700 Shares 4163 views

Jaki jest punkt zamarzania alkoholu?

Zgodnie z ogólną definicją, punktem zamarzania jest temperatura przejścia substancji z ciekłego stanu do stanu stałego. Ta cecha zależy od tego, jaka substancja jest ochłodzona (skład) i pod jakim ciśnieniem, ponieważ Im wyższe ciśnienie, tym wyższy punkt zamarzania. Najbardziej znaną substancją, najczęściej przenoszoną z ciekłego stanu do stanu stałego i vice versa, jest woda. Wiadomo, że zwykła woda staje się lód o 0 stopni Celsjusza, ale ultra czysta H2O w czystym naczyniu może być cieczą iw ciężkim mrozie, a także w morzu zawierającym wiele soli.


Inne ciecze mają różne poziomy tej charakterystyki. Na przykład, temperatura zamarzania alkoholu jest znacznie niższa niż ta sama wartość dla zwykłej wody. Wynika to z faktu, że substancja ma niższą gęstość.

W sumie jest kilka grup alkoholi, z których każdy ma właściwości fizyczne i chemiczne. Dziś wyróżnia się następujące klasy:

– w zależności od liczby grup hydroksylowych (od monohydratu do alkoholi wielowodorotlenowych) ;

– w zależności od tego, jak nasycony jest podstawnik węglowodorowy (nienasycony, ograniczający, aromatyczny);

– w zależności od cykliczności podstawnika węglowodorowego (alicykliczny, cykliczny);

– przez liczbę podstawników atomu alfa-atomu węgla (pierwszorzędowy trzeciorzędowy).

Na przykład temperatura zamarzania alkoholu metanolowego, związanego z monohydratem, wynosi minus 97 stopni Celsjusza, a cykloheksanol wynosi około minus 42 stopni C. Jednak najczęściej wyszukiwarki zawierają zapytanie dotyczące właściwości cieczy, która jest częścią napojów alkoholowych. Temperatura zamarzania etanolu (etanol) wynosi minus 114 stopni Celsjusza. Ta właściwość jest używana w życiu codziennym do izolowania składnika alkoholowego z napojów zawierających alkohol w celu "zwiększenia stopnia", a także do uczynienia zimą "bez lodu" dla samochodów. Niektórzy kierowcy alkoholu etylowego dodaje się do podkładek typu lato lub miesza się z wodą w pewnych proporcjach.

Należy zauważyć, że nie wszystkie płyny tej klasy wchodzą w stan stały tylko przy bardzo silnym chłodzeniu. Na przykład, temperatura zamarzania alkoholu fenylokarboksylowego (benzylowego aromatycznego alkoholu) wynosi minus 15 o C.

Jeśli kiedykolwiek zainteresujesz się klasyfikacją termometrów, dowiesz się, że istnieją termometry działające na bazie alkoholu. Ie. Zamiast elektronicznego mechanizmu lub rtęci w urządzeniu zawiera alkohol. Tego typu termometry są najczęściej stosowane tam, gdzie muszą być mierzone niskie temperatury w warunkach domowych. Na przykład na Syberii, gdzie mrozy są często do 50-60 stopni. Tutaj zwykłe termometry nie będą mogły pracować prawidłowo, ponieważ temperatura zamarzania rtęci wynosi około minus 38 ° C. Możesz dowiedzieć się, jaki termometr ma, według koloru kolumny w termometrze. Jeśli jest srebrzyste, to wewnątrz jest rtęć. Ale czerwony pasek oznacza rozcieńczony roztwór alkoholu. Termometry takie często są stosowane do pomiaru temperatury zewnętrznej. Nawet jeśli ulica to -45 ° C, urządzenie nie zawiedzie cię, ponieważ Temperatura krzepnięcia alkoholu jest znacznie niższa.