576 Shares 1615 views

Karta graficzna GeForce 6600: podkręcanie, wydajność, testy i recenzje

Główny temat tego artykułu to jedna z najlepszych kart graficznych, których popularność nie spadła od kilku lat – GeForce 6600. W ciągu kilku lat technologie w dziedzinie aplikacji do gier przeniosły się do tej pory, że większość użytkowników już nie pamięta o urządzeniach tej klasy. Jest jednak grupa osób, które wolą korzystać z komputerów przed pierwszym rozpadem, nie poddając ich ulepszeń. Ten artykuł jest przeznaczony dla tej grupy docelowej.

Czytelnik dowie się, jak ta karta wideo jest tak popularna wśród użytkowników, zapoznać się z przedstawicielami rynku zbudowanymi na GeForce 6600 i uzyskać pełne informacje na temat testów wydajności i podkręcania danych karty graficznej.

Historyczne tło

Chodzi o to, że karta wideo Nvidia GeForce 6600 została wyprodukowana w momencie przejścia producentów komponentów komputerowych z jednej technologii na drugą (magistrala wideo AGP została zastąpiona gniazdem PCI). W związku z tym producent usiłował zasiąść na dwóch krzesłach: aby uczynić najszybszym urządzeniem dla starej technologii AGP, a nie znając trendów nowego rynku, do wdrożenia wszystkich technologii dostępnych w czasie produkcji urządzeń wyposażonych w nową magistralę PCI. Uważa się, że z kartą graficzną GeForce 6600 Epic rozpoczął się podkręcanie rdzenia graficznego i magistrali pamięci.

Nie można powiedzieć, że kilka lat później karta wideo nadal zajmuje najwyższe pozycje, a wręcz przeciwnie, jego wydajność jest nieistotna dla nowoczesnych gier. Ale z całą pewnością można stwierdzić, że karta graficzna GeForce 6600 jest najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli starych komputerów.

Jeśli mówimy o chipsecie

Chipset ma nazwę NV43 i istnieje w kilku modyfikacjach. Pierwszy podział trafia na platformy: PCI i AGP. Drugi dotyczy bezpośrednio charakterystyk technicznych. Więc producent stworzył tanie rozwiązanie zwane GeForce 6600 LE, co nadaje jej słabą charakterystykę. Wydał wiele podstawowych modyfikacji, które w znacznikach nie mają żadnych listów i sprawiły, że był on najwyższym władcą GT, zapewniając mu dużą moc. Ta moc osiąga się dzięki zwiększeniu częstotliwości pamięci i rdzenia graficznego – zwykłego podkręcania, wykonywanego wyłącznie rękami producenta.

W mediach wiele informacji zwrotnych od specjalistów IT, którzy zapewniają, że w rzeczywistości oddzielenie adapterów wideo przez modyfikacje, odpowiedzialne za wydajność, jest zwykle odrzuceniem. Jeśli chipset jest w stanie pracować stabilnie w trybie twardym, jest oznaczony jako GeForce 6600 GT. Jeśli chip jest niestabilny, nie jest w żaden sposób oznakowany, a jeśli podczas podkręcania jest silne ogrzewanie, to powinna być niedroga modyfikacja LE.

Specyfikacje techniczne

Technologia wytwarzania chipa NV43 odpowiada standardowi 256 bitów, ma proces wytwarzania 0,11 mikrona i zawiera 143 miliony tranzystorów. Producent oparty na Nvidia GeForce 6600 wprowadził modyfikacje z GDDR i GDDR3. Oczywiście ta różnica wpływała na wydajność adapterów wideo (w rzeczywistości różnica w szerokości pasma dla GDRR3 jest 1,5 razy większa). Ilość pamięci wideo urządzenia wynosi 256 MB, choć czasami są to przypadki z 128 megabajtami na pokładzie.

Rzeczywista częstotliwość robocza ulepszonej modyfikacji wynosi 500 MHz, ale dla tanich żetonów limit wynosi 350 MHz. Wszystkie urządzenia obsługują DirectX 9.0c, 10 bitów na kanał i są wyposażone w wbudowany enkoder telewizyjny, który wykorzystuje moc procesora wideo do obsługi. Nie zapominaj, że była to szósta modyfikacja z firmy Nvidia, która rozpoczęła epikę, wprowadzając specjalne funkcje do rozwiązań sprzętowych: adaptacyjne, rzeczywiste filtrowanie trójlinkowe, UltraShadow i podobne dodatki.

Bezpośredni konkurent Chipset

Dzięki temu, że firma Nvidia ma konkurenta na rynku – ATI, wszyscy użytkownicy mają możliwość zakupu komponentów komputerowych po przystępnej cenie. Aplikacja ta odnosi się również do karty graficznej w recenzji – GeForce 6600, której właściwości są jak najbliżej ATi Radeon X700 Pro. Adapter wideo konkurenta ma niższą częstotliwość rdzenia graficznego (425 MHz) i niedoszacowaną częstotliwość pamięci (800 MHz), ale nie uniemożliwia to pokazania wysokiej wydajności.

Chodzi o technologie wspierane przez adaptery ATI. Przez długi czas odmawiając wyścigów o zwiększonych częstotliwościach, producent zaczął wprowadzać we własnym rozwoju systemu, co pozwala na wykazanie doskonałego potencjału w pracy. W mediach właściciele zauważają niską pomoc techniczną użytkowników pod względem sterowników, opracowaną przez GeForce 6600. Windows 7, kiedy rozpatrując dyskretną kartę graficzną ATI Radeon X700 Pro, przypisuje do niej sterownik zintegrowany.

Lider rynku kart graficznych

Najbardziej wydajna karta wideo oparta na Nvidia GeForce 6600 GT jest uważana za produkt firmy Leadtek. Ogromna pojemność, jest to spowodowane wysoką częstotliwością rdzenia grafiki (550 MHz) i magistralą pamięci (1120 MHz). Duża szybkość przesyłania danych wideo jest dostarczana przez moduły pamięci Samsung, których czas odpowiedzi wynosi 1,6 nanosekundy.

Absolutny lider w wydajności na rynku ma kilka wad. Po pierwsze, system chłodzenia. Zapewnia tylko chip graficzny z chłodnym strumieniem powietrza, ale moduły pamięci i inne ważne elementy urządzenia są ignorowane. Po drugie, nie ma wejścia wideo, ponieważ jest ono wdrażane przez wszystkich konkurentów. Ale wyjście wideo obsługuje HDTV. W rzeczywistości nie jest jasne, że jest to cnota lub niekorzystna. Nawiasem mówiąc, wielu potencjalnych nabywców dosłownie ścigało po karcie wideo Leadtek, ponieważ obejmowało trzy licencjonowane gry: Splinter Cell, Prince Of Persia i Pandora Tomorrow.

Seria złota

Jeśli chodzi o urządzenia, które są budowane na zawsze, wielu właścicieli natychmiast przypomina kartę graficzną GeForce 6600 GT firmy Gainward. Karta graficzna znajduje się w serii złota, co oznacza, wraz z wysoką wydajnością, gwarantuje odporność na błędy w działaniu. Producent przeprowadził interesujący ruch marketingowy, instalując podstawowe ustawienia częstotliwości rdzenia wideo (500MHz) i magistrali pamięci (1000MHz) w BIOS-ie karty graficznej, dał dożywotnią gwarancję na urządzenie. Tylko wtedy, gdy użytkownik nie podkręca go. Jednak podczas instalacji własnego oprogramowania, które jest dołączone do dysku, sterownik wideo automatycznie przyspiesza rdzeń graficzny do 540 MHz, a magistrala do 1150 MHz.

W porównaniu do konkurentów, wydajność adaptera wideo Gainward jest bardzo wysoka. Wsparcie sprzętowe dla wejścia wideo i wyjścia wideo z HDTV jest doskonałym dodatkiem do godnego zakupu. To będzie zadowolić przyszłego właściciela i systemu chłodzenia chipsetu, który skutecznie chłodzi wszystkie zainstalowane moduły na płycie.

Bez hałasu i kurzu

Jeśli użytkownik uważa, że karta graficzna Nvidia GeForce 6600 GT z pasywnym chłodzeniem prawdopodobnie nie zaskoczy fanów gier dynamicznych, to jest on w pełni mylący, ponieważ firma Gigabyte nigdy nie zezwala, aby wszyscy uważali produkty za niskie. Chłodnica miedziowa chwyta kartę wideo z obu stron, zamykając wszystkie zainstalowane na niej żetony. Aby normalizować temperaturę pomiędzy dwoma grzejnikami, jest dość szeroka miedziana rura.

A jednak jest podgrzewany. Ale nie wystarczająco silne, aby zapewnić ochronę, a komputer rozpoczął ponowne uruchamianie systemu. Przyszli właściciele ekspertów zalecają, aby zastanowić się nad dostępnością przestronnej obudowy systemu z przyzwoitą wentylacją. Adapter o wysokiej wydajności zapewnia większą częstotliwość pamięci – moduły 1120 MHz i Samsung 1.6 ns. W rezultacie produkt ten jest zalecany wielu użytkownikom, dla których wysoka wydajność i bezgłośność w pracy i grach – konkurenci firmy Gigabyte na chip NV43 nie są obecni i nie są przewidywani.

Seria Diamond

Legendarna karta graficzna Nvidia GeForce 6600 AGP firmy MSI została zapamiętana przez wszystkich użytkowników do celów reklamowych, ponieważ dzięki niej fanom dynamicznych gier dowiedziałem się o wspaniałej strzelance "Chronicles of Riddick". Bohater filmu został przedstawiony na pudełku, a zabawka była dostarczana bezpłatnie w zestawie do adaptera wideo. Siła urządzenia została ogłoszona znakiem Diamentu. Karta graficzna dla magistrali AGP miała ogromny potencjał – 400 MHz dla rdzenia i 800 MHz dla pamięci. Niesamowite jest, że twórcy MSI nie podjęli kolejnego kroku, dając użytkownikowi przynajmniej jakieś narzędzie zwiększające częstotliwość rdzenia graficznego i magistrali. W testach tego trochę nie wystarczy.

Producent zadbał o chłodzenie: chłodnica wydmuchuje kontroler grafiki, a układy pamięciowe są wyposażone w grzejniki. Oceniając opinie, użytkownicy są zdezorientowani brakiem pokrycia miedzi na odwrotnej stronie karty graficznej, ponieważ rozproszona moc właśnie zapala tę część planszy. Ogólnie rzecz biorąc stosunek do produktu jest pozytywny, karta graficzna jest piękna, wykonana z myślą, a co do technologii z ubiegłego stulecia dobrze radzi sobie z ustalonymi zadaniami.

Dziwne skrajne

Produkty ASUS zawsze znajdowały się na najwyższych pozycjach we wszystkich testach z kartą graficzną GeForce 6600 128Mb Extreme, lider rynku komputerowego zirytowali się. Zmiany w pamięci i rdzeniu zegara ustalone fabrycznie nie mają wpływu na zmiany. To, co producent chciał osiągnąć na rynku ASUS pozostaje tajemnicą. Usunięcie wejścia wideo i umieszczenie modułów pamięci powolnej z odpowiedzią na 2.5 ns, słynna tajwańska marka nawet nie chciała obniżyć ceny swoich produktów.

W mediach wielu właścicieli zapewnia innych, że ASUS jest jedyną firmą na świecie, która uzupełniła konfigurację licencjonowaną grą "Wspólne działania". W tych oświadczeniach nie ma logiki, ponieważ gra może być zakupiona oddzielnie, a we własnym komputerze każdy chce zobaczyć wydajną kartę graficzną, a nie towary konsumpcyjne.

Ostatni bohater

Produkt firmy Albatron o nazwie Trinity GeForce 6600 AGP jest uważany za standard dla wielu kart graficznych, a przecież to marka na początku dziejów komputerowych wyznacza kierunek sprzedaży wszystkich elementów. Wygląd urządzeń Albatron, czy to karta graficzna, płyta główna czy tuner, zawsze różniły się od konkurentów o zdecydowanej ostrości i konserwatyzmie.

W wyścigu o wysoką wydajność lider rynku zdecydował się nie uczestniczyć, wysyłając cały swój potencjał dla pakietu i oprogramowania dołączonego do karty graficznej. Szkoda, że wielu producentów w tej chwili bardzo mało uwagi na oprogramowanie dostarczane z adapterem wideo, ponieważ w tych produktach jest to, że przywiązanie użytkowników do marki jest ukryte.

Testowanie adapterów wideo

Aby uzyskać urządzenie z procesorem GeForce 6600 PCI z technologią DirectX 9.0, prawdopodobnie nie będzie możliwe uruchamianie bardziej zaawansowanej zabawki w testach, więc do porównania kart graficznych będą używane odpowiednie aplikacje (Kroniki z Riddickiem, Half-Life 2 i Doom3). Oczywiście nie ma wątpliwości jakiegokolwiek parametru FullHD, standardowa rozdzielczość to 1024×768 punktów na cal z 32 bitami chroma.

Zgodnie z oczekiwaniami, główne pozycje zajęły urządzenia o maksymalnej częstotliwości rdzenia grafiki i magistrali pamięci: Leadtek, Gainward i Gigabyte. Z tego trzeba tylko jedno prawidłowe stwierdzenie, że w grach wygrywa ta karta wideo, która ma maksymalną dyspersję. Wygląd, piękno i sprzęt to tylko odciąganie potencjalnych nabywców od wysokiej jakości adapterów wideo.

Pułap dla przyszłych właścicieli

Producenci zawsze ukrywają niedociągnięcia swoich produktów przed wzrokiem. Tak więc stało się z chipem NV43, który już wyróżniał się od konkurentów i wykazywał supermocną siłę kryształu, z nieostrożną manipulacją prowadzącą do katastrofalnych rezultatów. Po poprawieniu charakterystyk wydajności GeForce 6600 z umieszczeniem na chipie 143 milionów tranzystorów, producent nie zastanawiał się nad bezpieczeństwem, które zostało zakłócone przez nieostrożność obsługi karty graficznej.

Faktem jest, że chip jest luźno przyłączony do powierzchni karty graficznej, a chłodnica zainstalowana na górze nie ma wnęki dla układu graficznego. W związku z tym, jeśli klikniesz na jednej z krawędzi grzejnika, wtedy kryształ rdzenia graficznego pęknie. Jest już loteria: tylko rogu chipa spadnie lub cały procesor graficzny będzie podzielony na dwa. W pierwszym przypadku może działać adapter wideo z dużym prawdopodobieństwem, aw drugim – będzie musiał udać się do sklepu w celu zakupu nowego.

Problemy z instalacją kart graficznych

Wielu właścicieli nie nowoczesnych komputerów zauważyło już dziwną lokalizację gniazd pamięci na płytach głównych z zainstalowanym złączem AGP. Wydaje się, że producent żartował z użytkownikiem, umieszczając kontakt w celu zainstalowania karty graficznej w bezpośrednim sąsiedztwie zamków w celu zamocowania modułów pamięci. Wszyscy właściciele kart GeForce 6600 mają szansę złamać kilka klimatyzatorów na płycie podczas instalacji. I że tak się nie stanie, musisz instalować z maksymalną odpowiedzialnością i dobrze oświetlonym.

W mediach specjaliści IT zalecają najpierw zainstalowanie modułów pamięci, a następnie włożenie karty graficznej do złącza. Delikatnie opuszczając ją do oporu, należy odciągnąć palce drugiej strony od krawędzi deski z dala od występów do mocowania modułów pamięci RAM. Jeśli z jakiegoś powodu kartę graficzną karty graficznej spoczywa na kondensatorze na płycie głównej, użytkownik może z łatwością rozwiązać problem, starannie wyginając urządzenie zakłócające z boku.

O skutecznym podkręcaniu

Ciekawy użytkownik z pewnością przyjdzie do niezależnych wniosków, że wydajność adaptera wideo można zwiększyć przez podkręcanie, a ponadto, jeśli masz odpowiednie oprogramowanie pod ręką, a karta graficzna ma doskonałe chłodzenie. W mediach, oceniając opinie od kilku lat, podkręcanie GeForce 6600 nie traci wiele czasu. Właściciele udało się wówczas osiągnąć rekord: częstotliwość rdzenia graficznego 615 MHz i częstotliwość magistrali 1340 MHz.

Przede wszystkim zadaniem użytkownika jest zapewnienie, że karta graficzna jest godna chłodzenia. Istnieje wiele opcji. Można zastąpić zwykłą chłodnicę profesjonalnym rozwiązaniem z firmy Shuttle lub Zalman, ale wątpić w cenę systemów chłodzenia. Łatwiej jest wymienić płytę główną z procesorem niż dać sumę za profesjonalne rozwiązanie. Drugą opcją jest zainstalowanie dodatkowego wentylatora o średnicy 12 mm powyżej standardowej chłodnicy z przepływem powietrza 90-140 CFM. Do przetaktowywania zaleca się użycie oficjalnego oprogramowania dołączonego do sterownika Nvidia.

Podsumowując

GeForce 6600 – jest to jedyny związek, który łączy wiele więcej dwa okresy komputerów osobistych zdolnych do pracy z dynamicznych gier. Wycofać się z przejściem na rynku kart model – z czasem stary komputer. A jeśli potencjalny nabywca ma do wyboru kupić GeForce 6600 lub do modernizacji całego systemu, konieczne jest, aby zastanowić się nad ostatniej myśli, bo w naszym świecie nie ma nic nie trwa wiecznie. Prędzej czy później stara technologia zostaną utracone ludzkości na zawsze. Ale czy dla poprawy systemu Nenov jest wybór pomiędzy kartami graficznymi samych, a następnie wyraźnie kryterium „cena-jakość” klient nie znajdzie godne GeForce 6600 żetonów.