94 Shares 2428 views

„Iliada” – wiersz poświęcony ostatnim roku wojny trojańskiej

Wśród najstarszych zabytków literatury zajmuje honorowe miejsce poematu poświęconego ostatnim roku wojny trojańskiej. „Iliada”, jako „Odysei” Homera, przypisywanego – piosenkarka, które mają bardzo mało szczegółów. Ale kto był autorem bohaterskich dzieł greckich, ważne jest to, że przyszedł do nas, a my możemy cieszyć się język melodyjny, niesamowitych obrazów i porównań.

Teller z przeszłości

Być może nigdy nie dowiedział się o niewidomych greckich śpiewaków, gdyby nie tytanicznej pracy tego ostatniego. Siedem miast kwestionuje zaszczyt bycia kolebką Homera, naukowcy drapania głowy, czy to było w rzeczywistości osób niewidomych, czy uczestniczyć w wojnie, czy nie, czy skomponował jego wiersze uwielbiony lub po prostu zamówić je i usystematyzowane. Wiadomo jedno – Teller bardzo znane z wydarzeń opisuje on, współczuł wszystkich moich bohaterów i zastanawiam posiadał mowy. Tak bardzo, że wiersz poświęcony ostatnim roku wojny trojańskiej, od dawna uważane za wynalazek aż Genrih Shliman wydobyto szczątki nie są potężne miasto. Dziś każdy wiersz uderza czytelnika. Ale co powiedzieć o epopei, tylko jedna historia inspirowana pisarzy i artystów, pisarzy i poetów, historyków i poszukiwaczy przygód.

Wojna Trojan: przyczyny i początek

Jak wiecie, poemat Homera o wojnie trojańskiej opisanej w ubiegłym roku dziesięcioletni oblężenie Troi. I co było powodem tak długiego okresu konfrontacji? Syn króla trojańskiego Paryżu ukradł żonę Menelaosa – za piękną Helenę. Kiedy dziewczyna wooed władców z całego świata, a jej ojciec wszystkich zalotników przysiąc, że nie będą się zemścić za wybór Helena, ale wręcz przeciwnie, pomaga jej ograniczenie. Kiedy Paryż obraził Spartan księcia, zebrał wielką armię, wszyscy ci, którzy obiecali pomóc, i udał się do Troi. Dziesięć lat trwało oblężenie wielkiego miasta, ale zwycięzca nie jest ustalona. Wiersz opowiada o wojnie trojańskiej, że los ludzi zakłócających bogowie olimpijscy, którzy również podzielić na dwa obozy walczące. Wreszcie, kości zostały rzucone, a Thunder dał zwycięstwo Greków.

Dziesiątym roku wojny

Tak, to był dziesiątym roku wojny. Homer produkt zaczyna się kłótnia Achillesa i Agamemnona, Achillesa, a następnie decyduje się nie brać udziału w walkach. Wiersz poświęcony ostatnim roku wojny trojańskiej, przypomina, że bez tego znaku, zgodnie z przewidywaniami, połączone wojska grecki nie będzie w stanie zdobyć miasto. Widząc, jak nacisnął Grecy i Trojanie wiwatowali, Achilles Patroclus jeden nosi zbroję. Jego ideą jest zachęcenie zmęczonego wojowników nieudane, ale umrze. Achilles wielce zasmucony i zły, postanawia zemścić się i przechodzi do ataku.

Wściekły bohater zabija wiele trojanów, zmuszając je do odwrotu. Następnie, schodząc w pojedynku z Hektorem, najstarszego syna Priama i bratem Paryża, zabija go. Nocą, króla Troi przychodzi do Achillesa i prosi, aby dać organizmowi księcia trojańskiego. Litując się nad starym człowiekiem, syn bogini Thetis, obiecał, że Grecy nie przejdzie do ataku, dopóki nie zostanie pochowany Hector. Po dotknięciu pogrzeb, opisanej przez Homera w najdrobniejszych szczegółach, walka trwa nadal. Ale poemat jest skończona. I co się stało potem?

Kości zostały rzucone

Achilles sam również nie był przeznaczony do przechwytywania Ilion. Strzałka Paryż, kierując Apollo, to staje się jedynym słabym punktem Hero – pięty. On umiera. Mówi wiersz poświęcony ostatnim roku wojny trojańskiej, bogowie w końcu zdecydował się na wynikach bitew. Są one przyznawane zwycięstwo Greków, powiedz im, jak zdobyć miasto ukradkiem. Ale ten świat dowie się o wiele później, z dzieł Wergiliusza „Eneidy”. Rzymski poeta opowiada o upadku Troi z rąk żołnierzy ukrytych w drewnianym koniu, jak Eneasz, aby zebrać mieszczan ocalałą wysłana do wykonywania zadań bogów na terytorium współczesnej Rzymie. Grecy, niszcząc raz wielkie miasto, ruszaj w drogę. Nawiasem mówiąc, o powrót do domu bohatera tej wojny – Odyseja Homer mówi inny wiersz.

Zamiast epilogu

O Trojan War Homer powiedział wiele, choć nie opisać cały przebieg tej konfrontacji. Czytając dzieło geniuszu, można dowiedzieć się wiele o życiu greckiego w przeszłości, tradycji, brutalności i szlachetność, męstwo i czystej miłości. „Iliada” – niewyczerpanym źródłem, które jest zdolne do wypełniania umysły głodny wiedzy.