opona jest kontaktowany z czujników zawieszenia, ośrodkowego układu blokującego i kontroli klimatu. Wszystkie te mechanizmy są połączone w trybie full-duplex z szybkości transmisji danych do 1 Mbit / s.

CAN-bus: Opis i cechy urządzenia

Dla wszystkich jego funkcjonalności, mechanizm ten składa się z tylko dwóch przewodów i jednym chipie. Wcześniej, aby połączyć wszystkie czujniki dostarczane z kilkudziesięciu CAN-bus wtyczek. A jeśli w 80 lat dla każdego bezprzewodowo transmitować tylko jeden sygnał, a następnie obecnie wartość ta sięga setki.

CAN nowoczesna opona jest również różni się tym, że posiada funkcję łączenia się z telefonem komórkowym. Elektroniczny brelok, pełni funkcję kluczyka zapłonu, może być również podłączony do urządzenia i odbierać informacje z jednostki sterującej silnika.

Ważne jest również, że narzędzie to może zdefiniować problem w funkcjonowaniu sprzętu maszynowego, aw niektórych przypadkach wyeliminować je. To jest praktycznie niezależne od zakłóceń i ma izolację dobre kontakty. CAN-bus jest bardzo skomplikowany algorytm. Dane, które są przekazywane za pośrednictwem bije, błyskawicznie przekształcony zdjęć. Informacja służy jako prowadnicy drutu 2 pary cewek. Istnieją również produkty z włókna, ale są one mniej skuteczne w działaniu, a zatem nie tyle powszechne, jak w pierwszej opcji. Najrzadziej spotkać CAN-bus, który przekazuje informacje za pośrednictwem radia lub promieni podczerwonych.

Funkcjonalność i wydajność

Aby zwiększyć wydajność tego urządzenia, producenci często skracają długość przewodów. Jeżeli łączna długość magistrali będzie mniejsza niż 10 metrów, szybkość informacji wzrośnie do 2 megabitów na sekundę. Zazwyczaj w tego mechanizmu prędkości 64 przekazuje dane z czujników elektronicznych i kontrolerów. Jeżeli autobus jest podłączony do większej liczby urządzeń tworzy kilka obwodów do odbierania i przekazywania informacji.

Jeśli CAN-Bus będzie rozwijana dalej, być może wkrótce zostanie całkowicie zainstalowany na wszystkich samochodów osobowych i ciężarowych, w tym krajowe.