878 Shares 7648 views

Bakelit lakiery: specyfikacje, struktury, właściwości i opinie aplikacyjnych

Obecnie lakiery bakelit są popularne materiały stosowane w budownictwie. Są one wytwarzane przez odparowanie fenolu i formaldehydu. A do tego konieczne jest, aby specjalny roztwór żywicy jest na bazie alkoholu. Aby główne elementy połączone w reakcji dodaje się amoniak. Ta funkcja daje gotowych kompozycjach pewien zapach.


Kluczowe cechy

lakiery bakelitu są toksyczne, jak w sposobie wytwarzania pary procesu fenol i formaldehyd. Istnieją granice obecność tej substancji w hali produkcyjnej. Stężenie 0,3 mg / m nie jest niebezpieczna dla ludzi. Wyższe stopy prowadzić do zatrucia, aw niektórych przypadkach – i śmierć.

Bakelitu Kompozycja lakieru, który zawiera substancje palne i ma punkt zapłonu w temperaturze 15 ° C Kompletna zapłon następuje w temperaturze wyższej niż w poprzednim rysunku. Bakelit lakiery ognia są w klasie A. Podstawowe informacje na temat właściwości substancji są opisane w dokumentach normatywnych, a mianowicie GOST 12.1.044. Jeśli pożar dzieje się w hali produkcyjnej, woda używana do jego lokalizacji, piasek, jak i specjalnego rodzaju pianki chemicznej i mechanicznej.

Bakelit lakier: Redakcyjne

Substancje te są stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Głównym celem – jest ochrona powierzchni i elementów przed wilgocią lub innymi substancjami korozyjnymi. Są one również wykorzystywane do malowania zbiorników gazowych. lakiery bakelit są lepsze od innych rodzajów produktów w swojej funkcjonalności, ponieważ są one wykorzystywane do impregnacji i klejenia z oddzielnych części szczegółów.

Najczęściej potraktowano takie kompozycje odsłoniętej sklejki. Bakelit lakier cechy techniczne opisane w artykule, jest stosowana nie tylko w budownictwie, ale także w innych branżach. Wśród nich są następujące:

  • Przemysł stoczniowy – produkcja pokładach statków i jachtów;
  • Przemysł samochodowy – wytwarzanie dolnej pokrywy, jak również poszczególne części;
  • budownictwo – posadzki zewnętrzne dekoracji budynków, dachy, pokoje dekoracji i produkcji mebli;
  • do produkcji broni i obiektów sportowych;
  • do produkcji produktów dla dzieci i wiele więcej.

Sposób uzyskiwania lakier

W celu wytworzenia takiej kompozycji, należy stosować następujące materiały: fenol, alkohol etylowy, formaliny i amoniak. Jakie są cechy bakelitu lakierem wiemy? Zależą od cech części składowych.

Charakterystyka materiałów składowych

Tak, pierwsza substancja – fenol. To jest związek organiczny, który rozpuszcza się w zetknięciu z wodą. Jego temperatura krzepnięcia 40 ° C Formalina – to jest niebezpieczną substancją toksyczną, która jest uważana za trucizny. Jest oczywiste, ciecz o niskim poziom reaktywności. Amoniak nie jest stosowany w postaci czystej, lecz jest wykonana z słabym roztworze wodnym.

alkohol etylowy stosowany jest do transportowania substancji zawierających węgiel. Wynikiem końcowym jest przezroczysty płyn. Może być malowane w różnych kolorach. Również w lakierze zawiera olej roślinny i celuloza. Przed dodaniem przechodzi dokładnej obróbki.

Główne rodzaje

Obecnie istnieje 9 główne rodzaje lakierów bakelitu. Każdy z nich jest używany w danej branży. Ponadto, mają one różne procenty substancji składowych, czyli fenolu, formaldehydu, etanolu i amoniaku. Wraz ze zmianą wysokości jednego ze wskaźników, które zmieniają właściwości lakieru i jego funkcji. Na przykład, możemy porównać takie marki lakierów:

  • SBS-1 – dla przetwórstwa tworzyw sztucznych i sklejki, które są wykorzystywane w dekoracji wnętrz i na zewnątrz domu.
  • LBS-4 – z różnych tworzyw sztucznych, zawierających wypełniacze mineralne.
  • LBS-1 i funty-2 – uważane bakelitu lakiery o najwyższej jakości i są stosowane do pokrywania wyrobów z tworzyw sztucznych i steklotekstilnyh.

Lakier nanosi się na powierzchnię z materiałów lub części budynku za pomocą pędzla lub wałka. Wynik końcowy jest utworzony na powierzchni specjalną folią obejmującej elementów organicznych lub nieorganicznych. Chroni powierzchnię przed wilgocią i innymi substancjami korozyjnymi.

Korzystanie z naprawy

Ten rodzaj lakieru jest używany zarówno dla operacji wewnętrznych i zewnętrznych. Za pomocą specjalnego barwnika jest możliwe do osiągnięcia pożądanego zabarwienia produktu. Właściwości lakieru pozostaje niezmieniona. Jednak jego użycie w domu jest skomplikowane. Przed nałożeniem podłoża muszą być oczyszczone z resztek nadmiaru i wysuszyć. Po powleczeniu powierzchni lakierem muszą być poddane obróbce cieplnej. Temperatura powinna osiągnąć 160 ° C, Aby to osiągnąć, będzie musiał zrobić.

Suszenie naturalne jest przeprowadzane na powierzchni 4 godziny. Dla bardziej szczegółowej ochrony nanosi się na wierzchu drugiej warstwy, która zawiera specyficzne wypełniacz. Wszystkie z poniższych są nieobsadzone. Ostatecznie, grubość warstwy osiągnie 0.5 mm.

Aby polepszyć wytrzymałość mechaniczną powierzchni stosuje się tkaninę bawełnianą, która jest impregnowana lakierem bakelitu. Jest on umieszczony w 3 warstwy. Ta technologia jest w następujący sposób: pierwsza tkanina powinna być dokładnie przemywa się i suszy, aby pozbyć się skrobi.

Jest pokroić w małych barach i zanurza się w pojemniku z farbą. Należy moczyć przez 5 minut. Następnie, tkankę usunięto z gumy pojemnika i użycia rękawiczki wycisnąć. Impregnowane kawałki wytrzymać powietrza zewnętrznego i suszy, tak że obecność rozpuszczalnika nie jest ograniczone do minimum. Zagruntowane tkanina jest nałożona i wysuszona, na powierzchni i na wierzchu pędzlem zastosowano lakier. Jeżeli konieczne, aby zwiększyć wytrzymałość mechaniczną rury, tkanina jest cięta na taśmy o małej szerokości. Następnie procedura przechodzi wzdłuż tych samych linii.

Ostatecznie folia jest formowana na powierzchni konstrukcji, które zapewni ochronę materiału przed działaniem wilgoci i innych czynników. Może być uszkodzony pod kilkoma warunkami:

  • Jeśli więcej niż 20 ° C, temperatura powierzchni zostaną naruszone przez długi czas;
  • jeśli powlekana powierzchnia lakieru, uzyskać bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Pomimo faktu, że naprawa lakieru bakelitu powoduje pewne trudności, sądząc po opiniach konsumentów, materiał ten pozostaje dość popularne.

polityka cenowa

Struktura kosztów jest dość zróżnicowane, w zależności od marki, a także wykorzystania przestrzeni. Cena takich kompozycji jest w zakresie od 300 do 1000 centów za litr.

wniosek

Jak mówią kapitan, bakelitu lakier jest popularnym materiałem, który jest używany nie tylko w przemyśle, ale również w życiu codziennym. Jest on używany do produkcji różnych substancji chemicznych i materiałów. Ludzie, którzy ich używają, że jego technologia Aplikacja jest dość prosta. Oni tylko podkreślić, że pewne zasady powinny być przestrzegane podczas pracy z farbą. Pierwszy barwione obszar powinien być dobrze wentylowane. To nie może być długo, jak kondensacji par fenolu prowadzi do zatrucia.

Tak więc okazało się, że jest to część, i dowiedziałem się także, jakie są cechy lakieru bakelitu.