435 Shares 8857 views

Problem godności ludzkiej w dramacie „burze” Ostrowskiego

Aleksandrom Nikolaevichem została wyróżniona ważne i pilne zwłaszcza w momencie, problem ludzkiej godności. W dramacie „burza z wyładowaniami” argumentów do przekonania, jako taka, jest bardzo przekonująca. Autor twierdzi, że jego gra jest naprawdę ważne jednak, że kwestie poruszone w nim, nadal wzbudzać wiele lat i obecną generację. Aby rozwiązać ten dramat, jego badania i analizy, a zainteresowanie nim nie słabnie do dziś.

W 50-60-tych 19 wieku, szczególna uwaga pisarzy i poetów zwrócił trzy następujące tematy: pojawienie się różnych szeregach inteligencji pańszczyzny i pozycję kobiet w społeczeństwie i rodzinie. Ponadto, nie było innego tematu – tyrania pieniędzy, tyranii i zacofania władzy wśród klasy kupieckiej, ucisk w ramach którego wszyscy byli członkowie rodziny, zwłaszcza kobiet. A. N. Ostrowskiego w swoim dramacie „Burza” ustawić nagana zadanie duchowego i gospodarczego tyranii tzw „ciemnego królestwa”.

Kto może być uznany nosicielem ludzkiej godności?

Problem godności ludzkiej w dramacie „burze” – najważniejsze w tej pracy. Należy zauważyć, że w grze jest bardzo niewiele znaków, które byłoby powiedzieć: „Jest to porządny człowiek” Większość aktorów – czy na pewno źli lub wyrazu, neutralny. Rezerwaty i Kabaniha – idole, pozbawieni elementarnych ludzkich uczuć; Borys i Tichon – pozbawionymi kręgosłupa istoty zdolne jedynie do posłuszeństwa; Curly i Barbara – lekkomyślny, wyciągając do chwilowych przyjemności ludzi, niezdolnych do poważnych doświadczeń i refleksji. Tylko Kuligin, ekscentryczny wynalazca, a główny bohater Katarzyna wybite z serii. Problem godności ludzkiej w dramacie „deszczu” można krótko opisać jako publicznej opozycji do tych dwóch znaków.

wynalazca Kuligin

Kuligin – całkiem atrakcyjna osoba z dużym talentem, ostry dowcip, poetyckiej duszy, chęć służenia innym bezinteresownie. On jest uczciwy i miły. Nie jest przypadkiem, że mu ufa ocenę Ostrovsky opóźniony, ograniczone, zadowolony z siebie Kalinowski społeczeństwo nie rozpoznaje reszty świata. Jednak Kuligin choć jest sympatyczny, ale nie jest w stanie radzić sobie sami, tak cicho burzy rude, niekończące się drwiny i obelgi. Wykształcony, ludzie światli, ale najlepsza jakość jest uważany jedynie w Kalinowo kaprysu. Wynalazca lekceważąco nazywane alchemika. Tęskni za dobro wspólne, chcesz zainstalować piorunochron, zegary w mieście, ale stagnacja społeczeństwo nie jest w stanie zaakceptować żadnych innowacji. Kabaniha urzeczywistniającym patriarchalny świat, a nie siedzieć w pociągu, nawet jeśli cały świat od dawna cieszył się koleją. Dziki nigdy zrozumieć, że piorun jest w rzeczywistości – elektryczność. On nawet nie wie, to słowo. Problem godności ludzkiej w dramacie „burze”, to motto, do którego może służyć jako sygnał Kuligina „brutalnych sposobów, sir, w naszym mieście, okrutne!”, Dzięki wprowadzeniu tej postaci pogłębia zasięg.

Kuligin widząc całe zło społeczeństwa, milczy. Katherine protestuje tylko. Pomimo swojej słabości, to wciąż silny charakter. Fabuła gry jest podstawą tragicznego konfliktu między stylem życia i prawdziwym znaczeniu tego bohatera. Problem godności ludzkiej w dramacie „burze” objawia w odróżnieniu od „ciemnego królestwa” i „belki” – Catherine.

„Mroczny królestwo” i jego ofiara

Mieszkańcy Kalinová są podzielone na dwie grupy. Jeden z nich to przedstawiciele „ciemnego królestwa”, personifikacje moc. To Kabaniha i przyrody. Drugi należy do Kuligin, Katerina, kręconymi, Tichon Boris i Barbara. Są ofiarami „ciemnego królestwa”, świadomi swej brutalnej siły, ale protesty przeciwko nim na różne sposoby. Poprzez swoje działania lub zaniechania ujawniony problem godności ludzkiej w dramacie „burze”. Plan Ostrovsky było pokazać z różnych stron wpływie „ciemnego królestwa” z jego duszącej atmosfery.

Postać Katherine

Odsetki i charakter Katarzyny wyróżnia się na tle otoczenia, w którym była ona mimowolnie. Powodem dramatu życia leży w specjalnym, wyjątkowym charakterze.

Ta dziewczyna – marzycielski charakter i poetycki. Przyniosła do jej matki, która ją zepsute, kochany. Codzienne lekcje w dzieciństwie bohaterki były dbanie o kwiaty, chodzenie do kościoła, hafty, spacery, opowieści bogomolok i pielgrzymów. Pod wpływem tego sposobu życia i tworzą wewnętrzny świat kobiet. Czasami była zanurzona w marzeniach, bajecznych snów. Katarzyna to emocjonalny, pomysłowe. I to poetycki nastrój i wrażliwy dziewczyna po ślubie wpada do domu Kabanowej, w atmosferze troski i natrętne bigoterii. Atmosferę tego świata jest zimny i bezduszny. Oczywiście, konflikt między światem światła i atmosfery Katarzyny „ciemny Kingdom” kończy się tragicznie.

Relacje Katarzyna i Tichon

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że poślubiła mężczyznę, który nie mógł kochać i nie wiedział, ale starała się stać Tichon wierny i kochającą żonę. Bohaterka próbuje zbliżyć się do mojego męża zerwania na swojej zaściankowości, niewolniczego poniżenia i brutalności. Od dzieciństwa był przyzwyczajony do posłuszeństwa we wszystkim matka boi się powiedzieć jej wyraz w poprzek. Tichon potulnie tolerować tyranii Kabanihi, nie ważąc jej sprzeciw i protest. Jego jedynym pragnieniem – przynajmniej na chwilę uciec z aresztu kobieta, iść na spree, pić. Ten słabej woli człowiek, będąc jedną z wielu ofiar „ciemnego królestwa”, nie tylko mógł jakoś pomóc Katherine, ale po prostu jako człowiek, aby go zrozumieć, bo świat wewnętrzny bohaterki jest zbyt wysokie, skomplikowane i nie są dostępne do niego. Nie mógł przewidzieć, dramat wisi w sercu żony.

Katerina i Boris

Dziki bratanek Borys – jest również ofiarą fanatycznego, ciemnym otoczeniu. Według ich wewnętrznych cech jest znacznie wyższe „dobroczyńców” otaczające go. Otrzymał w tworzeniu kapitału w akademii handlowej rozwijać swoje potrzeby kulturalne i poglądów, więc ta postać jest trudne do przetrwania w środowisku naturalnym, a środowisko Kabanov. Problem godności ludzkiej w sztuce „burze” i stoi przed tym bohaterem. Jednak brakuje mu charakteru, aby wydostać się spod ich tyranii. On jest jedynym, który był w stanie zrozumieć, Katherine, ale nie był w stanie jej pomóc: brakuje mu determinacji do walki z miłości do dziewczyny, więc radzi jej przyjąć, przedkładają jej losem i pozostawia go w oczekiwaniu śmierci Katarzyny. Niezdolność do walki o szczęście Boris i Tichon potępił fakt, że aby żyć i cierpieć. Katerina tylko udało się przeciwstawić tej tyranii. Problem godności ludzkiej w spektaklu Ostrowskiego „burze”, więc jest to problem charakteru. Tylko silni ludzie mogą zakwestionować „ciemnego królestwa”. Tylko główny bohater jednego z nich.

opinia Dobrolyubova

Problem godności ludzkiej w dramacie „Burza” została ujawniona w artykule Dobrolyubov, który nazwał Katarzyna „promień światła w ciemności.” Śmierć utalentowana młoda kobieta, silny, namiętny charakter świeci przez chwilę śpi „królestwa”, jak promień słońca na ponurym tle ciemnych chmur. Samobójstwo Kateriny Dobrolyubov widzi jako wyzwanie nie tylko dzikie i Kabanov, ale cały sposób życia w ponurym, ucisku feudalnego poddaństwa kraju.

Nieuniknione ostateczna

To było nieuniknione, finał, pomimo faktu, że główny bohater tak uhonorowany przez Boga. Katerina Kabanova było łatwiej odejść z tego życia niż cierpieć hańbę in-law, plotek i wyrzutów sumienia. Ona przyznał publicznie, bo nie wiem jak kłamać. Samobójstwo i pokuta publiczna powinna być uważana za czyny, które są podnoszone jej ludzką godność.

Katherine mógł gardzić, poniżać, nawet bić, ale nigdy nie poniża, nie popełnił czynów niegodnych niski, że tylko sprzeczne z moralnością społeczeństwa. Chociaż niektóre mogą być moralność w tak ograniczonym, głupich ludzi? Problem godności ludzkiej w dramacie „burze” – jest to problem z tragicznego wyboru między tym, co do przyjęcia lub wyzwanie społeczności. Protest jednocześnie stoi poważne konsekwencje, aż do konieczności stracić swoje życie.