461 Shares 4817 views

Sieci komputerowe: główne cechy, klasyfikacje i zasady organizacji

Nowoczesna ludzkość praktycznie nie może żyć bez komputerów, aw rzeczywistości nie było tak dawno temu. W ciągu ostatnich dwudziestu lat, komputery stały się integralną częścią wszystkich dziedzinach: od urzędu do potrzeb kształcenia, tworząc w ten sposób potrzebę rozwijania możliwości technologii komputerowej i opracowania odpowiedniego oprogramowania.

Sieć komputerów pozwoliło nie tylko zwiększyć produktywność , ale także obniżyć koszty ich utrzymania, a także skrócenie czasu przesyłu danych. Innymi słowy, sieć komputerowa ma dwa cele: udostępnianie oprogramowania i sprzętu, jak również otwarty dostęp do zasobów danych.

Budowa sieci komputerowych w oparciu o zasadę „klient-serwer”. Klient – komponent architektoniczny, który jest za pomocą loginu i hasła wykorzystuje możliwości serwera. Serwer z kolei zapewnia jej zasobów do innych sieci uczestników. To może być złożone, tworząc wspólną bazę danych, korzystanie z wejścia-wyjścia, etc.

Sieci są w kilku formach:

– lokalny;

– regionalny;

– Global.

Tutaj jest to sprawiedliwe, by zwrócić uwagę na zasady, na których oparte są różne sieci komputerowych.

Organizacja lokalnych sieci komputerowych

Zazwyczaj te sieci zgromadzić ludzi, którzy znajdują się w bliskim sąsiedztwie, więc najczęściej używane w biurach i przedsiębiorstwach do przechowywania i przetwarzania, przekazywania ich wyników do innych uczestników.

Istnieje coś takiego jak „topologia sieci”. Mówiąc najprościej, jest to geometryczny schemat sieci komputerów. Istnieją dziesiątki takich programów, jednak weźmiemy pod uwagę jedynie podstawowe: autobus, pierścień i gwiazda.

  1. Bus – kanał komunikacji, który łączy węzły w sieci. Każdy z węzłów może odbierać informacje w dogodnym czasie, a transmitować – tylko wtedy, gdy autobus jest za darmo.
  2. Pierścień. W tej topologii połączonych szeregowo na koło, to znaczy przez pierwszą stację połączone do drugiego i tak dalej, a ten ostatni jest połączony z pierwszą działa, zamykając w ten sposób pierścień. Główną wadą tej architektury jest to, że po niepowodzeniu co najmniej jednego elementu całej sieci sparaliżowany.
  3. Star – związek, w którym promienie węzłów podłączonych do środka. Ten model połączenia, aby przejść z tych odległych czasach, gdy komputery były dość duże, a jedynie maszyna rodzic odbiera i przetwarza informacje.

W odniesieniu do globalnej sieci, to wszystko jest o wiele bardziej skomplikowana. Do tej pory, z których istnieje więcej niż 200. Najbardziej znanym z nich – Internet.

Główną różnicą od okolicy – brak klucza centrum zarządzania.

Takie sieci komputerowej w celu przeprowadzenia prac na dwóch zasadach:

– Programy serwerowe publikowane na stronach internetowych, które zajmują się użytkowników usług;

– programy klienckie umieszczone na komputerze użytkownika i serwerów korzystających z usług.

Sieci globalne pozwalają użytkownikom na dostęp do różnych usług. Podłączyć do takich sieci na dwa sposoby: poprzez publiczne przełączane linię telefoniczną oraz dedykowany kanał.