866 Shares 6082 views

Czy to prawda, że dana osoba mogłaby łatwo uciec przed tyrannosaurus rex? Debunkowanie mitów

Pamiętasz jedną z najbardziej znanych scen w filmie "Jurassic Park", gdzie Ellie Sattler i Ian Malcolm trzymają się jeepa, próbując uciec przed dążeniem do tyranozaura? Ale czy tyrannosaurus rzeczywiście potrafi wyprzedzić jeep, ścigając za nią przez dżunglę? Najprawdopodobniej nie, naukowcy zaproponowali, po przeprowadzeniu nowego badania.

Prędkość ruchu predatora

Wielkość i waga tego drapieżnika wskazują, że tyrannosaurus nie był w stanie biegać. Prawdopodobnie prędkość jego ruchu wynosiła 5 m / s (18 km / h). W ten sposób nie tylko nie mógł dogonić jeepa, ale nawet człowieka, który uciekłby mu na nogi. Artykuł opublikowany w magazynie PeerJ mówi, że każda prędkość przekraczająca 5 m / s może uszkodzić nogi zwierzęcia.

Badania

"Zdolność tyrannosaurusa do biegania (podobnie jak inne podobne olbrzymie dinozaury) pozostaje przedmiotem dyskusji wśród paleontologów od dziesięcioleci", powiedział główny autor badania, dr William Sehlers z Uniwersytetu w Manchesterze. – Wiele badań wykorzystujących różne metodyki wykazuje bardzo szeroki zakres szacunków dotyczących maksymalnej prędkości. Oznacza to, że konieczne jest opracowanie metod, które mogłyby poprawić te prognozy ".

Tym razem dr Sellers połączyli dwie odrębne metody biomechaniczne – wielowymiarową dynamiczną analizę i analizę obciążenia szkieletowego, aby dokładniej określić prędkość, z jaką mogą się poruszać olbrzymie dinozaury. Odkrył, że jeśli tyrannosaurus usiłuje uciec, to prawdopodobnie doprowadziłby do złamań w kości nóg.

Styl życia tyrannosaurusa

Wyniki tego ostatniego badania pasują do jednego z najdłuższych debat paleontologicznych, które rozwinęły się w stosunku do sposobu życia bocznego drapieżnika. Przez jakiś czas naukowcy podzielili się na dwa obozy, kiedy dochodziło do zachowania tyrannosaurów: niektórzy twierdzili, że byli aktywnymi drapieżnikami, którzy polowali na ich zdobycz, a inni uważali, że te zwierzęta mogą być odpadami.

Nowa praca dr Sellersa najwyraźniej sugeruje, że naukowcy, którzy wydali ostatnią opinię, byli bliżej prawdy. Ponadto paleontolodzy uważają, że dla niego oba rodzaje zachowań nie były charakterystyczne. Na przykład tyrannosaurus nie mógł polować na wolniejsze zwierzęta roślinożerne, a jednocześnie karmić je padliną.

Zachowanie dorosłych i młodych ludzi

Co jeszcze bardziej interesujące, możemy stwierdzić, że istnieją różnice w zachowaniu młodych tyrannosaurów i starszych. Niektóre badania wykazują, że wraz ze wzrostem ich ciała ciało było coraz dłuższe, a kończyny były proporcjonalnie mniejsze. Oznacza to, że zwierzęta dorosłe były bardziej kłopotliwe, a młode okazały się nieco bardziej kłujące. Niemniej jednak, Sellers mówi, że to założenie jest prawdopodobnie dalekie od prawdy.