816 Shares 8121 views

fabryka rowerów Charków – historia, produkty i ciekawostki

fabryka rowerów Charków została założona przez rosyjskich kupców około 130 lat temu. Przed rewolucją, rowery fabryczne były nazywane „rosyjski”, kupił dział wojskowego dla armii, a firma do wprowadzenia zaawansowanych technologii, dążąc do przekroczenia europejskie odpowiedniki, które udało się w wielu przypadkach. W czasach sowieckich, marzenie wszystkich rowerzystów mają markę rower „Ukraina”. Dziś zakład produkuje nowoczesne rowery model.

Ryga innowator

fabryka rowerów Charków pochodzi z czasów carskiej Rosji. W 1889 roku rosyjski kupiec A. A. Leytner otworzył małą fabrykę do produkcji nowej, szybko stał się modnym technologii w Rydze – rower. Początkowo zespół składał się z zaledwie trzech pracowników, a sam właściciel, pozwalając rowery typu „pająk”. Stopniowo produkcja rozwinęła. Zasługa Leitner polega na tym, że jako prawdziwy przedsiębiorca starał się dostarczyć kupującemu najlepszych produktów i wiedział dużo o nim.

Alexander Leitner był człowiekiem o wielkich walorach projektowania inżynier przedsiębiorca i wiedzy. Jako członek Zarządu Rygi społeczności rowerowej, odwiedził wystawy w różnych krajach świata i śledzić nowości na rynku rowerowym. Moda nabiera tempa nowego rodzaju transportu: Aby zastąpić uciążliwe „pająka” przyszedł typ modelu „Safed”. Przez długi czas, produkty rozprowadzane są tylko w kilku prowincjach, w sąsiedztwie produkcji, który miał już swoją nazwę – „rosyjski”.

W 1896 roku fabryka bierze udział w All-Russian Exhibition, która odbyła się w Niżnym Nowogrodzie. Stoiska z produktami Leitner, składający się z dwunastu modeli rowerów, okazała się wielkim sukcesem. W tym momencie, produkcja wydała 15 tytuły drogowych i wyścigowych rowerów. Pan Leitner otrzymał medal na wystawie, która była znakiem rozpoznawczym, a przyczyniły się do wprowadzania produktów na poziomie krajowym.

Zakon rycerski

Na początku 20. wieku fabryka „Rosja” wydany kobiet, mężczyzn, drogi, samochody, dzieci, tandem. Cała gama składa się z ponad 20 modeli. polityka cenowa była demokratyczna, ponieważ kosztuje najtańszy rower 130 rubli, modele multi-seat były szacuje się na około 450 rubli. Sam Leitner wprowadził innowacje w tylnej części konstrukcji tulei i opatentowany wynalazek, który został bardzo udany, zapewniając Rowery krajowych wysokie przewagi konkurencyjnej na rynku globalnym.

Departament Wojskowy carska Rosja jest wrażliwy na nowości, a w 1913 roku fabryka otrzymała zlecenie na produkcję 1 tysiąc mężczyzn rowerze szosowym. Takie zamówienia podniosły firmę rating na najwyższym poziomie, co pozytywnie wpłynęło na ilość pozostałych zamówień fabrycznych. Roczny obrót firmy osiągnął 400 tysięcy rubli, i powiedział wyjściową liczbę 8000 sztuk rocznie.

Z Rygi do Charkowa

W 1915 roku linia frontu przechodził koło Rygi, wymagane ewakuację przedsiębiorstw o znaczeniu strategicznym. 24 lipca 1915, wszystkie zakłady produkcyjne przeniesiono do Charkowa, na terenie dawnej fabryki Gelferiks Sad. W nowym miejscu w 1916 roku firma rozpoczęła produkcję wojskową rower składany „Dux bitwy.” Według firmy podpisały kontrakt na statek wydział wojskowy 3000 rower wojskowy.

Do listopada 1917 roku fabryka Leitner wysłany do przednich 3600 modeli bojowych. W całej historii istnienia linii produkcyjnej wyprodukował ponad 100.000 rowerów, opracowany ponad 60 modeli. Aktywa przedrewolucyjnej historii firmy jest produkcja pierwszych motocykli trójkołowych i kilku typów samochodów.

po rewolucji

Po rewolucji i wojnie zdewastowany kraj potrzebny transport. Jak się okazało, rower – idealny pod każdym względem. Na początku Pierwszego Świata w Rosji, było dwóch głównych producentów rowerów – fabryka Moskwa „Dux”, podczas wojny przebudowany do produkcji samolotów, a fabryka Leitner, rozważnie ewakuowany do Charkowa. W pre-rewolucyjnych czasach wydano około 25.000 rowerów rocznie w Rosji.

W 1923 roku fabryka rowerów Charkow, teraz został nazwany Leitner, z wielkim trudem, wydany zaledwie kilka tysięcy pojazdów rocznie. Władze miasta zdecydowały się zoptymalizować zdolność produkcyjną i zorganizować rowerową State Zakład nazwany GI Pietrowski. W ramach modernizacji etapach produkcji energii zostały przeniesione do nowego zakładu, który pojawił się oddział linii kolejowej. Łączna powierzchnia obejmuje ponad 3 hektary.

Na początku odbudowy zakładu w stan wynosił około 50 doświadczonych pracowników, którzy mieli mnóstwo praktycznych doświadczeń. Podstawowa struktura nauczycieli powstał z nich, mistrzów i instruktorów, którzy mieli uczyć początkujących urządzeń pracujących na niestandardowe stawki. W 1924 roku fabryka rowerów Charków zakończył rok produkcji ponad 1 tysiąc rowerów.

Wzrost tempa produkcji

Jest takie powiedzenie – „Potrzeba jest matką wynalazku”, który całkowicie znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. W kraju zdewastowanym nie posiadała Akcesoria rowerowe problemu, ale istnieje wiele roślin z towarów nieodebrane. Poprzez prostą refleksję i adaptacje mistrz roślina zaczęła używać języka angielskiego zamiast klatek kozackie piki, ułożone na terytorium sąsiedniego zakładu od pierwszej wojny światowej.

Przez 1926, zakup elementów obcych wykonane zostały ustalone. Anglia odprowadzane z rur stalowych bez szwu, łańcuchy rowerowe, pasy Wheels zimno, chemikalia i materiały eksploatacyjne. Część potrzebnych materiałów importowanych z Niemiec.

Wystarczająca ilość materiałów wysokiej jakości i cykli produkcyjnych wolno zwolnić pierwszy oficjalny rower własnej produkcji, o nazwie „Ukraina”. Aż do 1927 roku fabryka rowerów Charków na starych urządzeń wydała prawie 12 tysięcy rowerów tego modelu.

ewakuacja

fabryka rowerów Charków został poddany modernizacji w 1929 roku, co pozwoliło na opanowanie produkcji ulepszonych modeli i zwiększenie rocznej produkcji wyrobów gotowych. Do 1941 roku firma wyprodukowała około 1 miliona rowerów. Od początku działań wojennych zakład pospiesznie ewakuowano do Buchary, gdzie przez kilka tygodni został przywrócony cykl produkcyjny, koncentruje się na wyjście do przodu.

Z drastyczną zmianą sytuacji na froncie stało się jasne, że na rowerze Charków roślin jest zwracana do Ukrainy. Jesienią 1944 roku rozpoczął się proces ponownej ewakuacji, już na początku przyszłego roku, firma ponownie powstała technologia produkcji dla celów wojskowych. W czerwcu 1945 roku zakład rozpoczął produkcję wyrobów cywilnych – rowery.

regeneracja

Powojenne lata przyniosły dynamiczny rozwój firmy. Produkty fabryki rowerów Charkowie było popytu na całym ZSRR. W 1948 roku linia została położona do produkcji modeli kobiet i dzieci. Na nowych próbkach pracowników biura projektowania zakładu: utalentowanych inżynierów i techników. Zgodnie z planami, zakład do końca okresu musiały produkować 350.000 sztuk rocznie.

Firma rosła, pojawiły się nowe sklepy, zwiększenie personelu. Na rozwój produkcji w 1948 roku firma została przydzielona trzy miliony rubli. Część z tych pieniędzy została skierowana do budowy mieszkań dla pracowników. Firma działa w systemie trzyzmianowym. W 1949 roku opracowano model sportowy rower B-31 z tą samą prędkością, następnie przeniesieni do dwóch prędkościach.

Rowery fabrykę rowerów Charkowie w 1950 roku brała udział w międzynarodowych konkursach, nie ulegając cech technicznych i jakościowych zagranicznych analogów. W 1948 roku rozpoczęła ekspansję obszarów produkcji i odbudowę firmy. To była produkcja wyżej plan niezbędny sprzęt do 10,340 sztuk.

Dużo uwagi poświęcono sferze społecznej. Wraz z rozbudową fabryki miejsca do budowy mieszkań, zaplecze socjalne – stołówki, centra rekreacji, biblioteki, kluby dziecięce zaczęły pracować kreatywności i klubów sportowych.

Powstanie i restrukturyzacji

W połowie lat siedemdziesiątych do zakładu produkuje szeroką gamę produktów, w tym sportu, dzieci, podróże i inne modele. Łączna produkcja osiągnęła 800 tysięcy rowerów rocznie. HVZ była jedyną wyspecjalizowaną firmą w kraju, w którym sprawa toczyła legkodorozhnyh sportowo rowery wysokiej klasy i jakości.

W 1979 roku, w sam raz na olimpiadzie w Moskwie, w fabryce rowerów Charkowie stworzyliśmy unikalny model dla tych latach motocykl sportowy – „Moskwa-80” i „Champion” NW autostrady. sport rower rama wykonane są z włókna węglowego i mają innowacyjne rozwiązania projektowego. Niestety, modele nie były całkowicie gotowy na olimpiadę, a projekt nie został opracowany.

W 1983 roku linia montażowa Charkowie Motovelo poszedł 23-milionowy samochód. Na początku lat dziewięćdziesiątych we wszystkich sferach produkcji przyniósł rozpad stosunków gospodarczych i spadek produkcji. Kondycja finansowa HVZ została znacznie osłabione. W 1991 roku ChPTF firma „UCI” stał się głównym udziałowcem fabryki rowerów Charkowie.

Od 2001 roku zdolności produkcyjne budowane, rozszerzył linię modeli rowerowych. Część produkcji jest produkowany pod nazwą handlową „woda”. Obecnie firma generuje sieci dealerskich na Ukrainie iw Rosji.

produkty

Rowery HVZ (fabryka rowerów Charków) cieszył się dużą popularnością w całym Związku Radzieckim. Wiele modeli stały się legendarne, znane z wysokiej jakości i łatwości naprawy. Chłopcy w całym kraju nauczyć się jeździć i opanowanie umiejętności inżynierskie z rowerami „Ukraina”.

Najbardziej popularnym modelem HVZ:

  • „Ukraina”. Marka rowerów najbardziej masywne, otrzymała dużą liczbę modyfikacji. Próbki klasyczne przeprowadzono u samców i samic wykonania, a równie dobrze poszedł na asfaltowych i gruntowych drogach. Model „Ukraina LUX» różni się od klasycznych felg obecności stopu aluminium. Komfort zapewnia długą laskę podróży, zespół karetki i przedni hamulec. Model ten jest wytwarzany w konwencjonalny górnej belce i obniża się, że jest wyposażony w przestronne klap pomieszczeń bagażowych rozszerzone i podnóżek.
  • „Turystyczny”. Również legendarny model roweru. Od „Ukraina” różnej masie Lite, wąskie opony i cztery do wyboru prędkości. hamulec ręczny w podstawowej konfiguracji posiada przednie i tylne siłowniki. W nowoczesnych modelach szybkich ramki konstrukcji stalowej – zgrzewane. Części rowerowych produkowane przez Ventura. Jego cena jest niska, a niezawodność przewyższa wiele znanych model.
  • „Start-turystyczny szosa” – przeznaczony dla profesjonalistów, ale jest łatwy do nauczenia i amatorów. Charakterystyczną cechą tego modelu było mały ciężar ramy ze stali nierdzewnej, tylko 2,2 kg. Rower został wyposażony w dwa biegi na tylnym kole, a pięć z przodu. Komfort i bezpieczeństwo pod warunkiem Zacisk hamulca, siedzenie rama wzmocniona i pedał.
  • "Sport". Na rowerze inny całkowitą masę 14,5 kg, przedni widelec stal system ośmiu przekładni i koła zewnętrznego. Model ten był produkowany w latach 70 lat i był bardzo popularny wśród sportowców amatorów.
  • „Record” – model Track wadze 8,5 kg dla profesjonalnych zawodników.
  • „Sputnik” – model roweru, aktywnych turystów ulubionym. Przeznaczony do długiej jazdy na rowerze w mieście, a na drogach gruntowych. Charakteryzuje się zwiększoną wygodę i odporność na uderzenia.

Prawie 130 lat rozwija fabrykę rowerów Charkowie. Firma przechowuje przedsiębiorstwo dzisiaj można znaleźć tylko w niektórych miastach Ukrainy. Koszt ukraińskich użytkowników zaczyna się od 2400 hrywien.

Znany z jakości produktów Charkowie fabryki rowerów. Ceny dla Rosji na obecnym etapie są tworzone przez sprzedawców prywatnych. Można je kupić rower za cenę 10 tysięcy do 45 tysięcy rubli. Firma nadal poszukiwać możliwości rozbudowy sieci i otwarcie markowych sklepów w Rosji.

Stan wyjątkowy w zakładzie

W przewidywalnej historii HVZ spalony dwukrotnie – w 2009 i 2017 roku. W marcu 2009 roku, pożar ogarnął 150 metrów kwadratowych. metrów powierzchni, całkowicie wypalony jednym ze sklepów. Wystąpił pożar w środku dnia, nie została naruszona. Przyczyną przestarzałej instalacji elektrycznej został nazwany niebezpieczna sytuacja. W tym stanu wyjątkowego poniósł lakierni fabryki rowerów Charkowie. Pożar został ugaszony usługi Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

Drugi wypadek pożaru doszło 30 marca 2017. W zakładzie spłonął trzypiętrowy aulę. Specjaliści, którzy przybyli, aby zgasić, otrzymał drugi stopień zagrożenia pożarowego. Z tlenkiem węgla zatrucie doznał jeden z mieszkańców Charkowa.

adres

Siedziba firmy znajduje się w – Diesel ulica, 3/5.

Zakład w Charkowie znajduje się na Moskovsky Prospect w strukturze 118.

Przedsiębiorstwo, oprócz głównych produktów wytwarzanych szeroką gamę towarów konsumpcyjnych – handcarts, sanek, części do rowerów.

Na miejscu można kupić rowery Charkowie fabryki rowerów: sklep firma znajduje się obok głównego postępowania.