381 Shares 2522 views

Błonica u dziecka: objawy, które każda matka powinna wiedzieć

Błonica jest ostra chorobą zakaźną wywoływaną przez corynebacterium. Jest to również nazywany "błonica błonica". Szczególnie niebezpieczne jest błonica u dziecka. Objawy tej choroby wyraża się przez porażkę górnych dróg oddechowych i ogólne zatrucie ciała.


Od razu dokonamy rezerwacji: niezależne traktowanie jest niebezpieczne dla życia dziecka! Przy pierwszym podejrzeniu o tę chorobę skontaktuj się natychmiast z lekarzem!

Przed opisaniem tego, w jaki sposób błonica w wieku dziecięcym, objawy i sposoby ich leczenia, spójrz na to, co to jest zakażenie.

Jak mogę zarażać?

Ścieżka przenoszenia jest w powietrzu, od osoby chorej. Rzadko jest zarażać się tymi, których używał. Istnieją również masowe przypadki zakażeń ludzi, na przykład poprzez zakażone produkty mleczarskie. Jeśli minęło dziesięć dni od zarażenia, osoba uważa się za zakaźną do czasu, kiedy czynnik sprawczy choroby nie zostanie usunięty z organizmu. Można to wyjaśnić jedynie poprzez badania bakteriologiczne.

Najczęstszy wiek, w którym dziecko dotknięte jest błonnictwem, wynosi od trzech do siedmiu lat. Karmienie piersią nie zagraża zakażeniu – mają odporność otrzymaną od matki przez łożysko. Im starsze dziecko, tym niższa jego ochrona przed tym schorzeniem.

Zakażenie wnika przez błonę śluzową nosa i jamy ustnej, czasem uszkodzenia błon śluzowych oczu i narządów płciowych, a także obszarów uszkodzonej skóry. Czynnik sprawczy spada na nich i tworzy filmy.

Objawy

Głównymi objawami błonicy u dzieci są zapalenia. Mogą się różnić w zależności od typu:

– zapalenie błony śluzowej jest zlokalizowane w jamie ustno-gardłowej, film gęstnie rośnie do tkanek i jest silnie oddzielony.

– zapalenie karku zwykle wpływa na tchawicę i krtani. Film leży na powierzchni i łatwo oddzielić.

Więc myślisz, że dziecko ma błonica. Objawy tej choroby są zwykle następujące:

1. Porażka jamy ustnej i gardła, rzadko nos, tchawica lub krtani. W bardzo rzadkich przypadkach uszkodzenia wpływają na skórę, ucho i oczy.

2. Zakażenie gruczołu krokowego (ciężkie kaszel): pojedyncze, mające wpływ tylko na górną część układu oddechowego lub przepływające na tle innych uszkodzeń (np. Dróg oddechowych, nos i gardło).

3. Zwiększyć temperaturę ciała do 38 stopni.

4. ogólne złe samopoczucie.

5. Suchy kaszel i chrypka głosu, które w ciągu jednego lub dwóch dni pojawiają się w szczepach kaszlących, oddech staje się trudny i staje się głośny, a głos może zniknąć całkowicie.

Jeśli biedronka postępuje u dziecka, objawy stają się trudniejsze – pacjent nie śpi, nie jedza, zachowuje się nieprzerwanie na twarzy – strachu i lęku. Skóra staje się szara, dziecko dusi się, pojawia się zimny pot. Temperatura spada poniżej normy. Mimowolne oddawanie moczu i konwulsje, dziecko może umrzeć z powodu braku tlenu.

Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w odpowiednim czasie, który zdiagnozuje i rozpocznie leczenie błonicy. Dzieciom z odpowiednim dostępem do opieki medycznej już w pierwszym dniu nastąpi zawieszenie przebiegu choroby, a następnego dnia nastąpi wyraźna poprawa stanu: oddychanie staje się gładkie, a kaszel jest rzadki i łagodny. Głos zostanie przywrócony dopiero po 4-6 dniach.

Jak leczyć?

Leczenie odbywa się w sposób stały, przy zachowaniu reszty łóżka. Zalecana jest antybiotyk w surowicy (należy stosować leki z grupy makrolidów, aminopenicyliny, cefalosporyny trzeciego pokolenia: leki "cefaleksyna", "cefazolin", "cefaklor", "cefuroxime", "midekamycyna", "azytromycyna", "penicylina"). Czas leczenia antybiotykami wynosi od 5 do 10 dni. W ciężkich przypadkach podaje się leczenie hormonalne.