119 Shares 5761 views

Kim są Pamir, gdzie żyją, kultury, tradycji

Po wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu w mediach wzrosła uwagę Pamiru. Wielu boi się destabilizacji sytuacji w regionie, który jest faktycznie odizolowane od świata zewnętrznego. „Dach Świata” jest miejscem szczególnym, gdyż prawie wszyscy rdzenni mieszkańcy tego regionu należą do Ismailis.


Wiele osób błędnie mylić mieszkańców z Tadżyków i innych narodów. Artykuł wyjaśni, kto Pamiru i dlaczego są one uważane za odrębną grupę etniczną.

Przegląd

Ponieważ Pamir żyć w górzystym regionie, który jest podzielony pomiędzy czterech stanach, są często utożsamiane z innymi narodami. Ich zakres historyczny (Badakhshan) znajduje się na terytorium Tadżykistanu, Afganistanu, Pakistanu i Chin. Najczęściej ten naród błędnie mylone z Tadżyków. Kim są Pamir?

Odnoszą się one do zbierania irańskich ludów mówiących różnorodnych języków wschodnich grupy irańskiej. Większość Pamirians muzułmanów. Dla porównania, Tadżyków, na przykład, mówić zapadnoiranskom dialektem, a jego większość wyznają islam sunnicki.

strefa zamieszkania

Pamirians osiadł na terenie zachodnich, południowych, wschodnich Pamiru. Na południu góry łączą się z Hindukuszu. Obszar ten jest wąska dolina, położona na wysokości dwóch tysięcy metrów lub więcej nad poziomem morza. Klimat w tym obszarze charakteryzuje się surowością. Dolina otoczona stromymi zboczami wynosi do siedmiu tysięcy metrów nad poziomem morza. Są one pokryte wiecznym śniegiem. Nie za nic, co nazwa tego obszaru (obszar zamieszkania Pamirians) posługują się wyrażeniem „Dach Świata”.

Narody, które żyją w Pamir mają podobną kulturę i tradycje. Jednak naukowcy byli w stanie udowodnić (nauka języka), że osoby te należą do kilku starożytnych społecznościach irańskich wschodnich, którzy przybyli do Pamiru oddzielnie od siebie. Jakie są narodowości Pamiru składać?

Różnorodność narodowości

Pamiris dzielą między sobą na podstawie języka. Istnieją dwie główne gałęzie – północnej i południowej Pamir. Każda grupa składa się z poszczególnych krajów, z których niektóre mogą mówić podobnych języków.

Na północnym parmirtsam obejmują:

 • shugnantsy – wiodąca grupa etniczna, licząca ponad sto tysięcy osób, z czego około dwudziestu pięciu tysięcy na żywo na terytorium Afganistanu;
 • rushantsy – około trzydziestu tysięcy ludzi;
 • yazgulyamtsy – od ośmiu do dziesięciu tysięcy ludzi;
 • Tadżycy w chinach – kiedyś uważane za część jednej grupy Shugnan-rushantsev, która została izolowana, jej populacja sięga dwudziestu pięciu tysięcy osób.

Na południu Pamirians obejmują:

 • ishkashimtsy – około półtora tysiąca osób;
 • sanglichtsy – liczba wynosi nie więcej niż stu pięćdziesięciu mężczyzn;
 • Wachowie – łączna liczba aż do siedemdziesięciu tysięcy;
 • mundzhantsy – około czterech tysięcy ludzi.

Ponadto, istnieje wiele rodzin i sąsiednie narody, które są bardzo blisko Pamirians. Niektóre z nich w końcu zaczęli używać lokalnych języków Pamir.

język

języki pamirskie są bardzo liczne. Jednak ich zakres jest ograniczony do codziennej komunikacji. Historycznie rzecz biorąc, że przez długi czas mieli wielki wpływ perski (tadżycki).

Dla mieszkańców języku Pamir perskiego od dawna stosowane w religii, literatury i folkloru. Jest również wszechstronnym narzędziem do komunikacji międzynarodowej.

Pamir dialekty stopniowo zastępowane język tadżycki. W niektórych ludów górskich wszystkie z nich rzadko stosowany nawet w domu. Na przykład, w GBAO (Gorno-Badakhshan Obwód Autonomiczny) językiem urzędowym jest język tadżycki. Że jest on przeszkolony w szkołach. Mówiąc o afgańskich Pamirians, szkoły w ramach ich terytoriów jest niewiele, więc liczba ludności w ogólnej analfabetami.

Przetrwanie języków Pamir:

 • yazgulyamsky;
 • Shugnan;
 • Rushan;
 • hufsky;
 • Bartang;
 • Sarykol;
 • Ishkashimsky;
 • Wakhan;
 • mundzhansky;
 • Język yidgański.

Wszystkie z nich znajdują się we wschodniej grupy języków irańskich. W uzupełnieniu do Pamiru, przedstawiciele wschodnich irańskich grup etnicznych byli Scytowie, którzy żyli w tym czasie w regionie Morza Czarnego i Północnej pozostawione historycznych zabytków w postaci kopców.

religia

Od końca pierwszego tysiąclecia pne Plemiona Pamir byli pod wpływem Zoroastrianizmu i buddyzmu. Islam również zaczęły przenikać i rozpowszechniać wśród mas od jedenastego wieku. Wprowadzenie nowej religii był ściśle związany z aktywnością Nasir Khosrow. Był znanym perski poeta, uciekł od swoich prześladowców do Pamiru.

Ismailis miał wielki wpływ na życie duchowe mieszkańców Pamiru. Według czynnika religijnego nie jest trudno zrozumieć, co jest Pamiri (co za naród, dokonaliśmy przeglądu wyżej). Przede wszystkim przedstawiciele tych narodów są Ismaili (Shia gałęzi islamu, który doświadczył wpływu hinduizmu i buddyzmu). Co ta tendencja w islamie różni się od tradycyjnych wierzeń?

Główne różnice to:

 • Pamirians modlić się dwa razy dziennie;
 • Wierzący nie poszczą w ramadanie;
 • kobiety nie noszą i nie nosić zasłonę;
 • mężczyźni pozwalają sobie pić wódkę z drzewa morwy.

Z tego powodu, wielu muzułmanów nie rozpoznają Pamirians wiernych.

tradycje rodzinne

Stosunek do rodziny i małżeństwa pomogą zrozumieć, co jest Pamiri. Co to za naród, a co jego tradycji, być w stanie powiedzieć, życia rodzinnego. Najstarsza wersja rodziny opiera się na zasadzie stosunków patriarchalnych. Rodziny były duże. Wśród nich był kierowany przez starszych, którzy wszystko przestrzegane. Dopiero pojawienie stosunków towarowo-pieniężnych. Rodzina stała monogamiczne, utrzymując patriarchalnych tradycji.

Dopiero ustanowienia islamu. Nowa religia zalegalizowane wyższości mężczyzny nad kobietą. Zgodnie z prawem szariatu człowiek miał prawo do świadczeń, w większości przypadków, na przykład w sprawach dotyczących dziedziczenia. Mąż dostał prawo do rozwodu. W obszarach górskich, gdzie kobiety są aktywnie zaangażowane w pracach rolniczych, ich pozycja była bardziej wolna.

W niektórych górskich narodowości spokrewnionych małżeństw zostały zaakceptowane. Najczęściej jest on stymulowany przez powodów ekonomicznych.

Główne wnioski

Aby zrozumieć, kim Pamir, powinny lepiej zrozumieć ich sposób życia. Głównym zajęciem dawna hodowli Alpine typu, które łączy się z hodowli zwierząt. Jako zwierzęta hodowane bydło, kozy, owce, osły i konie. Scott był krótki, nie dobrej jakości. W zimie, zwierzęta były trzymane w wioskach, a latem na pastwisko.

W tradycyjna pamirs domu przede wszystkim obejmuje przetwarzanie wełny i opatrunku tkanin. Kobiety leczone wełny i przędzy produkowane, a mężczyźni wplótł znany w świecie paski dywanów stos.

Został opracowany rogi przetwarzania produktów rybołówstwa, szczególnie dzikich kóz. Od tych, produkowanych grzebienie, uchwyty do noży.

kuchnia etniczna

Nauki o kulturze i religii, to jest możliwe, aby zrozumieć, kim Pamiru. W celu uzupełnienia tej wiedzy może być uważane za tradycyjne potrawy z przedstawicieli tych narodów. Znając tradycyjne zajęcia, to łatwo się domyślić, że Pamirians diet bardzo mało mięsa. Wynika to z faktu, że nie ma miejsca do wypasu bydła, więc pielęgnować ją do mleka i wełny.

Głównym pożywieniem dotyczy mąki pszennej i w postaci rozdrobnionych zbóż. Mąki zrobić kluski, placki, pierogi. Także ludzie gór jeść owoce, orzechy, rośliny strączkowe, warzywa. Z produktów mlecznych najbardziej popularne wśród nich jest ser kozi, herbata z mlekiem, kwaśne mleko. Zamożni Pamirians pić herbatę z mlekiem, dodać kawałek masła.