340 Shares 1206 views

Mexican Hat lub kolumnowy roślin ratibida

W podwórkach i kwietniki miejskich znaleziono jasnych kolorach specyficzny kształt. Są one podobne do wysokiego meksykańskiego kapelusza z kolorowymi polami. Jaki rodzaj roślin i skąd pochodzą nasze łóżka? To ratibida kolumnowy, który przyszedł do naszego wszerz Ameryki Północnej.

Trochę odkrywcy

Pierwszy opis kwiat wykonany amerykański przyrodnik. Nazwa tego człowieka nie jest łatwe do zapamiętania. Nazywał się Samuel Konstanten Rafinesk-Schmalz. Ten naukowiec nie tylko zaangażowany w zoologii i botaniki, ale był ekspertem w dziedzinie meteorologii i antropologii. I był geolog i językoznawca. Żywotność naukowca 1783-1840.

Rafinesk-Schmalz był geniuszem od jego wieku, ale wielu naukowców uważa, szalony. Zajmując badanie roślinności Ameryki Północnej, musiał opisać co najmniej 250 nowych gatunków, ale wiele z tych Naukowcy wynaleźli bardzo dziwne nazwy. Przykładem tego może być uznany dziwactw ratibida roślinę, która ma prostą nazwę – Mexican Hat.

Znajomość z roślin

Ratibida roślin należący do rodziny astrowatych. Rodzaj astrowatych ratibid niewielka. To jest tylko 7 rośliny, które są rodzime do Ameryki Północnej. Mężczyzna zaczął uprawiać tylko 3 gatunki:

  • ratibida kolumnowy (Mexican Hat);
  • ratibida pierzaste;
  • ratibida meksykańskiej.

Słowo „kolumnowy” w imię – nie prawo tłumaczenie z łaciny. Byłoby „kolonkonosnaya”.

W niektórych klasyfikacjach używać nazwy genus Lepachys. Słowo ma dwóch greckich korzeni, które oznacza „łuski” i „grube”. Nazwa odzwierciedla pewne cechy struktury kwiatu opasania. Fakt, że liście owijki są na górze zgrubienie pokryte żywicznych łojowych.

Ratibida kolumnowy lub meksykański kapelusz – rozgałęziona bylina. Z dużą liczbą silnej i prążkowane łodygi, których wysokość może być więcej niż 1 metr, w składzie krzaka patula. Za naciśnięciem zakładu w dowolnej części szorstkich włosków gruczołowych (). Dolna wynikała bush Liście są szaro-zielony kolor, ich długość – 15-16 cm szerokości .. liść około 6 cm struktury liści pierzaste i podwójnie pierzaste. Każdy arkusz może mieć do 14 wąskich segmentów.

Struktura kwiat

Ratibidy kwiat wzrośnie powyżej liści. Ten kosz, którego średnica wynosi około 6 cm do dolnej części wypukłej sąsiednich tarcz płochy żeńskich tworzą -. Jajowaty i długości. – 2,5-3 cm języczkowych ułożonych w jednym rzędzie. Oni są wygięte w kierunku łodygi. Kolor w różnych gatunkach żółty, żółty, magenta, bordowym. Dla ratibidy kolumnowego charakterystycznym ciemnym kolorze bordowym – lub brązowy z żółtym jasne wykończenia.

Napęd kwiat wydłużony półkuliste. Początkowo były żółto-zielone, jego długość może wynosić do 5 cm, a szerokość -. 1 cm powyżej tarczy 400 jest umieszczona na małej rurce bi- kwiatów. Podczas kwitnienia dysk będzie większa staje się kształt cylindryczny i zmiana koloru żółto-brązowe.

Owoce ratibidy mały jasnobrązowy achene.

Podobieństwa i różnice w stosunku do najbliższych krewnych

Mexican Hat, ratibida czyli najbliżej dwóch znanych rodzajów – Echinacea i Rudbeckia. Ratibidu pierzaste w ogóle często mylony z Rudbeck (na zdjęciu powyżej), ponieważ te płatki kwiatu w postaci żółtych języczków zaostrzony skierowany w dół. Wzrost skoku wokół wystającej czarno brązowy środka. Wyraźne różnice między gatunkami struktury płatków osłony, a nawet w przedłużonym wewnętrznej tarczy. Faktycznie, kombinacja wydłużonego dysku i spadła kwiatostan wykonane ratibidu tak podobny do meksykańskiego nakryciu głowy. Jak to się nazywa Mexican Hat? Sombrero. Więc nie zdziw się, jeśli zobaczysz ratibidy nasiona zwane „Kapelusz” nie jest błąd, po prostu inna odczytanie nazw.

Dystrybucja kolumnowego ratibidy

Tego rodzaju meksykańskie kapelusze rośnie na terenach rozległych. Jasny kwiat można znaleźć z Kanady, a dokładniej, w prowincji Ontario, na południowej granicy Meksyku. Najwyższe stężenie roślin w Great Plains, jak ratibida wolą prerie i łąki. Jednak roślina może czuć się dobrze i regiony górzyste – jasny kwiat znajduje się na wysokości 2000 m.

Ratibida (Mexican Hat): uprawa

Wiele gospodyń domowych lubią ozdabiać swoje niezwykłe grządek. Wybór ich jest ogromna. Ratibidu uprawiane przez kilka stuleci, od około 1811 roku. Jednak roślina ta jest wciąż egzotyczna dla nas. Mexican Hat – nazwa jest bardzo żywy, a ogrodnicy uważają, że zakład przyniesie wiele kłopotów. Ale to nie jest przypadek. Ratibida kolumnowy opodatkowania na jakość opieki zależeć będzie od dekoracyjności i puszystość krzewu, ale sama roślina zostaną utracone.

Posadzone ratibidu najlepiej na słonecznej stronie łóżka. Lokalizacja powinna być dobrze rozgrzany. Cieniowanie, roślina ta nie lubi. Pożądane sadzić w północnoamerykańskim piękności wapnione kwasowości gleby około 7,5.

Miejsce do sadzenia ratibidy wytwarza się spadek. Grunt jest luźny mąkę Dolomit z piaskiem. Roślinne odpowiednie ubogich glebach, najważniejsze, że nie jest glina. Jednak nawożone gleby zapewnia bujny rozkwit. Szczególną ostrożność nie wymaga meksykański kapelusz. Toleruje niskie temperatury i suszę. Podlewanie ratibidy spędzić przedłużyć kwitnienie. Szkodników ogrodowe i różne choroby ratibida stabilny.

Jedyny problem – walka z samosiewu. Mexican Hat rozwija się dobrze, a jeśli jest prawdopodobne, aby stłumić sąsiednie rośliny, po self-seeding powinny zostać usunięte.