460 Shares 3967 views

Rodzaje i formy działalności biblioteki

Eksperci analizując działalność bibliotek, należy zwrócić uwagę na negatywne tendencje w zakresie korzystania z tych samych form pracy. Obecnie rzadko opracowała ciekawy program dla czytelników. Zazwyczaj organizacja zrestrukturyzowane długo znane wydarzenia bez nich kilka nowych elementów. To znacznie zmniejsza zainteresowanie odwiedzenie instytucji. W rezultacie, biblioteki stopniowo zacznie się obracać do archiwum. Tymczasem jeden z priorytetów sfer kulturalnych i edukacyjnych jest rozwój miłości i szacunku dla książek. Jesteśmy obok rozważyć kilka rodzajów i form działalności biblioteki.

Dzień informacyjny

W trakcie niej można stosować różne formy działalności biblioteki dla dzieci i dorosłych. Organizacja dnia informacji obejmuje rozwój ekscytującym programie. Jego podstawowym celem służy raport czytelnikom informacji na temat nowo przybyłych. Częstotliwość zależy od objętości literaturze przychodzącego. Jeśli jest mała, to wskazane jest, aby zorganizować dzień informacyjny raz w miesiącu. Instytucja informuje czytelników o terminie za pomocą plakatów, ogłoszeń w gazetach lokalnych lub specjalnych listach. Komunikaty są konkretne nazwy i formy działalności bibliotek, które należy podjąć w ramach informacji dnia. Program może obejmować zapoznanie się z książek artystycznych, ważnych notatek. W ciągu dnia informacje mogą zgłosić autorów prezentujących swoje prace. Dla takich form działalności biblioteki, istnieje wiele korzyści. Przede wszystkim czytelnicy są wprowadzone do jednej z pierwszych prac. Jeśli obecny na przedstawieniu przez samych autorów, można wziąć swoje autografy, zadawać pytania.

profesjonalny dni

Działa jako szczególna forma bibliotecznych zajęć dydaktycznych. Organizacja dnia ekspert sugeruje również sporządzenie kompleksowego programu. Polega ona na bezpośrednią prezentację dokumentacji pierwotnej i wtórnej, zapoznanie się z zaawansowanych osiągnięć naukowych w dziedzinie kultury i edukacji. Ze swej natury, Dzień Specjalistyczny służy jako pośredni postaci pracy. Inne biblioteka może zawierać wiele. Jednakże, specjalista dzień ma szczególne znaczenie praktyczne między nimi. W trakcie swego personelu agencji otrzymywać informacje metodologiczne i objaśnienia do różnych instrukcji. Jako część dnia wskazane jest, aby zorganizować warsztaty zawodowe i dyskusje. Mogą dyskutować innowacyjnych form działalności biblioteki.

Przegląd

Ta forma działalności biblioteki istnieje szereg cech. Przegląd jest zapoznanie się z dokumentami, prezentacji ich podsumowanie. To może być tematyczna. Na przykład, forma zajęć bibliotecznych na ekologię proponujemy zapoznanie czytelników z najnowszych artykułów naukowych dotyczących ochrony przyrody, osiągając demonstracji publikacjach poświęconych naturalnym środowisku. Specjaliści i eksperci mogą działać w ramach przeglądu dnia. Dają komentarzy do artykułów, notatek, wyjaśnić znaczenie poszczególnych odkryć. Takie formy działalności bibliotek na ekologię zaszczepić pragnienie wiedzy, zrozumienia znaczenia tematów i rolę każdej osoby w ochronie przyrody.

książka dyskusja

Zgodnie z tą formą działalności biblioteki dla dzieci i dorosłych pod uwagę różne punkty widzenia na temat konkretnych zagadnień. Omówiono jego treści i zasługi artystyczne i wadami. Rozmowa koncentruje się na znaczenie książki obawy, motywy, metody karmienia, i tak dalej. Do tej formy zajęć bibliotecznych charakteryzuje się stopniowym organizacji. W pierwszym etapie przygotowuje. W szczególności, wybrany produkt, a tematem dyskusji zgodnie z interesem odbiorców. Po te informacje są gromadzone i przetwarzane – według krytyków, krytyków literackich, oceny czytelników. Po tym Abstracts przygotowany i opracowany dyskusję planu: wprowadzenie do problemu, zadawać pytania. Podczas rozmowy, ważne jest, aby zorganizować dialog, wymianę poglądów i wniosków, podsumować to, co zostało powiedziane, i ocenić wynik. Dyskusja może być nałożona na dowolnym kompozycji, w tym nauki w szkole. Bardzo pouczające są takie formy działalności biblioteki Lermontowa, Puszkina, Tołstoja i innych klasyków.

korzyści czytelnika

Zgodnie z tą formą zajęć bibliotecznych dla młodzieży prowadzone znajomość z najlepszych instytucji odwiedzających. Korzyść jest zaprojektowany, aby wzmocnić wiarygodność czytelników, aby poprawić ich status społeczny. Podczas spotkania inni goście są wprowadzane do ludzkiego życiorysu, niektóre aspekty jego życia. Większość czytelników będzie z kolei może pokazać swoje ulubione książki, dowiedzieć się o ich treści i ich opinii na ich temat. Jako część korzyści można także usłyszeć i kompozycji muzycznej. Głównym celem tej formy działalności bibliotek na rzecz ilustracji książkowej roli w kształtowaniu człowieka, jego losu, opanowanie wiedzy.

Bukkrossing i fleshbuk

Ostatnio praktyka zaczął być używany całkowicie nowych form działalności biblioteki. Wymień je na dzisiaj jeszcze małe, ale wśród nich są te, które już stały się popularne. Pierwszym z nich jest do powiedzenia o Bukkrossing. On jest, innymi słowy, proces wyzwolenia różnych książek. Człowiek czytając jakąś pracę, należy pozostawić go w miejscu publicznym. Może to być stacja metra, kawiarnia, park i tak dalej. Inna osoba może wziąć tę książkę i ją przeczytać, a opuszcza go w pewnym momencie. W tej edycji otrzymuje unikalny numer, który można śledzić na specjalnej stronie internetowej.

Jako drugi popularny dzisiaj tworzą działania bibliotek na rzecz fleshbuk. Termin ten jest nazywany Rezerwuj Flashmob w Internecie. Osoby pragnące wziąć udział w kampanii, aby utworzyć stronę na portalach społecznościowych ( „Koledzy”, „VKontakte”, „Facebook”, itd.) Na nazwę produktu. Po tym, inicjatorzy rozpocząć zaprosić do swojej społeczności użytkowników. Na stronie mogą być rozłożone żywe cytaty z dzieł, ilustracje, informacje biograficzne, wypis z korespondencji autora i tak dalej. Nowoczesne formy zajęć bibliotecznych wymaga, co do zasady, dostępności komputerów i Internetu. Często ludzie, którzy są w jednej grupie lub innego, spotkać się w realnym życiu.

karaoke literacki

Nowe formy działalności biblioteki powinny być przede wszystkim ekscytujące. Ważne jest, aby zapewnić środowisko, w którym czytelnik będzie w stanie wyrazić swoje poglądy, aby zademonstrować swoje umiejętności i talenty, bez ograniczeń. Nowe formy działalności biblioteki obejmują różne konkursy i promocje. To może być bardzo ekscytujące, na przykład literacki karaoke. Jest to konkurs czytelników do muzyki. Melodia jest wybierana przez rytm, wielkości lub nastroju wiersza. Czytelnik nie wie, jaki rodzaj pracy dostanie. Celem jest, aby złapać rytm muzyki i tekstu i umieścić je razem.

Dzień otwarcia literacki

Wielu poetów, pisarzy, jako część jego pracy są zobowiązani do wybitnych dzieł sztuki i kultury. Literacki dniu otwarcia – gra, w której dwie drużyny zaangażowany. Pierwszy z nich to te „portrety”. Na przykład, biorąc pod uwagę mała adnotacja do biografii, czytać poezję lub prozę. Zadaniem drugiego zespołu – odgadnąć osoby o kogo.

Shock-lekcja

Ta forma działania jest przygotowywany dla konkretnego miejscowego tematu. Na przykład, wstrząsy lekcja może być poświęcona narkomanii, palenia tytoniu, AIDS. Jako podstawa może działać listów od ludzi, którzy stają się zależne lub mających chorobę, ich rewelacje. Gdy ten materiał wyjściowy nie może być edytowany, jak przedstawiono w pierwotnym słownika formy ustalającej i treści. W ramach tych badań jest pomocne, aby zobaczyć film. Podczas lekcji statystyki prezentowane.

Wieczór-divertissement

Jest to mały koncert. Poezja i proza wieczorne czytanie, muzyka brzmi, w tym na żywo. Program może zawierać kawałki zupełnie różnych gatunków. Może to być popularne piosenki, muzyka klasyczna, komiczne sceny, poważne monologi. W takiej miłej atmosferze są wypowiedziane.

P i wieczorem

Podczas imprezy, czytelnicy są zaangażowane w aktywności poznawczej, aktywowane zainteresowanie przemysłu i literatury. Pytania mogą być przeznaczone do konkretnego przedmiotu lub kilku przedmiotów. Wybór będzie zależał od zainteresowania czytelnika. Pre-czytniki uzupełnić listę zagadnień, z których wybranych pewną ich liczbę. Wieczorem może być, na przykład, aby wydać na lokalnej historii. Ustanowienie zaproszonych ekspertów, historyków, muzealników. W ramach form działalności bibliotek na lokalnych czytelników historii poznają wiele ciekawych faktów o regionie od ekspertów.

gra

Te formy działalności biblioteki stały się ostatnio bardzo popularne. Na zapoznanie czytelników z kulturą i historią regionu, tradycji podróży gry zorganizowane. Imprezy odbywają się w wyimaginowanych sytuacji. Wszyscy uczestnicy otrzymują pewną rolę. Mogą pisać listy i pamiętniki ze sceny. Te wydarzenia włączyć wyobraźnię. Przed rozpoczęciem meczu, uczestnicy przygotować, zebrać informacje i badania na ten temat, map, przewodników i wiele innych.

"Pecha Kucha-"

Nazwa imprezy pochodzi od japońskiego słowa „oznacza” gadać. „Pecha Kucha-” polega na składaniu krótkie papiery, ograniczone pod względem treści i formy. Zazwyczaj jest to forma działania stosowane w nieformalnych konferencji. Głośnik sporządza sprawozdanie prezentacji, na które składają się, na przykład, 20 zjeżdżalni. Każdy z nich jest wyświetlany przez 20 sekund. Po ostatniej klatce automatycznie rozpocznie kolejny raport uczestnika. Ilość takich prezentacji może zmieniać się od 8 do 12.

„5 minut z Art”

To wydarzenie jest elastyczna i łatwa forma inicjacji do urody. Jest realizowany na zasadzie „małej dawce”. Zdarzenia te są przeznaczone dla ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do myślenia artystycznego. W związku z tym, komunikacja ze sztuką małej objętości i krótkotrwałe. W ciągu kilku minut pojawia się postrzeganie jednej lub więcej części. To nie ma żadnego analizę i ocenę. Istotą imprezy jest wypowiedź swoich wrażeniach z pracy pokazane. W tym przypadku nie powinno być nałożenie jakichkolwiek opinii w ogóle.

Organizacja i przeprowadzenie takiej imprezy wymaga starannego przygotowania. W tym przypadku bierze pod uwagę różne aspekty. Należy zwrócić uwagę na układ krzeseł, aranżacja wnętrza, przestrzeń wyświetlacza. Koniecznie musi być krótki wstęp. Zapewni to niezbędne nastawienie psychiczne. Ważne i końcowy punkt o bezpośredniej komunikacji między członkami.

Eksperci zalecają okresowo posiadania takich zdarzeń. Na przykład, można wykonać serię wyświetlaczy dzieł dowolnego autora, w związku z rocznicą. Bardzo dobre wykorzystanie podwójnym rzędem art. Mogą być wyświetlane różne rodzaje robót, a tym samym będzie jednym służyć jako tło. Na przykład, kiedy pokazano obraz „Wiosna” (Botticelli) włącza się muzyką Vivaldiego. W takim przypadku zostanie aktywowane dwa psychologiczne kanał: słuchową i wzrokową. Niektóre doświadczenia będą wzmacniać innych.

Ze szczególnym uwzględnieniem należy do treści materiału. Powinno być zrozumiałe i pouczające. Pozytywne emocje wywołane przez tych pięciominutowych, przyczyni się do rozbudzenia zainteresowania w tej dziedzinie.

biblioterapia

Dosłownie oznacza „traktowanie książek.” Oficjalna definicja biblioterapii dał Stowarzyszenie Szpitali Biblioteki. Takie traktowanie obejmuje zastosowanie specjalnie wybranych produktów jako czynników terapeutycznych w psychiatrii i medycynie ogólnej. Korzystanie kierunkową odczytu rozwiązany różne problemy osobiste. Początkowo terapeuta zwany mędrzec, filozof, nienaganna asceta ascetyczny, poświęcił swoje życie badaniu duchowej strony świata. We współczesnym znaczeniu mogą być uważane za „pracowników informacyjnych, traktując słowa”.

Istotą terapii

Naukowo stwierdzone, że czytanie książek może mieć korzystny wpływ na ludzi. Niektóre prace wspomagania gojenia, utrzymanie równowagi psychicznej. Art inteligentny, miły, słowo może wywołać rewolucję w umysłach, aby zmienić nastawienie człowieka do określonych zdarzeń. Moc dzieł sztuki jest bardzo wysoka.

Knigoterapii pochodzenie

Po raz pierwszy prace obróbki użyto w klasztorach. Z reguły były to publikacje kościelne. Shepherd czytał modlitwy ludu, wyjaśnił prawa Bożego. Obecnie biblioterapia jest stosowany w leczeniu osób cierpiących na nerwicę. Kiedy ta akcja odbywa się nie tylko w słowach, ale także muzyki. Ta ostatnia działa jako tło, cieniowanie tonalności czytania. Prawda, że słowo ma właściwości lecznicze, znana w starożytności. Wraz z muzyką, ma korzystny wpływ na wszelkiego życia, nastroju i uczuć ludzi. Wszystkie znane Hipokrates specjalnie przepisywany pacjentom takich kursów leczenia. Pitagoras powiedział kiedyś, że muzyka może uratować ludzi od szaleństwa. Między ludzkich chorobowych zmian percepcji sztuki. Na przykład, niektórzy zaczynają przyciągać pracę, pełen rozpaczy i pesymizmu. W tych książkach, osoba stara się paralele z własnym życiem. Zdarza się w drugą stronę. Człowiek, wręcz przeciwnie, wyciąg wiertniczy, pełnych optymizmu i dobrego zakończenia.

technika

Biblioterapia można przeprowadzić na różne sposoby. Najbardziej skuteczne jest cykl „terapeutyczny” godzin. W ramach każdej z nich reprezentowane kompozycji literacko-muzyczny z pewnej psychologicznej postawy. Specjalnie wybrane wiersze, prozę, melodii. Kompozycje o literaturze i muzycznych powinny wywołać u słuchacza dobrych czystych uczucia, przyczyniają się do osiągnięcia pewności, do podparcia w sytuacji stresowej. Knigoterapiya celu skorygowania psychologiczne postrzeganie otaczającego świata.

Podstawowa różnica biblioterapeutycznego godzin od tradycyjnych imprez jest, że wpływ muzyki i wykorzystywane wyłącznie słowa. W takich przypadkach, brak zwykłej propagandy książki. – elementy rozmowa, przeglądu, itp Kluczowym zadaniem bibliotekarza – do pełnienia funkcji wykwalifikowanego wykonawcy, recytatora. Równie ważne jest to, że treść książki wybrane utwory. Kompozycja może być na początek powolnej, łagodnej muzyki, obracając ją stopniowo do bardziej żywy. Zdarzenie complete, można dostroić, przekazuje dźwięki natury. Wątków godziny może się zmieniać. Na przykład, czytać dzieła szczęścia, rodziny, miłości, przyjaźni, jedności z naturą, sztuką.

informacje dodatkowe

Warto zaznaczyć, że dzisiaj debata nad korzyściami i szkodami tych lub innych prac literackich. Efekt terapeutyczny jest niewątpliwie świadczony przez książkę napisaną przez zdrowego duchowo autora. Mechanizm terapii polega na rozpoznaniu osoby w bohaterze pracy, próbując wyciągnąć wnioski z opisywanych wydarzeń. Wiadomo, że ludzie optymistyczni wracają szybciej. Zdaniem przedstawicieli medycyny wschodniej leczenie nie przyniesie żadnych rezultatów, jeśli dana osoba jest w depresji i zdewastowana. W związku z tym nie jest konieczne, aby pacjent, który przeżywa niezgody w rodzinie, "Anna Karenina". Jak pokazują obserwacje, czytanie Brodskiego, Szekspira, Bunina pomaga pozbyć się ponurych myśli, które uciskają osobę. Dzieła Dostojewskiego wyróżniają się tajemnicą. Rozbudziły się w niektórych czytelnikach wcześniej nieznanych doświadczeń i wrażeń. Niektórzy są zmęczeni twórczością Tołstoja. Książki Gogola i Czechowa różnią się ich niezwykłością, różnorodnością nastrojów. Są wśród nich zarówno wesołe, jak i głęboko filozoficzne prace.

Wnioski

Ostatnio aktywność czytelników w bibliotekach znacznie się zmniejszyła. Jest to związane oczywiście z wprowadzeniem technologii komputerowych. Coraz więcej ludzi preferuje książki elektroniczne, a nie papierowe. Niemniej jednak biblioteki nadal pracują i angażują ludzi, prowadzą różne działania mające na celu inkulację miłości do literatury, aktywizując zainteresowanie poznawcze. Aby zwiększyć frekwencję, musisz rozwijać ekscytujące programy. Jednocześnie należy budować interesy czytelników.

Głównymi odwiedzającymi biblioteki są dzieci. Z dziecinstwa i zainteresowania książką jest dość trudne. W celu przyciągnięcia dzieci do czytania gier w formie biblioteki są używane. Studia literatury, zarówno klasycznej, jak i pisanej w ostatnich latach, pozwalają poszerzyć swoje horyzonty, poznać wiele faktów nieznanych wcześniej z życia ludzi.